COROS PACE3 Gym 06
28 marca 2024 Łukasz Telejko Lifestyle

Rozwój zegarków biegowych. Nowe technologie, funkcje oraz rozwiązania!


Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz, zegarek sportowy pozwala na śledzenie oraz dokładną analizę wykonanych treningów. Odpowiedni sprzęt daje możliwość nie tylko rejestrowania śladu GPS, kontroli dystansu, tempa oraz czasu aktywności, najnowsze rozwiązania zastosowane przez producentów, obejmują także zaawansowane wskaźniki regeneracji, snu oraz szczegółowe wskazówki treningowe, które są udzielane przez wirtualnego trenera na podstawie wcześniejszych aktywności oraz bieżących danych. Najlepsze modele pomagają szczegółowo przeanalizować trening pod kątem efektywności oraz tak, abyś dzięki dostępnym danym mógł polepszyć swoją formę.

Od momentu debiutu pierwszych zegarków sportowych, przeszły one długą drogę, podczas której spektakularnie ewoluowały. Firmy corocznie wprowadzają nowe modele na rynek lub dają możliwość aktualizacji oprogramowani, dzięki którym mamy dostęp do większej ilości funkcji oraz dokładnych danych. W 2023 roku przodujące marki zegarków sportowych wypuściły na rynek łącznie ponad 20 nowych modeli. Sportowcy mogli korzystać z nowych produktów od takich marek jak Garmin, Polar, Apple Watch, Casio, Coros czy Suunto.

Polar
Źródło: www.top2gadget.com/ Zegarek: Polar Vantage V3

Biorąc pod uwagę główne modele wypuszczone w 2023 roku, można dostrzec kilka trendów, które napędzały rozwój zegarków sportowych:

 • Ulepszone wyświetlacze AMOLED– można to uznać za główny trend tego roku, jeżeli chodzi o zegarki sportowe.  Dzięki zastosowanych technologiom oferują one za każdym razem żywe, jasne kolory, wyrazistość oraz lepszą widoczność nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Czytelny wyświetlacz automatycznie dostosowuje się do panujących warunków m.in. poprzez przyciemnienie ekranu;
 • Wygląd zewnętrzny– i w tym przypadku można dostrzec pewną różnicę. Pojawiające się modele są coraz bardziej eleganckie oraz dzięki zastosowanym materiałom wygodniejsze w noszeniu,  tak aby były one atrakcyjnym dodatkiem dla szerszej klienteli, nie tylko dla typowych sportowców.
 • Dłuższa żywotność baterii – aspekt, nad którym producenci nieustannie pracują i starają się go ulepszać, czyli wydłużenie żywotności baterii, co pozwoli zmniejszyć potrzebę częstego ładowania. Niektóre modele umożliwiają śledzenie aktywności aż  do 53 godzin podczas uprawiania sportu z użyciem sygnału GPS.
 • Monitorowanie zdrowia, kondycji oraz poziomu regeneracji– ówczesne zegarki sportowe pozwalają na coraz większy dostęp do danych związanych z naszym trybem życia, wykraczając poza sferę treningową.  Śledzenie jakości snu, monitorowanie tętna oraz poziomu natlenienia krwi, stają się nieodłącznymi funkcjami zdrowotnymi związanych ze zdrowiem i kondycją.

Jakie dane możemy uzyskać?

Jedno jest pewne: zegarek z GPS zapewni najdokładniejszy wgląd w to, jaki dystans pokonałeś podczas treningu i w jakim tempie się poruszałeś- a dla większości z nas, to najważniejsze dane. Obecnie jednak zegarki oferują zdecydowanie więcej możliwości śledzenia i analizowania treningów. Oto przykłady funkcji sportowych w ogólnie dostępnych modelach z 2023 roku:

