17 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

W trosce o najmłodszych: ZDROWIE NA 6!


Wraz z początkiem maja 2013 r. rozpoczęto nabór dla warszawskich przedszkoli i szkół do drugiej edycji nowatorskiego programu promującego zdrowy styl życia ZDROWIE NA 6!, który rozpocznie się we wrześniu 2013 r.  Program ukierunkowany jest na utrwalenie u dzieci prawidłowych nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem, właściwą postawą ciała oraz  zdobyciu i pogłębianiu wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia. Podstawą programu jest zaoferowanie placówkom edukacyjnym kompleksowego działania uwzględniającego wszystkie aspekty prozdrowotne na jakie należy zwrócić uwagę w przedszkolu lub szkole tak, żeby tworzyły one spójną całość i wzajemnie się uzupełniały.

zdrowiena6

Nadwaga i otyłość jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym dzieci. Najnowsze badania dowodzą, że dotyczą one około 18% młodych ludzi w wieku szkolnym. W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że jest to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów.  Paweł Ancukiewicz, koordynator programu  ZDROWIE NA 6!, uważa: „Nasz program kierujemy przede wszystkim do placówek oświatowych, zarządzanych przez osoby, dla  których istotny jest prawidłowy i zdrowy rozwój podopiecznych. Głównym celem programu jest stworzenie, realizacja i rozwój skutecznej praktyki w zakresie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat.”

Program ZDROWIE NA 6! to przede wszystkim cykl bezpłatnych autorskich warsztatów dietetyka i fizjoterapeuty dla najmłodszych, które odbywają się w danej placówce edukacyjnej. Zajęcia dla dzieci prowadzone są w luźnej i przyjaznej formule.
Oparte są na prezentacji multimedialnej oraz przybierają różne formy uzależnione od wieku dzieci. Najczęściej wykorzystywane to: zabawy edukacyjne, quizy, łamigłówki, zgadywanki – rymowanki, eksperymenty oraz tzw. „burza mózgów”.

Dwa razy w roku dokonywane są u dzieci pomiary antropometryczne oraz ocena postawy ciała. Wyniki wraz z indywidualnym opisem przekazywane są rodzicom w trakcie warsztatów organizowanych dla nich – 2 razy w roku szkolnym.

Kolejną istotną grupą dla której zaplanowane są spotkania jest kadra pedagogiczna. Program ZDROWIE NA 6! zakłada również zmianę dotychczasowego wyżywienia serwowanego w przedszkolu lub szkole na zdrowe i zbilansowane opracowane przez dietetyka. Posiłki zgodne z zasadami zdrowego odżywiania oraz adekwatne z Piramidą Zdrowego Żywienia.

W placówkach edukacyjnych przed rozpoczęciem współpracy dokonywany jest audyt, po którym przedstawiany jest zakres zmian jakie należy wprowadzić w celu otrzymania certyfikatu i uczestnictwa w programie  ZDROWIE NA 6!

Placówki uczestniczące w programie są zobowiązane do przestrzegania wytycznych dotyczących promowania wśród najmłodszych zdrowego stylu życia. Sukces programu jest możliwy dzięki ścisłej współpracy z dyrekcją i nauczycielami oraz aktywnemu udziałowi rodziców w propagowaniu zdrowego stylu życia.

Do programu może zgłosić się każde z warszawskich przedszkoli lub szkół – więcej informacji na www.zdrowiena6.com.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.