12 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Bieg dla życia – opowieść o NYC Marathon i jego twórcy


New York City Marathon jest jedną z tych instytucji, która wydaje się, że istniała od zawsze. W każdą pierwszą niedzielę listopada tłumy biegaczy zbierają się na moście Verrazano-Narrows, a tysiace kibiców gromadzą się wzdłuż trasy, poczynając od Brooklynu, przez zachodni skraj Queens, dalej Upper Manhattan i Bronx i kończąc w Central Parku. 

fredlebow 1

W 2008 roku powstał film dokumentalny o Maratonie ale i jego o twórcy Fredzie Lebow, urodzonym w Rumunii jako Fischel Lebowitz, synie żydowskich emigrantów.

Fred był Prezesem i założycielem New York Road Runners. Stanowił „stały element” życia miasta, rozpoznawalny dzięki jego chudej sylwetce, przyciętej brodzie i kolarskiej czapeczce. Lebow był współtwórcą i udziałowcem wielkiego biegowego boomu jaki w latach ’70tych miał miejsce w USA, sprawił, że bieganie z zajęcia dla samotników i ekscentryków stało się głównym sportem i znakiem kultury amerykańskiej.

Film „Run for Your Life” w którym wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, wywiadów jego przyjaciół i zawodników to głównie portret człowieka. Przy okazji pokazane jest wiele ciekawych dla nas biegaczy fragmentów z historii maratonu – rekord świata Alberto Salazara, dziewięć zwycięstw Grete Waitz oraz kilka haniebnych epizodów bez których opowieść nie była by pełna, jak choćby historia kobiety która większą część trasy pokonała jadąc metrem. Widzowie będą dziś pewnie rozbawieni. Wtedy wybuchł prawdziwy skandal.

Poniżej – Trailer filmu – oczywiście w CANAL+ będzie on z polskim lektorem:

Sam Fred Lebow był bez wątpienia pasjonatem biegania, choć jak przyznają w filmie jego przyjaciele był bardzo wolny. Na metę inauguracyjnego maratonu nowojorskiego w 1970 roku przybiegł na 45 pozycji na 55 sklasyfikowanych zawodników z wynikiem 4:12. Na początku lat ’90 XX wieku zdiagnozowano u niego raka mózgu. Swój ostatni maraton nowojorski przebiegł w wieku 60 lat w 1992 roku. Zmarł dwa lata później.

431544 370290636323861 326484750 n

Dla tych osób, które czytały wydaną niedawno książkę Alberto Salazara 14 minut może to być ciekawe dopełnienie lub rozszerzenie biegowego obrazu tamtych czasów. W filmie pojawiają się między innymi: Grete Waitz, Alberto Salazar, Frank Shorter.

Transmisja: 18 listopada, Canal+, 22:25, czas trwania 95 minut.

POLECAMY !!!

Możliwość komentowania została wyłączona.