doping
7 stycznia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Zwyciężczyni Sierre-Zinal zawieszona za doping


Pisaliśmy już o zawieszeniu za stosowanie dopingu Marka Kangogo, pierwszego kenijskiego sportowca, który wygrał Sierre-Zinal. Do Kangogo dołączyła właśnie koleżanka z reprezentacji i jednocześnie zwyciężczyni wśród kobiet Sierre Zinal Eshter Chesang. Została ona tymczasowo zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących. W organizmie Kenijki wykryto triamcynolon.

W ubiegłym roku Chesang jako pierwsza wśród kobiet ukończyła bieg górski Sierre Zinal. Dystans 31 km pokonała w czasie 2:52:01. Zawodniczkę zawiesiła Agencja Antydopingowa Kenii (ADAK). Substancja, którą przyjęła jest klasyfikowana przez WADA jako glukokortykoid, co oznacza, że nie jest zabroniona poza zawodami. Pobrana próbka pochodzi z maja ubiegłego roku. Chesang startowała później w zawodach, w tym we wspomnianym Sierre Zinal.

O dopingu miał nie wiedzieć jej trener z Hiszpanii Octavio Perez, który poprosił podopieczną o wyjaśnienia i zakończył z nią współpracę. Wiele wskazuje na to, że Chesang straci zwycięstwo w Sierre Zinal. To by oznaczało, że czwarty raz z rzędu wygra Szwajcarka Maude Mathys, która wraz z Czeszką Anny Pichrtovej byłaby najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii tej imprezy. Mathys wbiegła na metę ubiegłorocznego Sierre Zinal 30 sekund za Chesang.

Na tych samych zawodach zdyskwalifikowany za doping był też zwycięzca biegu wśród mężczyzn Mark Kangogo, który także jest z Kenii. Triumf w Sierre Zinal przypadł Hiszpanowi Andreu Blanesowi.

Sierre Zinal jest częścią Pucharu Świata Światowego Stowarzyszenia Biegów Górskich i Golden Trail World Series.

Możliwość komentowania została wyłączona.