 • Profile sportowe– aby trafiać do jak największej liczby sportowców, w niektórych zegarkach dostępnych jest ponad 150 profili sportowych, które obejmują niemal każdy sport, jaki możesz wymyślić, w tym profile i funkcje dla osób poruszających się na wózkach;
 • Obciążenie i regeneracja–  poszczególne modele informują o obciążeniu treningowym, stanie regeneracji, a nawet sugerują codzienne treningi na podstawie aktualnej kondycji;
 • Przypomnienia–  w najnowszych pozycjach podczas uprawiania sportu zegarek może przypominać o jedzeniu i piciu. Ponadto może informować o twoim tempie i okrążeniach, dzięki czemu nie trzeba spoglądać na zegarek;
 • Dostęp do map– w tym przypadku chodzi o dostęp do mapy offline. Aby z nich skorzystać, nie potrzeba już mieć telefonu przy sobie. Możesz sprawdzić swoją trasę, wrócić na miejsce startu oraz dostawać informację o wzniesieniach (podbiegach oraz zbiegach). Możesz  również pobierać trasy od znajomych lub z aplikacji i załadować je następnie do zegarka;
 • Trzymanie tempa– dostępne funkcje pomagają utrzymać tempo podczas biegu dzięki nawigacji dostosowanej pod kątem nachylenia terenu, dzięki temu łatwiej zrozumiesz, w jaki sposób dostosować tempo do założonego planu w różnych warunkach terenowych;
 • Biegowy asystent– pozwala na mierzenie kluczowych parametrów biegu, takich jak rytm, długość kroku, czas kontaktu z podłożem.  Pozwala sprawdź, jaką moc generujesz podczas treningu, aby móc lepiej zarządzać swoim wysiłkiem i udoskonalić go. Po każdym treningu można poznać czas regeneracji, dzięki któremu dowiesz się, kiedy będziesz w stanie przystąpić do kolejnego intensywnego treningu. Jest on obliczany w oparciu również o takie czynniki jak intensywność treningu, wysiłek, aktywności w ciągu dnia i sen.
Garmin
Źródło: www.garmin.com/ Zegarek: Garmin fēnix® 7

Oczywiście zegarki sportowe już dawno wykraczają tylko poza sferę aktywności fizycznych. Obecnie dostępne modele posiadają funkcje, które skanują nasz organizm w ciągu całego dnia i przekazują nam szczegółowe dane dotyczące stanu naszego zdrowia. Najnowsze zegarki posiadają również funkcje ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie.  Oto kilka najistotniejszych funkcji pozasportowych w modelach wypuszczonych na rynek w 2023 roku:

 • Czułe czujnik– udoskonalone czujnik tętna, które pozwalają dokładniej mierzyć tętno. Jakby tego było mało, dostępne modele mają funkcje EKG, pomiar poziomu tlenu we krwi, czujniki temperatury skóry, który co noc monitoruje temperaturę i porównuje ją w ciągu miesiąca, co pozwala wykryć nagłe zmiany, które mogą oznaczać, że zachorujesz. Dostępna jest również funkcja pomagająca przewidywać cykle menstruacyjne;
 • Dostęp do muzyki– wystarczy pobrać  utwory i listy odtwarzania ze swoich kont Spotify, Deezer lub Amazon Music, aby słuchać ulubionej muzyki bez konieczności posiadania telefonu;
 • Mocne latarki – zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa oraz poprawiają widoczność;
 • Funkcje telefonu– odczytywanie wiadomości, płacenie, zamawianie zakupów lub środków transportu, przeglądanie zdjęć, a nawet prowadzenie rozmów. Obecne modele mają coraz więcej funkcji, które pomagają nam w codziennym życiu.

Jakie zegarki trafiły na rynek w 2023 roku?

Jak już wcześniej wspomniałem, na rynek w 2023 roku trafiło ponad 20 modeli zegarków sportowych wiodących marek (z różnym przeznaczeniem). Wyżej wymienione funkcje dotyczą właśnie tych modeli. Trzeba podkreślić, że był to udany rok pod względem ilości dobrych wydań oraz zastosowanych unowocześnień technologicznych, zarówno bezpośrednio w nowych modelach, jak również na platformach oraz aplikacjach poszczególnych producentów.

Watch 4
Źródło: chinadaily.com.cn/ Zegarek:  Huawei Watch GT 4 

W ciągu roku swoje premiery miały m.in. Garmin EKG na Venu 2 Plus, Garmin vivomove Trend, Garmin Forerunner 265,  Garmin Forerunner 965, Casio G-Shock Move GBD-H2000, Garmin Instinct 2X,  Suunto Vertical,  Mobvoi Ticwatch Pro 5,  Garmin Fenix ​​7 Pro, Garmin Epix Pro, Apple Watch WatchOS 10, Amazfit Cheetah, Samsung Galaxy Watch 6,  COROS Pace 3,  Garmin Venu 3, Apple Watch Ultra 2 / Apple Watch Series 9, Garmin vivoactive 5,  Fitbit Charge 6,  Google Pixel Watch 2,  Garmin Tactix 7 AMOLED, Huawei Watch GT 4, Suunto Race,  Polar Vantage V3, Garmin Descent Mk3 / Garmin MARQ Carbon.

 Jak będą wyglądać zegarki sportowe w przyszłości?

