lisowska
20 kwietnia 2023 Jakub Jelonek Newsy

Aleksandra Lisowska na liście zgłoszeń do mistrzostw Polski na 10 000 m w Olkuszu


Przeszło 100 zawodników może stanąć na starcie mistrzostw Polski na 10 000 m, które zostaną w tym roku rozegrane w sobotę 22 kwietnia na kameralnym stadionie w Olkuszu niedaleko Krakowa. Zawodniczki i zawodnicy zostaną podzieleni na kilka serii na czas, a na starcie zobaczymy wiele znanych nazwisk. O obronę tytułu powalczy prawdopodobnie aktualna mistrzyni Europy w maratonie z Monachium – Aleksandra Lisowska, która niedawno w Rotterdamie uzyskała minimum na igrzyska olimpijskie w Paryżu i mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Do imprezy zgłosiło się łącznie 120 zawodniczek i zawodników, choć już 11 z nich zrezygnowało za pomocą elektronicznego systemu potwierdzenia startu (ostateczne potwierdzenia obowiązują do piątku do godz. 18:00). Możemy się jednak spodziewać, że ponad setka czołowych polskich długodystansowców zawita do małopolskiego miasta na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i powalczy w sobotę o pierwsze medale mistrzostw Polski na stadionie w tym roku.

Ta impreza jest prawdziwym świętem całego środowiska biegowego – mówi dla PZLA Bogusław Mamiński, przewodniczący niedawno powstałej Komisji ds. Biegów Długich w PZLA.  

– Ponownie do mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów zgłosiło się ponad 100 zawodniczek i zawodników. To pokazuje niesłabnącą popularność tych zawodów. Co roku rozgrywanych jest kilka serii. Startuje nie tylko krajowa czołówka, ale też zawodnicy reprezentujący nieco słabszy poziom. Mając licencję mogą sprawdzić swoją biegową formę na mistrzostwach Polski. To sprawia, że ta impreza jest prawdziwym świętem całego środowiska biegowego – twierdzi Bogusław Mamiński.

Wśród mężczyzn na starcie zabraknie Krystiana Zalewskiego, który triumfował w czterech ostatnich edycjach mistrzostw w biegu na 10 000 metrów.

– W tej sytuacji wśród faworytów można wymienić m.in. Tomasza Grycko, który jest jedynym zawodnikiem wśród zgłoszonych legitymującym się rekordem życiowym poniżej 29 minut. Zwycięstwo jest też w zasięgu Mateusza Kaczora, ale do głosu dochodzą inni młodzi zawodnicy. Po udanym debiucie na dystansie 10 000 metrów ochotę na kolejny dobry, szybki bieg ma z pewnością Konrad Pogorzelski – analizuje Łukasz Panfil.

Obrończynią tytułu w rywalizacji kobiet jest Aleksandra Lisowska.

– Jeśli zawodniczka dojdzie do siebie po udanym starcie w maratonie w Rotterdamie i zdecyduje się ostatecznie na występ w Olkuszu, to będzie na pewno jedną z kandydatek do złota. Poważne argumenty do walki o tytuł mają także Beata Topka i Monika Jackiewicz. Aspirować do miejsc na podium mogą też Paulina Kaczyńska i Patrycja Kapała, ale jest również grono młodych zawodników z Natalią Bielak oraz Julią Koralewską na czele – mówi Panfil.

O medale w Olkuszu powalczą też zawodnicy w kategorii młodzieżowej U23 (z roczników 2001–2003), dopuszczeni do zawodów bez minimum. Poza tym w zawodach będzie prowadzona klasyfikacja drużynowa o tytuł Drużynowego mistrza Polski Kobiet i Mężczyzn na 10000 m, w której punktują trzy najlepsze zawodniczki i trzej najlepsi zawodnicy z każdego klubu.

Warto dodać, że tego samego dnia od godz. 13:00 na stadionie w Olkuszu odbędzie się V Memoriał Czesławy Mentlewicz, podczas którego rozegrane zostaną biegi na dystansach od 300 m do 1000 m (wśród zgłoszonych jest m.in. Adam Czerwiński). Organizatorem obu wydarzeń jest LKS Kłos w Olkuszu i Miasto Olkusz. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

Pełne listy zgłoszeń znajdują się tutaj.

Wyniki on-line będzie można śledzić pod tym adresem.

Transmisja będzie dostępna tutaj:

Program minutowy:

Godzina startuDystans – seriaPłeć
14:45Uroczyste otwarcie PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m 10 000 m
15:0010 000 m seria C (III) 10 000 mMężczyzn
15:4510 000 m seria B (II)Kobiet
16:4010 000 m seria B (II)Mężczyzn
17:4510 000 m  seria A (I)Kobiet
18:3510 000 m  seria A (I)Mężczyzn
19:20Dekoracje PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m

Źródło: pzla.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.