adam
5 kwietnia 2024 Bartłomiej Falkowski Newsy

ASICS Speed Race w walce o rekordy! Adam Nowicki i Martyna Galant na starcie


Na dwa dni przed Schneider Electric Marathon de Paris, ASCIS – sponsor techniczny całego maratonu, organizuje dwa wyścigi dla elitarnych biegaczy startujących pod skrzydłami japońskiej marki. Wszystko w ramach „Festival of Running”. Na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów zobaczymy śmietankę zawodniczek i zawodników. W wielu przypadkach wrócą oni już w sierpniu, by w Paryżu walczyć o olimpijskie medale.

ASCIS to oficjalny sponsor World Athletics oraz maratonu w Paryżu. Nic dziwnego, że marka łączy te dwie sprawy, organizując wydarzenie „Festival of Running”. Jest to cały weekend wydarzeń, które mają nawiązywać do motta marki „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Już w piątek, 5 kwietnia, na ulicach Paryża zawodniczki i zawodnicy ścigać się będą oczywiście w specjalnych butach stworzonych na zbliżające się Igrzyska – ASICS METASPEED™ SKY PARIS i METASPEED™ EDGE PARIS.

Głównymi wydarzeniami pierwszego dnia festiwalu, będą biegi na 10 i 5 kilometrów elity, które rozegrane zostaną w piątek wieczorem. W wyścigach na 10 kilometrów wystartują m.in.:

  • Gladys Chepkurui – Kenijka, która w tym roku była trzecia w półmaratonie w Barcelonie i druga w Nowym Jorku;
  • Eilish McColgan – Brytyjka, która jest rekordzistką Europy na dystansie 10 kilometrów (30:19);
  • Felix Bour – Mistrz Francji na 10 kilometrów z rekordem 28:02;
  • Adam Nowicki – jego rekord 28:44 pochodzi z innej imprezy organizowanej przez ASICS w Maladze w 2022 roku. Nowicki wciąż jest w grze o udział w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich.

W wyścigach na 5 kilometrów wystartują m.in.:

  • Nadia Battocletti – młoda Włoszka, rekordzistka kraju na tym dystansie (14:45), ale taże rekordzistka na 3000 w hali, 2 mile, 5000 i 10000 metrów;
  • Mekdes Woldu – rekordzistka Francji w półmaratonie;
  • Etienne Daguoinos – rekordzista Francji w kategorii U23 (13:23), jedna z francuskich gwiazd młodego pokolenia;
  • Martyna Galant – specjalistka od 1500 metrów (4:04,11), wielokrotna mistrzyni Polski w hali, druga na Drużynowych Mistrzostwach Europy na 1500 metrów.

Nie będą to jedyne gwiazdy. Zobaczymy amerykańskiego maratończyka Claytona Younga, uczestnika zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, o którym pisaliśmy, przedstawiając jego plan treningowy. Wystąpią też m.in.: rekordzista Europy w półmaratonie, Szwajcar Julien Wanders, były mistrz Europy w maratonie, Belg Koen Naert. Biegi będą prowadzone na wynik 27:00 w przypadku męskich 10 kilometrów i 30:00 w biegu kobiet. Na piątkę panie ruszą na 14:30, a mężczyźni spróbują zaatakować rekord świata – 12:49, głównie za sprawą Etiopczyka Hagosa Gebrhiweta.

Drugiego dnia Festiwalu odbędzie się bieg masowy na dystansie 5 kilometrów dla amatorów. Zwieńczeniem biegowego weekendu poruszającego ducha i ciało wszystkich biegaczy będzie niedzielny Schneider Electric Marathon de Paris, który wystartuje o 9:00.

Relacja z wyścigu elity na 5 i 10 kilometrów dostępna będzie na stronie wydarzenia. Wyścig 10 kilometrów wystartuje o godzinie 20:20. Start piątki o 21:15.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments