Redakcja Bieganie.pl
Materiał zewnętrzny
Bieganie to sport, który kochamy szczególnie. Uczy dyscypliny, pokory, organizacji, a przy tym ma nieoceniony wpływ na zdrowie. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych aktywności. Niezależnie od tego, na jakim etapie zaawansowania jesteś, powinieneś regularnie konsultować się z ortopedą. Profilaktyka nie tylko poprawi twoje wyniki. Zapobiegnie też zawieszeniu treningów biegowych.
Niezależnie od tego, czy jesteś na początku drogi biegowej, czy masz za sobą setki przebiegniętych kilometrów, z takim samym zaangażowaniem powinieneś podchodzić do regeneracji i obserwowania swojego ciała. Nieleczone przeciążenia i z pozoru niegroźne kontuzje mogą nie tylko całkowicie wykluczyć cię z uprawiania biegów, ale i przyczynić się do trwałego ograniczenia ruchu w życiu codziennym.
Pierwszym znakiem ostrzegawczym jest ból stawów, ograniczający zakres ruchu. Dolegliwością, której nie powinieneś bagatelizować, jest sztywność stawów (nawet chwilowa) lub pojawiająca się po wysiłku miejscowa opuchlizna. Jeśli dodatkowo dysfunkcji towarzyszy tkliwość i zwiększona ciepłota ciała, powinieneś natychmiast skonsultować się z ortopedą. Sygnałem alarmowym jest również ból podbicia stopy, a w szczególności ból trzeszczki palucha. Wiedz, że najpewniej świadczy on o uszkodzeniu chrząstki i zmianach zwyrodnieniowych. Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to problem, który jest niestety bagatelizowany przez wielu biegaczy. Towarzysząca temu dysfunkcja może wynikać z wielu przyczyn, zarówno ze zbyt krótkiej regeneracji, osłabienia mięśni, jak i uszkodzenia stawu lub skrzywienia kręgosłupa. Bagatelizowane nie powinno być też tzw. kolano biegacza. Musisz mieć świadomość, że nieleczone prowadzi do trwałego uszkodzenia chrząstki.
Wizyta u ortopedy dla wielu osób kojarzy się z koniecznością leczenia już powstałej kontuzji. To błąd, bo w przypadku osób trenujących bieganie kontakt z lekarzem powinien być częścią profilaktyki zdrowia. Bez względu na to, czy jesteś biegaczem początkującym czy zaawansowanym zawodnikiem biegów długodystansowych, lekarz wskaże ci poprawne nawyki ruchowe, które uchronią cię przed wieloma problemami. Uprawiając biegi, musisz mieć podstawową wiedzę z zakresu ruchu twojego ciała.
Wizytę u ortopedy potraktuj jako część edukacji i inwestycję w zdrowie, ale przede wszystkim jako dobry trening, który pozwoli ci rozwijać się w biegach. Doskonałą formą kontaktu jest ortopeda online (https://www.welbi.pl/ortopeda-online-konsultacja-ortopedyczna/). To również możliwość uzyskania szybkiej porady lub skierowania na specjalistyczne badania w przypadku nagłej kontuzji.
Materiał zewnętrzny