natalia kaczmarek
21 września 2024 Iza Żaczek Newsy

Natalia Kaczmarek i Stanisław Strzelecki w walce o tytuł najlepszych lekkoatletów Europy

Polscy lekkoatleci, Natalia Kaczmarek i Stanisław Strzelecki, zostali nominowani przez European Athletics w dorocznym plebiscycie na najlepszych sportowców sezonu w Europie. Natalia Kaczmarek, specjalistka od biegu na 400 metrów, przyznała, że jest zaszczycona wyróżnieniem i docenieniem swoich osiągnięć.

Ten rok był wyjątkowo udany dla Kaczmarek. Już na początku sezonu, podczas obozu w RPA, pobiła rekord Polski na 300 metrów, który przez blisko 50 lat należał do Ireny Szewińskiej. Potem kontynuowała sukcesy, zdobywając w czerwcu tytuł mistrzyni Europy na 400 metrów w Rzymie, z wynikiem 48.98, czym poprawiła rekord Polski. Następnie w Londynie ustanowiła nowy rekord kraju z czasem 48.90, a w sierpniu zdobyła swój pierwszy indywidualny medal olimpijski, kończąc finał w Paryżu na trzecim miejscu. Kaczmarek po raz drugi z rzędu została nominowana do tytułu najlepszej lekkoatletki w Europie.

Również Stanisław Strzelecki, młody talent w biegu na 400 metrów, został zauważony przez European Athletics i nominowany w kategorii wschodzącej gwiazdy. W lipcu zdobył mistrzostwo Europy do lat 18 w Bańskiej Bystrzycy, osiągając czas 46.50, co dało mu nie tylko zwycięstwo, ale i rekord Polski juniorów młodszych. Ponadto polska sztafeta z jego udziałem zdobyła złoty medal, a wynik 1:51.62 uplasował ich na drugim miejscu w europejskich tabelach historycznych.

Głosowanie na najlepszych sportowców kontynentu odbywa się na stronie European Athletics i trwa do 29 września. Finaliści zostaną ogłoszeni na początku października, a laureaci plebiscytu poznają swoje wyróżnienia podczas gali Golden Tracks, która odbędzie się 26 października w Skopje.