ujahh
10 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Chijundu Ujah stosował doping nieświadomie


Brytyjczyk Chijundu Ujah został zawieszony na 22 miesiące za przyjmowanie niedozwolonych substancji. Uznano jednak, że sprinter przyjmował doping nieświadomie.

Ujah został przyłapany na dopingu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W stolicy Japonii sztafeta Wielkiej Brytanii cieszyła się początkowo z drugiego miejsca, tuż za Włochami. Później Brytyjczycy zostali zdyskwalifikowani. W konsekwencji srebro zdobyła Kanada, a brąz Chiny.   

W organizmie sportowca wykryto ostarynę oraz s-23. Obie substancje są zakazane przez Światową Agencję Antydopingową. Ujah nie przyznał się do świadomego przyjmowania dopingu. Śledztwo wykazało, że zabronione substancje pochodziły z „zanieczyszczonego suplementu”.

Podczas pandemii bardzo polegałem na Amazonie, zamiast korzystać z ludzi i zasobów wokół mnie. To było po prostu wygodne, z dostawą następnego dnia. I nie sądziłam, że coś jest w tym złego – wyjaśniał Ujah.

Dyskwalifikacja sprintera rozpoczęła się 6 sierpnia 2021 roku. Jego kara zakończy się 5 czerwca przyszłego roku.

Oznacza to, że Ujah będzie mógł wystartować na mistrzostwach świata (19-27 sierpnia), mistrzostwach Wielkiej Brytanii (23-25 czerwca), a także na mityngu Diamentowej Ligi w Londynie (23 lipca).

Foto: Chijindu Ujah (Facebook)

Możliwość komentowania została wyłączona.