erriyon knighton 1 6528944 1692705064894
20 czerwca 2024 Iza Żaczek Newsy

Erriyon Knighton niezawieszony po pozytywnym teście antydopingowym


Erriyon Knighton, dwukrotny medalista mistrzostw świata na 200 m, decyzją Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA) nie zostanie zawieszony w wyniku uzyskania pozytywnego testu antydopingowego i może rywalizować podczas amerykańskich kwalifikacji olimpijskich w Eugene.

20-letni sprinter, brązowy medalista w biegu na 200 m z 2022 roku (Eugene) oraz srebrny medalista w biegu na 200 m z 2023 roku (Budapeszt), uzyskał pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji – trenbolon, podczas kontroli przeprowadzonej przez Amerykańską Agencję Antydopingową, 26 marca 2024 roku i został tymczasowo zawieszony. Substancja ta jest znana z właściwości zwiększających masę mięśniową. Po jego zawieszeniu nastąpiło postępowanie sądowe w celu zbadania sprawy, podczas której zarówno sportowiec, jak i USADA mieli możliwość przedstawienia swoich argumentów.

Niezależny arbiter zadecydował o zniesieniu tymczasowego zawieszenia i uznał, że wynik prawdopodobnie spowodowany był zaniedbanem i spożyciem przez Knightona zanieczyszczonego mięsa (trenbolon jest znanym promotorem wzrostu zwierząt gospodarskich, legalnie stosowanym w produkcji i eksporcie mięsa w Stanach Zjednoczonych). Taka decyzja pozwala lekkoatlecie rywalizować w amerykańskich kwalifikacjach olimpijskich, które rozpoczynają się w piątek, 21 czerwca w Eugene.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zapowiedziała również, że sprawa Erriyona Knightona będzie dalej dokładnie analizowana i w każdej chwili może zostać złożone odwołanie od decyzji Amerykańskiej Agencji Antydopingowej.

Knighton postrzegany jest jako jeden z najbardziej obiecujących młodych sprinterów, których kariera przebiegała do tej pory bez skandali dopingowych. Jego występ w zawodach jest wyczekiwany przez fanów lekkoatletyki, a on sam ma duże szanse na osiągnięcie kolejnych sukcesów, pod warunkiem że nie pojawią się żadne problemy związane z procedurami antydopingowymi i dalszym dochodzeniem w tej sprawie.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments