dyskwa
12 maja 2022 Bartłomiej Falkowski Lifestyle

Co musisz wiedzieć, aby nie zostać zdyskwalifikowany?


W minioną niedzielę (8.05) podczas Durban International Marathon jako pierwszy białą wstęgę na mecie przeciął Isaac Mpofu z Zimbabwe. Jego wynik 2:10:04 oznaczał nowy rekord życiowy, nagrodę 4000 dolarów i minimum na mistrzostwa świata w Oregonie. Zawodnik niedługo cieszył się jednak zwycięstwem gdyż został zdyskwalifikowany. Powodem DSQ był brak numeru startowego na plecach. Biegacz miał jedynie numer na klatce piersiowej. O tym za co można być zdyskwalifikowanym, a nie jest to powszechnie wiadome przeczytacie poniżej.

O jeden numer za mało

Mopfu w wywiadzie wyznał, że od organizatora dostał kopertę z zapewnieniem, że wszelkie niezbędne rzeczy tj. numery są w środku. Rano przed startem zobaczył jednak, że w środku jest wyłącznie jeden numer. Z tego powodu zapytał organizatorów o możliwość startu i podobno dostał zapewnienie sędziego, że nie będzie stanowiło to problemu.

Zagraniczne źródła podają, że wg przepisów południowoafrykańskiego związku lekkiej atletyki (ASA) wszyscy zawodnicy zobowiązani są do posiadania dwóch numerów. Jednego z przodu, drugiego z tylu koszulki. Przepisy te są zgodne z przepisami World Athletics, bo takie są wymogi jeśli narodowy związek lekkoatletyczny chce być w strukturach WA. Zasada nr 143, w której zawarte są przepisy dotyczące ubrań, butów i właśnie numerów startowych mówi o tym, że we wszystkich konkurencjach, poza skokami, istnieje wymóg dwóch numerów.

Oczywiście organizatorzy imprez masowych stosują jeden numer, jednak w przypadku imprez zgłoszonych do kalendarza WA elita zawodników walcząca o najwyższe lokaty musi posiadać dwa numery. Jest to też widoczne na dużych polskich biegach jak np. Półmaraton Warszawski czy Poznań Maraton.

Poniżej przedstawię kilka przykładów złłamania regulaminów biegów w Polsce i na świecie. Warto zwrócić uwagę, że praktycznie w każdym polskim regulaminie imprezy biegowej istnieje zapis, że bieg rozegrany zostanie zgodnie z przepisami PZLA, a te są zgodne z przepisami World Athletics. Oto jak biegacze mogą łamać przepisy i, przynajmniej w teorii, mogą być przez to zdyskwalifikowani. Przy każdym podpunkcie podany jest paragraf z Technical Rules WA.

Słuchawki

Przepis nr 6.3 mówi o pomocy zewnątrz w tym o posiadaniu telefonu, słuchawek, odtwarzacza muzycznego, etc. Jednocześnie sama organizacja World Athletics sugeruje, że organizatorzy imprez biegowych mogą zezwolić na korzystanie przez zawodników ze słuchawek pod dwoma warunkami. Gdy będzie to bezpieczne, tj. m.in. bieg będzie odbywał się na w pełni wyłączonej z ruchu samochodowego drodze. Zasada ta będzie dotyczyła uczestników nie startujących w elicie i nie walczących w kategoriach. To jednak dosyć mocno ogranicza zastosowanie tego ustępstwa, bo każdy, nawet bardzo wolny zawodnik, może rywalizować w jakiejś dodatkowej kategorii podczas biegu. W ostatnich latach w Polsce zdarzało się, że w dużym biegu na podium stawali zawodnicy łamiący ten punkt regulaminu.

dyskwa2

Strój

Przepisy WA mówią, że ubiór musi być schludny, wykonany z materiału nieprześwitującego, bez kontrowersyjnych symboli, czy napisów oraz musi być kompletny. Wszelkie koszulki z obraźliwymi hasłami, prześwitujące, a także często stosowane przez miłośników siłowni bieganie bez koszulki, może być powodem do dyskwalifikacji.

Jednym z najbardziej znanych przykładów było DSQ dla Mahiedine Mekhissi-Benabbad podczas ME w 2014. W biegu na 3000 metrów z przeszkodami Francuz na 100 metrów do mety zdjął koszulkę świętując wygraną. Szybko dostał dyskwalifikację. Na jego miejsce oficjalnie wskoczył drugi Francuz Yoann Kowal. Z trzeciego na drugie miejsce awansował też Krystian Zalewski.

Przepisy przepisami, ale Mekhissi-Benabbada był sportowo najlepszy i to pokazał jego rodak Kowal, który podczas dekoracji… stał razem z naszym Krystianem Zalewskim na drugim stopniu podium nie celebrując.

Napoje podczas biegu

Zawodnicy są zobowiązani do przyjmowania płynów jedynie z oficjalnych stanowisk. Wszelkie podawanie picia w innych niż oficjalne punktach przez nieuprawnione osoby może wiązać się z ostrzeżeniem sędziego, a także dyskwalifikacją. Oczywiście ściganie się o 385947593 miejsce w maratonie na zdrowy rozum nie jest sytuacją, gdzie nie można na trasie przybić piątki ze znajomym i napić się od niego łyka wody. Niestety sytuacje, w których w niedozwolonych miejscach jest podawane picie dla zawodników walczących o wygraną OPEN lub kategorii zdarzało się w ostatnich latach z pewnością na wielu biegach. Co ciekawe zasady dotyczące picia mówią o tym, że wzięcie butelki z wodą z oficjalnego punktu przez biegnącego mężczyznę i podanie jej zawodniczce mimo szarmanckiego wydźwięku może powodować DSQ jeśli sędziowie uznają to za niesprawiedliwe i wypaczające kobiecą rywalizację zachowanie.

dyskwa3

Trasa biegu

Trasa biegu ulicznego wiedzie… ulicami. Wszystkie zakręty powinny być ogrodzone. Wszelkiego rodzaju ścianie po trawniku czy chodniku jest niedozwolone i oznacza skrócenie trasy. I o ile bieganie w słuchawkach czy w prześwitującej koszulce można jakoś wytłumaczyć to skracanie trasy już ciężko.

Jak widać często nieświadomie można złamać przepisy biegów ulicznych co może skutkować dyskwalifikacją. I choć takie dyskwalifikacje należą raczej do rzadkości to czasem złamanie „błahych” przepisów może wypaczyć rywalizację lub po prostu pozostawić niesmak.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.