ingebrigtsen
23 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Ingebrigsten, Bol i Duplantis najlepszymi lekkoatletami Europy


W Tallinnie przyznano nagrody w Plebiscycie European Athlete of the Year Trophy. Za najlepszych europejskich lekkoatletów 2022 roku uznano Jakoba Ingebrigstena, Femke Bol i Armanda Duplantisa.

Ingebrigsten zdobył w tym roku dwa medale na mistrzostwach świata – złoty na 5000 m i srebrny na 1500 m. Na tych dystansach odniósł też zwycięstwa podczas mistrzostw Europy. Na początku roku poprawił również halowy rekord świata na 1500 m (3:30,60). To już trzeci raz z rzędu, kiedy Norweg został najlepszym europejskim lekkoatletą roku. W poprzednich edycjach triumfował Karsten Warholm.

Po raz pierwszy w kategorii mężczyzn przyznano dwie nagrody. Obok Ingebrisgtena triumfował Duplantis. Genialny tyczkarz to tegoroczny mistrz świata i mistrz Europy.  W tym roku aż trzykrotnie poprawiał rekord świata, który aktualnie wynosi 6.21 m.

Cztery lata temu Ingebrigsten i Duplantis również wspólnie zostali zwycięzcami kategorii wschodząca gwiazda.

Lekkoatletką roku została Femke Bol. Na mistrzostwach świata zdobyła srebrny medal na 400 m przez płotki, przegrywając tylko z fenomenalną Sydney McLaughlin, która pobiła wówczas rekord świata. Była tez druga w sztafecie mieszanej 4×400 m. Na mistrzostwach Europy zdobyła aż trzy złote medale – na 400 m ppł, 400 m i w sztafecie 4×400 m. To druga Holenderka w historii, która na jednych mistrzostwach Europy zdobyła trzy złote medale. Pierwszą w 1950 roku była Fanny Blankers-Koen. Bol jako pierwsza w historii na jednej imprezie zdobyła złote medale zarówno na 400 m, jak i na 400 m ppł. Dodajmy, że rok temu w plebiscycie również triumfowała Holenderka. Była to Sifan Hassan.

Nominowani w głównych kategoriach byli też: Jarosława Mahuczich (wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy w skoku wzwyż), Nafissatou Thiam (mistrzyni świata i mistrzyni Europy w siedmioboju) i Miltiadis Tentoglou (wicemistrz świata i mistrz Europy w skoku w dal).

Za najlepszych młodych europejskich lekkoatletów roku uznano Litwina Mykolasa Aleknę – wicemistrza świata i mistrza Europy w rzucie dyskiem. To syn Virgiljusa Alekny – dwukrotnego mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrza świata w rzucie dyskiem.

Za wschodzącą gwiazdę wśród kobiet uznano Greczynkę Elinę Dzenggo. W tym roku została mistrzynią Europy w rzucie oszczepem.

Trenerami roku zostali: Kada Delic-Selimović z Bośni i Hercegowiny oraz Heiko Vaat z Estonii.

Nagrodę fair play otrzymał Nahuel Carabana z Andory, który na mistrzostwach Europy odpuścił swój bieg na 3000 m z przeszkodami, aby pomóc kontuzjowanemu rywalowi.

Plebiscyt European Athlete of the Year Trophy organizowany jest od 1993 roku. Najwięcej zwycięstw odniósł Mohamed Farah, który triumfował trzykrotnie (2011, 2012 i 2016 rok).

Polak nigdy nie wygrał w głównej kategorii. W 2015 roku najlepszym młodym zawodnikiem Europy został Konrad Bukowiecki.

Możliwość komentowania została wyłączona.