krakow
7 października 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Bieg Trzech Kopców wstrzymuje wypłaty nagród przez pozytywny test antydopingowy


Organizatorzy Biegu Trzech Kopców wydali oświadczenie, w którym informują o wstrzymaniu wypłaty nagrody za zajęcia trzeciego miejsca dla Kenijskiego biegacza Alexa Lagata. Zawodnik ten trzy tygodnie wcześniej uzyskał pozytywny wynik kontroli antydopingowej, przeprowadzonej podczas Tyskiego Półmaratonu.

3 września Alex Lagat zajął drugie miejsce podczas Tyskiego Półmaratonu, uzyskując wynik 1:04.54. Na jego nieszczęście, po biegu na dwóch pierwszych zawodników w kategorii mężczyzn oraz dwie pierwsze zawodniczki w kategorii kobiet, czekała na mecie kontrola antydopingowa. Kontrola odbyła się, ponieważ Tyski Półmaraton wszedł w skład programu Śląska Inicjatywa Antydopingowa.

Po kilku tygodniach okazało się, że pobrana próbka zawodnika z węgierskiej grupy Benedek Team zawierała niedozwolony środek (triamcynolon), przez co trwa teraz procedura sprawdzania, czy zawodnik ma aktualną licencję sportową. Po ustaleniu tego faktu będzie można nałożyć na zawodnika odpowiednie sankcje.

Wynik testu antydopingowego został upubliczniony po 3 tygodniach, a co za tym idzie Alex Lagat zdążył już wystartować w kilku biegach w całej Europie, w tym w Biegu Trzech Kopców. Organizatorzy nie mieli świadomości, że w ich biegach uczestniczy zawodnik, który uzyskał pozytywny wynik testu antydopingowego.

Teraz kiedy już wiadomo o dopingu zawodnika, organizatorzy Biegu Trzech Kopców, czyli Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, postanowili wstrzymać wypłatę nagrody dla zawodnika. Co więcej, zapowiadają również wprowadzenie kontroli antydopingowej w kolejnych edycjach biegu.

Zarząd Infrastruktury Sportowej przeprowadza kontrole antydopingowe regularnie podczas Cracovia Półmaratonu oraz Cracovia Maratonu, a w historii podczas 18. edycji Cracovia Maraton wykryto doping u innego Kenijczyka Philipa Cheruiyota Kangogo.

Miejmy nadzieję, że biegów z kontrolą antydopingową będzie w Polsce coraz więcej, a kibice będą cieszyli się uczciwą rywalizacją wszystkich zawodników.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolu
Bolu
9 miesięcy temu

Czyli tak zarabia na życie. Ale co tydzień walić połówkę w godzinę z małym hakiem to trudny temat, stąd doping. Kontrole powinny być standardem aby wyeliminować tych kombinatorów i oszustów

beng
beng
9 miesięcy temu
Reply to  Bolu

czy ja wiem, czy taki trudny? w dobrych czasach waliłem połówkę w pół godziny i dopiero zaczynałem właściwą imprezę 😉

Ja
Ja
9 miesięcy temu

Gorzej jak wyjdzie thc po imprezie i też zdyskwalifikuja 🤪