mofarah
1 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Farah, Edris i Kamworor pobiegną w Great North Run


10 września Mohamed Farah planuje zakończyć swoją karierę. Czterokrotny mistrz olimpijski ma wystartować w półmaratonie na Great North Run w Newcastle. Już wiemy, że jego rywalami będą m.in. Geoffrey Kamworor Kipsang i Muktar Edris.

Z tymi dwoma biegaczami Farah często rywalizował kiedy startował jeszcze na stadionie. Na mistrzostwach świata w Pekinie w 2015 roku Farah wygrał na 10 000 metrów, a Kamworor był drugi. Dwa lata później na mistrzostwach świata w Londynie Farah zdobył srebro na 5000 metrów i przegrał tylko z Edrisem, który wywalczył pierwszy ze swoich dwóch tytułów mistrzowskich. Rekord życiowy Etiopczyka w półmaratonie wynosi 58:40.

Ta trójka z powodzeniem startowała też na jeszcze dłuższych dystansach. Kamworor jest trzykrotnym mistrzem świata w półmaratonie, dwukrotnie wygrywał maraton w Nowym Jorku. W tym roku był drugi Maratonie Londyńskim. Dla Kenijczyka będzie to pierwszy start w Great North Run:

Sir Mo Farah miał niesamowitą karierę. Cieszę się, że mogę być częścią jego ostatniego wyścigu w historii, ale oczywiście jestem tutaj, aby wygrać i dodać swoje nazwisko do listy mistrzów – mówi Kamworor.

Wielkiego Faraha docenia też Edris:

Darzę go wielkim szacunkiem. Po tym, jak ścigaliśmy się na mistrzostwach świata w Londynie w 2017 roku, nazwałem swojego syna jego imieniem i nie mogę się doczekać odnowienia naszej przyjaźni i rywalizacji.

Farah skończył w tym roku 40 lat. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012 i Rio de Janeiro 2016 wygrywał zarówno na dystansie 5000, jak i 10 000 metrów. Jest też sześciokrotnym mistrzem świata z lat 2011-2017.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments