24 sierpnia 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Dziś Memoriał Wiesława Maniaka


W Szczecinie odbędzie się 5. Memoriał Wiesława Maniaka. Na starcie pojawi się kilka lekkoatletycznych gwiazd.

Na 800 m pobiegne medalista olimpijski Patryk Dobek, który będzie chciał się dobrze zaprezentować po niepowodzeniach z tego sezonu. Obok niego wystartują jeszcze dwaj inni Polacy: Patryk Sieradzki i Filip Ostrowski.

Dobek ma najlepszy tegoroczny wynik w stawce (1:44.49). Poniżej 1:45 biegał też Kenijczyk Collins Kipruto (1:44.49).

Wśród pań na tym dystansie zobaczymy cztery Polki. Najlepsza z nich to Angelika Sarna. Reprezentantka Polski na mistrzostwa Europy pobiegła w tym sezonie w czasie 2:00.63. Ponadto wystartują: Aneta Lemiesz, Hanna Owczaruk i Beata Topka.

W gronie rywalek, tylko Amerykanka Brenna Detra pobiegła w tym sezonie w czasie poniżej 2 minut (1:59.94).

Na 100 m i 200 m pobiegną reprezentanci Polski na ostatnich mistrzostwach Europy, w tym medaliści ze sztafety: Przemysław Słowikowski, Dominik Kopeć, Adrian Brzeziński, Patryk Wykrota, Marika Popowicz-Drapała, Magdalena Stefanowicz i Martyna Kotwiła.

Rywalizacja na obu krótkich dystansach będzie liczona do klasyfikacji dwuboju sprinterskiego. Rok temu zwyciężył w nim znakomity Brytyjczyk Reece Prescod, natomiast u kobiet wygrała nasza mistrzyni Europy Pia Skrzyszowska. Oboje nie startują w tym roku w Szczecinie.

W biegu na 400 m pojawią się Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka, które w Monachium cieszyły się ze srebra w sztafecie 4×400 m.

W skoku o tyczce zobaczymy Piotra Liska, Roberta Soberę i Michała Gawendę – tegorocznego mistrza Europy juniorów młodszych i brązowego medalistę mistrzostw świata juniorów.

W konkursie rzutu dyskiem zaprezentauje się brązowy medalista ostatnich mistrzostw Europy Brytyjczyk Lawrence Okoye. Jego rywalami będą Oskar Stachnik i Robert Urbanek.

Ciekawy format ma też sztafeta 4×400 m, złożona z amatorskich drużyn ze Szczecina.

Memoriał ma trzecią kategorię w hierarchii imprez lekkoatletycznych – European Athletics Challenger.

Impreza ma upamiętnić jednego z najlepszych sprinterów w historii Polski, Wiesława Maniaka. To mistrz Europy w biegu na 100 m z Budapesztu 1966 r. i wicemistrz olimpijski z Tokio 1964 r. ze sztafety 4×100 m. Na tych igrzyskach był też czwarty w biegu indywidualnym, co czyniło go najlepszym z Europejczyków. Pięciokrotnie zostawał mistrzem Polski seniorów. W 1965 roku właśnie w Szczecinie ustrzelił dublet na 100 m i 200 m. Jego rekord życiowy na 100 m Zmarł w 1982 roku.

Początek zawodów o 17:00.

Możliwość komentowania została wyłączona.