efb2
13 maja 2022 artykuł sponsorowany Lifestyle

Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy” w nowej, czerwcowej odsłonie


24-26 czerwca Krynicę-Zdrój opanują biegacze oraz ich kibice, rodziny i przyjaciele. To wszystko za sprawą Europejskiego Festiwalu Biegowego, który przyciąga zarówno miłośników biegowej turystyki i pięknych krajobrazów, jak i biegaczy z apetytami na życiówki i pokaźne nagrody. Co czeka nas w tym roku?

Sportowe serce perły polskich uzdrowisk zabije w tym roku mocniej w ostatni weekend czerwca. Krynicki deptak w nowej, pięknej szacie oraz lesiste pasma Jaworzyny i Beskidu Niskiego podobnie jak rok wcześniej zaroją się od biegaczy i kibiców. Tym samym Festiwal wprowadzi w pełnię letniego sezonu turystycznego w Krynicy-Zdroju. Uzdrowisko tętniące intensywnym życiem niezależnie od pory roku, rozkręci swój rytm dzięki kolejnemu niesamowitemu wydarzeniu sportowemu. To właśnie to sprawia, że u źródeł pojawiają się rzesze turystów, miłośników sztuki i sportowców.

Warto więc rozpocząć wakacje z przytupem i wziąć udział w drugiej edycji naszej niepowtarzalnej imprezy. Niezaprzeczalnie każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ EFB to nie tylko górskie biegi, ale także imprezy towarzyszące. Dwa wspaniałe Beskidy znowu otworzą swoje szlaki dla amatorów trailu.

Europejski Festiwal Biegowy

Urokliwe, ale wymagające trasy sprawdzą wytrzymałość zawodników na siedmiu dystansach. Oczywiście koronnym biegiem pozostaje Krynicka Setka. 105-kilometrowa trasa jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że biegacze będą musieli zmagać się morderczymi podbiegami, a suma przewyższeń wynosi ponad 4500 metrów. Na zwycięzców tego dystansu czeka 50 tysięcy złotych.

Równie atrakcyjnie prezentują się pozostałe trasy: 43-kilometrowy Powrót Nikifora i Aria Kiepury, która liczy 60 kilometrów. Z kolei główną atrakcją 20-kilometrowej Areny Słotwiny jest wieża widokowa i spektakularna ścieżka w koronach drzew.

Dla łowców ‘życiówek’ dobrą propozycją będzie ekstremalnie szybka uliczna Małopolska Rekordowa Dycha, startująca w tym roku z Przełęczy Huta i jedna z dwóch nowości, Szalona Jedenastka, której trasa poprowadzi przez Górę Parkową na szczyt Szalonej i z powrotem.

Druga nowość, to Jaworzyna Vertical, dedykowana dla wszystkich, którzy lubią podbiegi. Trzy ostatnie dystanse będą z kolei doskonałą okazją, żeby rozpocząć przygodę z bieganiem – nawet mniej doświadczeni „tuptacze” dadzą radę! Nie zabraknie też biegów deptaka dla najmłodszych.

Tym, co przemawia za startem właśnie w Europejskim Festiwalu Biegowym i co łączy wszystkie trasy prowadzone szlakami Beskidu Sądeckiego i Niskiego są zapierające dech w piersiach widoki i przede wszystkim klimat Krynicy-Zdroju.

Europejski Festiwal Biegowy

Zdrojowy deptak będzie tętnił życiem przez wszystkie dni EFB. To właśnie tutaj biegacze wszystkich dystansów będą finiszować wśród gorących owacji. Nie zabraknie także dobrej muzyki, jako że w piątkowy wieczór odbędzie się wyjątkowy koncert, a w sobotę wspólną zabawę poprowadzi DJ. Dla najmłodszych przyszykowane będą atrakcyjne animacje, a amatorów dobrego jedzenia czeka uczta przygotowana przez koła gospodyń wiejskich oraz załogi food tracków, których konwój również zjawi się pod krynicką Główną Pijalnią.

II edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy” da też dodatkowego kopa motywacji z racji nagród nie tylko w kategorii „Open”, ale także w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pakiety startowe mają zawierać niespodzianki niezbędne każdemu biegaczowi, a te z kolei będzie można odebrać z strefie Expo z ofertą również dla turystów.

Małopolska, jako, że słynie z otwartości i gościnności, zaprasza każdego w butach biegowych i nie tylko z otwartymi ramionami, zachęcając bogatymi tradycjami, folklorem, wyjątkowym dziedzictwem i pięknem górskiej przyrody. Krynicę-Zdrój, miasto Kiepury i Nikifora, położoną na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego, szczególnie powinni docenić właśnie biegacze, gdyż słynie ona ze znakomitych uzdrowisk i czystego powietrza.

Jedno jest pewne – pod Górą Parkową z czeka nas wyjątkowe święto fanów sportu kochających przede wszystkim bieganie, góry i dobrą kuchnię.


Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie, a organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Na Ratunek” w partnerstwie z Burmistrzem Krynicy-Zdroju i Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów.

Zdjęcia: Jan Haręza dla EFB

Możliwość komentowania została wyłączona.