Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Góry na nizinach z dr. hab. Miłoszem Czubą - Podcast

Często powtarza się, że cały świat jeździ w góry. Mowa wówczas o treningu w warunkach hipoksji, który uskuteczniany jest od około 50 lat w sporcie wyczynowym. Jakie zmiany przebiegają w organizmie podczas treningu wysokościowego? Jakie są tego korzyści? Jak współcześnie wygląda taki trening? I czy jest zarezerwowany tylko dla wyczynowców? Rozmawiamy o tym z fizjologiem, teoretykiem i fascynatem sportu - zarówno tego profesjonalnego, jak i amatorskiego - dr. hab. Miłoszem Czubą.

Z kolejnego Podcastu Bieganie.pl dowiecie się też: czy trening wysokościowy to domena sportowców wytrzymałościowych, jaka wysokość nad poziomem morza jest najbardziej korzystna, jak powinien wyglądać wyjazd w góry i ile trwać, z czym się nie spieszyć i z czym nie przesadzić, by wrócić na niziny w formie. Dr Czuba opowiada ponadto o nowych badaniach i metodach sztucznej hipoksji, które zaczynają być dostępne również dla amatorów. Okazuje się, że długie i logistycznie skomplikowane wyjazdy w góry mają swoją alternatywę na nizinach, a kontrolowany trening wysokościowy może okazać się niezwykle skuteczną drogą podbijania formy na każdym poziomie zaawansowania.

Rozmowę prowadzi Kuba Wiśniewski. 

Życzymy dobrego odsłuchu!

Kliknij we wtyczkę SOUNDCLOUD poniżej, by odsłuchać.