Z roku na rok producenci starają się wykonać skok technologiczny, który pozwoli im górować na konkurencją. Biorąc pod uwagę to, nad czym pracują poszczególne marki, można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości dostępne na rynku zegarki będą posiadły takie funkcje jak:

 • Elastyczne wyświetlacze, które będą dopasowywały się do naszych nadgarstków;
 • Dokładne czujnik biometryczne, które pozwolą namonitorowanie stanu zdrowia w czasie rzeczywistym z większą dokładnością;
 • Rzeczywistość rozszerzona (AR);
 • Sztuczna inteligencja, która pozwoli na rozpoznawanie głosu, przewidywanie reakcji i spersonalizowane rekomendacje treningowe oraz społeczne;
 • Czujniki środowiskowe, które będą monitorować jakość powietrza, promieniowanie UV i inne czynniki środowiskowe wpływające na zdrowie i nasze bezpieczeństwo.

Zdecydowanie przyszłość inteligentnych zegarków sportowych wygląda bardzo obiecująco. Ciągły postęp technologiczny już jest widoczny w rozwiązaniach zastosowanych w modelach z 2023 roku, które pozwalają nam na dokładne śledzenie naszych aktywności, kondycji oraz stanu zdrowia. Nowo pojawiające się zegarki, będą zdecydowanie na nowo definiować sposób, w jaki współdziałamy z technologią i jednocześnie poprawiać nasze codzienne życie. W miarę ewolucji i pojawiających się nowych rozwiązań będą one stawać się  integralną częścią nie tylko naszego życia treningowego, ale również sfer związanych z wygodą, produktywności i dobrym samopoczuciem.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kowalski Jan Nowak
Kowalski Jan Nowak
17 dni temu

Championem ten, kto potrafi nie założyć zegarka na trening ..

Arkadiusz
Arkadiusz
15 dni temu

Championki i championy w tym klubie są już gatunkiem na wymarciu 😀

dziki_rysio_997
dziki_rysio_997
17 dni temu

Muszę przyznać, że nie do końca podoba mi się trend rozwoju zegarków (ale to generalnie dotyczy elektroniki ogółem).

Kupując zegarek przede wszystkim chcę żeby jak najlepiej realizował PODSTAWY (dokładne pomiary/parametry), miał dobrą baterię i był w miarę wytrzymały. Resztę bajerów z których korzystam raz w roku lub nigdy mam kompletnie gdzieś.
Niestety mam wrażenie, że moje oczekiwania mocno przegrywają z masą polujących na bajery, a potem chwalących się, że zrobili życiówkę na 5 km na średnim tętnie 100 bpm, bo tak zegarek im pokazał.

Widzę też, że firmware zegarków jest często niedorobiony i przerośnięty. „Kosmos możliwości”, a w praktyce okazuje się, że zegarek nie potrafi poprawnie podać dokładnie średniego tempa odcinka (np. nie dzieli czasu przez dystans tylko wyczynia jakieś inne cuda).

Basiaasia
Basiaasia
17 dni temu

biegaj bez

Arkadiusz
Arkadiusz
15 dni temu

Średnie tempo odcinków to jedno, ale weź Pan teraz skonfiguruj taki nowy model pod siebie. To zadanie z gatunku science fiction niestety.

TomTom
TomTom
17 dni temu

Akurat wciskanie wszędzie AMOLEDów i wypuszczanie na rynek 10 takich samych zegarków (vide Garmin) to trend napędzający chwilową sprzedaż, ale na pewno nie rozwój.

Arkadiusz
Arkadiusz
15 dni temu

Akurat 2 m-ce temu przesiadłem się z modelu z 5 letnim stażem wiodącego producenta na tę samą markę tylko współczesny model. Muszę z przykrością stwierdzić, że algorytmy mierzące sryliony parametrów są oderwane od rzeczywistości. Niestety w tym przypadku prostota miała zdecydowaną przewagę. Oczywiście wyświetlacz ma lepszy kontrast, a bateria wystarcza na 3x więcej czasu, tylko po co?? Pulsometr dokładniejszy (ale i tak od zawsze korzystam z pasa piersiowego), płatności zbliżeniowe zegarkiem (biegam po lesie), czy sterowanie muzyką to zbędne bajery… Na plus wgrane mapy. Oczywiście każdy znajdzie coś dla siebie, bo naszpikowanie funkcjami jest do granic możliwości, ale za jaką cenę? (Na szczęście są jeszcze sklepy outletowe).

Przemek
Przemek
4 dni temu
Reply to  Arkadiusz

Gdzie mozna takie sklepy znalezc?

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.