Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
trwać w zapytywaniu

trwać w zapytywaniu

Felieton Magdaleny Derezińskiej-Osieckiej nr 6
Magdalena Derezińska-Osiecka
21-06-2019

Głowę nosić nisko.
Mieć stale wolne obie ręce.
Pielęgnować mięśnie nóg.

     Z. Herbert

Trzy banalne wręcz zdania poety. Ostatnie jakoś najmocniej przemawia do nas, biegaczy, prawda? Od razu spoglądamy na czworogłowe i łydki; no no, piękne i nawet o nich humaniści wspominają. Drugie zdanie ewentualnie też coś do nas gada, zwłaszcza kiedy zamkniemy fejsbuka. Ale to pierwsze zdanie? To już najpewniej poetycki bełkot nadwrażliwca, nie wiadomo co gość ma na myśli, ergo wnioskujemy, że dzieli włos na czworo i dorabia filozofię do tego, co oczywiste.

Po co łączyć bieganie z filozoficznym namysłem? Po co napompowywać intelektualnie czy duchowo coś, co jest przecież tylko przebieraniem nogami, tuptaniem po trawie, skale czy na asfalcie? Po co zadawać sobie pytania o to, co oczywiste? Kiedy zapytywanie jest dzieleniem włosa na czworo, a kiedy prawomocnym, prowadzącym nas w głąb namysłem?

Jeśli wyjdziemy z założenia, że bieganie to  tylko przebieranie nogami to musimy uznać, że preludium Szopena to stukanie palcami w klawisze fortepianu, Nigel Kennedy zajmuje się szarpaniem za włosy końskie w pewnym instrumencie, a Herbert zestawia trzy nielogiczne zdania jedno po drugim i ma się to nazywać wierszem. Jasne, można tak na rzeczywistość patrzeć i nie odbieram nikomu do tego prawa.

Można też uznać, że każde ludzkie działanie jest sposobem wyrażenia siebie tu na Ziemi. Jest ekspresją czegoś, co niewidoczne i potrzebuje naszego ciała, woli, umysłu by wyjść na zewnątrz. Jest zatem k-o-m-u-n-i-k-a-t-e-m, za pomocą którego zaznaczam swoją obecność dla siebie samego, dla świata i w świecie, za pomocą którego tworzę swoją linię ziemskiego bytowania.

Dlaczego by zatem nie pooglądać tego komunikatu z lotu ptaka i podpytać się siebie; o czym mówię, a o czym nie mówię, gdy biegnę? O czym mówię, gdy nie biegam? W jakich wartościach siebie rozpoznaję i chcę rozpoznawać? Czemu daję wyraz swoim wspinaniem się, wędrowaniem, startowaniem w zawodach? Z czym walczę albo o czym zaświadczam, gdy to wszystko robię?

Zadawanie pytań nie jest dzieleniem włosa na czworo. Zadawanie pytań to rozwój i nieustawanie w drodze, nieupadanie w niebezpieczny dogmatyzm. Świat dzisiaj potrzebuje przede wszystkim dobrze postawionych pytań, bo odpowiedzi można znaleźć na każdym dosłownie kroku. Człowiek, jak pisał Tischner - „Jest jedyną istotą na ziemi, która może zawdzięczać swą godność - swojemu pytaniu”. Dlatego nie bójmy się stawiania niełatwych pytań - nawet wtedy, gdy dotyczą one tej na pozór oczywistej, na wskroś prostej i najbardziej minimalistycznej dyscypliny sportu, jaką jest dynamiczne przekładanie jednej nogi przed drugą przy podwyższonym tętnie. Jest duża szansa, że jak już się na taką postawę odważymy, to znajdziemy to wszystko, co nam związuje ręce.

 

____________________
M.Derezińska-Osiecka -  zakopianka, wyczynowa i utytułowana zawodniczka w skialpinizmie, biegaczka górska z zamiłowania, asfaltowa z wychowania, filozofka i psychoterapeuta z wykształcenia, przewodniczka tatrzańska i organizatorka obozów Tatra Running. Na co dzień mama trójki dzieci, która wciąż z ekscytacją spogląda w swoją sportową przyszłość.

Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • cichy70 | 21.06.2019
  Kupiłaś mnie tym Herbertem.
 • bieganie.pl | 21.06.2019
  Skomentuj artykuł trwać w zapytywaniu
 • Krzys85 | 17.06.2019
  Jak przeczytałem ten tekst to z wrażenia musiałem aż założyć konto na forum.

  P.Magdaleno tekst jest świetny. A Pani jest zapewne osobą o pięknej i głębokiej duszy. Takich własnie ludzi chciałbym spotykać na swojej drodze.
 • adamwiniarski | 15.06.2019
  „Nigdy nie wybieraj się w góry, jeśli nie masz życia poukładanego na dole. Jeśli zostawiasz w dole jakiś bałagan, to twoje bycie w górze nie będzie niczym innym, jak tylko ucieczką”.
  To ładne i ważne zdanie. Ale sądzę również, że bycie w górach (w lesie, na łące), w ciszy, spokoju i samotności pozwala na dostrzeżenie tego bałaganu na dole i uporządkowanie go w umyśle. Potem może wypadałoby przejść do czynu, choć niektórym pewnie wystarczy sama refleksja ;)
  Fajnie, że Magda pisze, bo daje do myślenia.
 • bieganie.pl | 14.06.2019
  Skomentuj artykuł zanim powiem o wolności
 • rocha | 07.06.2019
  Szacunek jednej osoby więcej wart niż milion subów na fejstagramie.
 • Kangoor5 | 07.06.2019
  albo tych, którym się wydaje, że kogokolwiek naprawdę obchodzi co oni ładują na instagrama :-)
 • Adam Klein | 07.06.2019
  No mi sie wydaje, że nie jestem żadnym z dwóch typów. :) Ale moze to dotyczy tylko tych, którzy więcej biegają, startują w zawodach? :)
 • bieganie.pl | 07.06.2019