kipserem
20 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Dwukrotny zwycięzca maratonu w Rotterdamie na dopingu


Marius Kipserem został zawieszony na trzy lata za stosowanie EPO.  Od lipca 15 kenijskich sportowców wpadło na dopingu. Obecnie zawieszonych jest 54 zawodników z tego kraju.

Kipserem to zwycięzca maratonu w Rotterdamie z 2016 i 2019 roku. Teraz ujawniono wyniki badań, z których wynika, że przyjmował erytropoetynę (EPO). To substancja zwiększająca liczbę czerwonych krwinek, co poprawia wydolność.

34-letni biegacz został zawieszony przez Athletics Integrity Unit, czyli organizację walczącą z dopingiem w zawodowym sporcie. Kara obowiązuje od 22 września bieżącego roku.

Co ciekawe Kipserem był jednym z 41 pacemakerów Eliuda Kipchoge, gdy ten w 2019 roku przebiegł dystans maratonu poniżej 2 godzin. To już trzeci pacemaker z tego biegu zawieszony przez doping. Poprzednimi byli Philemon Kacheran i Alex Korio.

Kipserem może się poszczycić rekordem życiowym 2:04:04. To 25. najlepszy rezultat w historii. Taki wynik osiągnął na maratonie w Rotterdamie w 2021 roku, gdzie zajął drugie miejsce.

Wygrał wówczas Bashir Abdi. Belg wynikiem 2:03:36 poprawił rekord Europy (14. wynik w historii).

Wszystkie wyniki Kipserema od 17 sierpnia zostały anulowane. Po raz ostatni Kenijczyk wystartował we wrześniu podczas Blachmores Sydney Marathon. Zajął szóste miejsce z wynikiem 2:13:40.

Zawodnik trenuje w drużynie Rosa Associati, podobnie jak rekordzista świata w półmaratonie Jacob Kiplimo, zwycięzca maratonu w Chicago z 2021 roku Seifu Tura, a także Lawrence Chrono i Emmanuel Saina. Ci dwaj ostatni również otrzymali w tym roku pozytywne wyniki na stosowanie dopingu.

Foto: Talent Ahereza (Twitter)

Możliwość komentowania została wyłączona.