New Balance 1080v12
 
18 grudnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Świeżo wyciskane soki dla biegacza – czym je uzyskać?


Nie tak dawno na łamach naszego portalu opublikowaliśmy tekst na temat soków warzywno-owocowych i ich wpływie na nasz organizm. Obiecałem wówczas, że opiszę również maszynę do ich wyciskania i słowa dotrzymuję -wyjaśniam, czym najlepiej uzyskać najlepszej jakości soki.

1.jpg

Wyciskanie soków znane jest od dawna. Używano do tego specjalnych pras. Następnie, wraz z rozwojem sprzętów AGD, na rynku pojawiły się sokowirówki, a teraz wraca się do tych starych zasad i coraz bardziej popularne stają się elektryczne wyciskarki do warzyw i owoców. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem. Przedstawimy wam różnice między sokowirówką, a wyciskarką oraz pokażemy produkt naszym zdaniem najlepszy.

Dlaczego wyciskarka, a nie sokowirówka?

Tak naprawdę ciężko porównywać wyciskarki i sokowirówki bo patrząc na ten temat ze zdrowotnego punktu widzenia, nie ma to większego sensu, ale jednak pokuszę się o małe porównanie tytułem wstępu. Najważniejszą różnicą jest jakość przygotowanego soku. Podczas przygotowania go w sokowirówce z powodu wysokich obrotów, sok bardzo mocno napowietrza się i utlenione zostaje większość witamin, minerałów oraz zniszczone zostają enzymy. Nie ma to miejsca podczas przygotowania soku w wyciskarce.
Z badań wynika, że sok z sokowirówki jest uboższy w składniki odżywcze o około 80% od soku wyciskanego. W dodatku w sokowirówce nie ma możliwości przygotowania zielonych soków, które są podstawą dla wyciskających soki. Niestety dużym problemem jest wciąż wysoka cena wyciskarek, ale według mnie na zdrowiu nie warto oszczędzać. U mnie w domu wyciskarka to najważniejsze urządzenie AGD, możemy nie mieć lodówki, piekarnika czy blendera, ale wyciskarka musi być.

Jaka wyciskarka?

huromhh2g.jpgNa rynku mamy do wyboru bardzo dużo modeli. Po sprawdzeniu wielu produktów, jestem przekonany, że niestety nie ma sensu kupowanie tanich wyciskarek np. z super marketów. Dlaczego? Ponieważ jest tak duża różnica w wykonaniu i pracy wyciskarki. W tym artykule przedstawię jedną moim zdaniem prezentującą najlepszy stosunek jakości do ceny.
Jest to wyciskarka HUROM HH 2G, której części wykonane są z bezpiecznego materiału – ultemu, który służy również do produkcji narzędzi medycznych i nie wchodzi w reakcję z wyciskanymi produktami. Hurom drugiej generacji został bardzo poprawiony w stosunku do poprzedniego modelu. Najważniejszą kwestią jest dokładność wyciskania. W tym modelu wylatująca pulpa jest praktycznie sucha i nie ma żadnej różnicy w porównaniu z modelami wyciskarek poziomych dwuślimakowych, używanych do terapii sokowych, których koszt sięga 4-5 tys złotych.
Powiedzmy sobie szczerze ta również nie jest tania, gdyż za tą przyjemność zapłacimy 2290zł, ale za tą cenę nie znajdziemy wyciskarki, która mogłaby z nią konkurować. Wracając jednak do wydajność to na przykład z 1 kilograma bardzo soczystych jabłek jesteśmy w stanie wycisnąć ok. 700-750ml soku. Z tej samej ilości owoców przerobionych w sokowirówce otrzymamy maksymalnie 500ml soku, a z wyciskarki z niższej strefy cenowej ok. 600ml. Zatem prezentowana przez nas wyciskarka wyciśnie od 30-40% więcej soku niż sokowirówka czy inne wyciskarki z przedziału cenowego ok. 1200-1500zł. Jednak tak jak pisałem wcześniej z sokowirówki otrzymujemy sok dużo uboższy w jego wartości odżywcze!

