grat north run
11 września 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

102-latek najstarszym uczestnikiem półmaratonu Great North Run

Bill Cooksey, weteran II wojny światowej, przekroczył linię mety w czasie 5 godzin i 41 minut. 102-letni biegacz został najstarszą osobą, która kiedykolwiek ukończyła półmaraton Great North Run.

Były nauczyciel angielskiego, który służył w RAF w latach 1941-1951 musiał na trasie zmagać się z ulewami i burzami. Mimo to dotarł do mety i zebrał 15 tysięcy funtów dla fundacji County Durham and Darlington NHS Trust.

Cooksey podjął wyzwanie, by uczcić 75. rok istnienia brytyjskiej Krajowej Służby Zdrowia, dla której działa właśnie wspomniana powyżej fundacja.

102-latek trenował do tych zawodów przemierzając ponad 11 km tygodniowo. Niedługo przed wyścigiem pokonał prawie 20 km w czasie pięciu i pół godziny.

Jestem tu od 30 lat i zawsze chodziłem pieszo, a kiedy usłyszałem o Great North Run, pomyślałem, że na pewno będę w stanie to zrobić, ponieważ dodatkowym bodźcem jest pomoc NHS. Właściwie nie sądzę, bym to zrobił, gdyby nie było to korzystne dla NHS – powiedział Cooksey.

To nie pierwsza tego typu akcja tego zawodnika. Rok temu przejechał na rowerze 1000 mil w ciągu 10 tygodni, zbierając 1610 funtów dla NHS Trust.