Za tę cenę otrzymujemy również długotrwałą gwarancję na podzespoły. 5 lat na części i 10 lat na silnik. Z doświadczenia wiem, że przynajmniej jeżeli chodzi o wyciskarki hurom uszkodzone części są wymieniane od ręki.

Z prezentowanego modelu otrzymujemy również sok o całkiem innej konsystencji i smaku niż ten z sokowirówki czy tańszej wyciskarki. Soki są aksamitne, pyszne i wręcz uzależniają. Ulepszone zostały wszystkie mankamenty poprzedniego modelu, który lubił się przytykać szczególnie przy zielonych łykowatych warzywach. Co również ważne wyciskarki są cichutkie w porównaniu z wyjącymi jak silnik samolotu sokowirówkami.

Mycie

Bardzo dobrym pomysłem jest specjalny stojak do mycia dzięki czemu wyciskarka po umyciu będzie zajmowała na prawdę mało miejsca. Posiadacze sokowirówek czy wyciskarek za pewne wiedzą o co chodzi, kiedy po myciu części zajmują całą suszarkę. Kolejną ważną rzeczą jest to, że prezentowanej wyciskarki nie musimy myć
po każdym wyciśnięciu soku. Możemy wlać do niej ok 0,5l wody, włączyć
na chwilę, a następnie wypuścić i zostawić, aby po kilku godzinach znowu
zrobić pyszny soczek.

Nie tylko soki!

Wyciskarka ta posłuży nie tylko do robienia soków. W zestawie znajduje się dodatkowe sito sorbetowe, na którym przygotujemy zupy czy pyszne desery, a także mleka roślinne(sojowe, migdałowe i inne). Z wyciśniętych buraków zrobimy pyszny barszcz, z pomidorów przecier, a na przykład z bananów i jagód pyszny deser.

Przygotujemy w niej soki z praktycznie wszystkich warzyw i owoców jednak przy niektórych powinniśmy bardziej uważać bo oczywiście nie jest to rzecz doskonała.
Świetnie wyciska warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, burak, seler itp.) trochę gorzej radzi sobie z liściastymi typu: seler naciowy, jarmuż, burak liściasty. W tego typu warzywach musimy pociąć je na krótkie ok. 3 cm odcinki i powoli wrzucać co dla niektórych osób może być denerwujące, ale jest to rzecz konieczna ponieważ w przeciwnym razie zatkamy wylot pulpy. Bardzo dobrze radzi sobie z owocami cytrusowymi. Uważać trzeba na winogrona, szczególnie pochodzące z naszego kraju, czy aronię, których małe pesteczki potrafią bardzo szybko przytkać wyciskarkę i nawet spowodować uszkodzeni kielicha. Wyciskanie winogron i aronii najlepiej łączyć z twardym jabłkiem i gruszką, które wrzucane na przemian będą popychać zmiażdżone pestki.
Wyciskarki to bardzo przydatny produkt, który według mnie jest najważniejszym urządzeniem AGD w domu dla tych, którzy dbają o swoje zdrowie. Ma tak na prawdę jeden minus – wysoka cena, ale możliwość wyciskania zielonych soków, pełen enzymów, witamin i minerałów sok, możliwość przygotowania pysznych deserów, zup, sosów, mlek roślinnych, dokładność wyciskania, sucha wylatująca pulpa, cicha praca, szybkość względem wyciskarek dwuślimakowych, łatwość mycia, i pyszny smak soków powinny być wystarczającym motywatorem dla wszystkich rozważających zakup wyciskarki.

Wszystkich chcących dowiedzieć się więcej na temat opisanego modelu odsyłam do dokładnego testu tej wyciskarki na portalu agdlab.pl lub strony dystrybutora w Polsce

Więcej:

www.puregrenn.pl

www.hurompolska.pl

www.hurom.com.pl