Ketonal bezpieczna dawka leku i spos b przyjmowania
3 sierpnia 2020 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Ketonal – bezpieczna dawka leku i sposób przyjmowania


Ketonal Active to lek o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Tylko odpowiednie dawkowanie farmaceutyku przynosi ulgę w dokuczliwych objawach i pozwala na szybki powrót do codziennej aktywności. Również właściwy sposób przyjmowania Ketonalu Active warunkuje rokowania kuracji.


Ketonal Active – skład leku i mechanizm działania

Ketonal Active to farmaceutyk z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wykorzystywany do krótkotrwałego leczenia objawowego różnorodnych dolegliwości powstałych na tle zmian reumatycznych i zwyrodnieniowych aparatu stawowego. Lek stanowi również cenne narzędzie w procesie łagodzenia wielu zespołów bólowych niezwiązanych z układem kostno-stawowym i mięśniowym, jak bóle zębów i głowy nawet o charakterze migrenowym czy bóle menstruacyjne. Ketonal przyspiesza również rekonwalescencję pooperacyjną i pourazową.

Opinie o Ketonalu są pozytywne nie tylko ze względu na szerokie spektrum działania, ale także na szybkość ustępowania uciążliwych dolegliwości. Poprawę stanu zdrowia można zaobserwować już po upływie 30 minut od przyjęcia pierwszej dawki leku. Efekt leczniczy Ketonal Active zawdzięcza substancji czynnej, jaką jest ketoprofen – organiczny związek chemiczny powstały z reszty benzofenonu i kwasu propionowego, a także składnikom pomocniczym, m.in. laktozie jednowodnej czy krzemionce koloidalnej bezwodnej, które ułatwiają wchłanianie się leku z przewodu pokarmowego do krwioobiegu i rozprowadzanie go po ustroju.

Mechanizm działania preparatu polega przede wszystkim na hamowaniu aktywności prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli enzymów odgrywających znaczącą rolę w rozwijaniu się stanu zapalnego w miejscu urazu, zmian zwyrodnieniowych czy innej obciążonej bólem okolicy ciała. W efekcie zjawiska dochodzi również do blokowania przekaźników bólowych odpowiadających za odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości. Lek powoduje osłabienie natężenia nie tylko dyskomfortu, ale również symptomów związanych z powstałym odczynem zapalnym, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, podwyższona temperatura miejscowa ciała czy zwiększone napięcie mięśniowe. Dodatkowo Ketonal Active spowalnia proces agregacji płytek krwi, zmniejszając ryzyko powstawania czopów zwężających drożność naczyń krwionośnych.

Bezpieczna dawka leku Ketonal Active

Tylko odpowiednie dawkowanie farmaceutyku przynosi ulgę od dokuczliwych objawów i pozwala na szybki powrót do codziennej aktywności. Na niejednym forum o Ketonalu można poznać historię wielu ludzi, których lek uchronił np. od nieobecności w pracy z powodu złej kondycji. Należy jednak zawsze ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i farmaceuty co do dawki Ketonalu, bądź dokładnie zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania. Warto przy tym pamiętać, że przekroczenie dobowej maksymalnej porcji ketoprofenu, czyli 150 mg, nie zwiększa skuteczności działania leku. W zależności od etiologii dolegliwości i intensywności objawów dawkowanie leku Ketonal Active może być różne. W przebiegu nieprzyjemnych doznań powstałych na tle zwyrodnieniowym i reumatycznym zaleca się przyjmować 1 tabletkę leku, czyli 50 mg, co 6 godzin, a osobom zmagającym się z lekkim lub umiarkowanym bólem menstruacyjnym, migrenowym czy bólami zębów i dolegliwościami innego pochodzenia zaleca się powtarzać dawkę co 8 godzin. Odpowiedniego stosowania powinny przestrzegać szczególnie osoby dodatkowo obciążone przewlekłymi chorobami, związanymi głównie z zaburzeniami funkcjonowania nerek i wątroby. Niewydolność nerek sprzyja wydłużeniu czasu pozostawania ketoprofenu w organizmie o blisko 60 minut. Również niewydolna wątroba, narząd intensywnie metabolizujący składniki leku, może nie przetwarzać w odpowiedniej jakości i tempie składników farmaceutyku, co wiąże się ze zmianą stężenia substancji czynnej w krwioobiegu. Zwykle ilość przetworzonego leku w ustroju jest wówczas wyższa niż u osoby ze zdrową wątrobą czy nerkami. Takie zjawisko wiąże się z koniecznością zmniejszenia maksymalnej dobowej dawki leku.

Ketonal Active – sposób przyjmowania

Ketonal Active to preparat w postaci twardych tabletek. Farmaceutyk przeznaczony jest do stosowania doustnego przez osoby powyżej 15 roku życia. Lek przyjmuje się w trakcie posiłku, najlepiej popijając szklanką wody lub mleka. Należy go ponadto połykać w całości, nie można rozgryzać ani dzielić w inny sposób, tworząc niestandardowe porcje, np. pół tabletki. Można natomiast przyjmować Ketonal w towarzystwie leków osłonowych, zobojętniających kwas solny w żołądku. Taki zabieg zapewni dodatkową ochronę śluzówki przewodu pokarmowego przed działaniem składników tworzących lek. To dobre rozwiązanie m.in. dla osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego. Ketonal Active zaleca się stosować przez okres nie dłuższy niż 5 dni.

Możliwość komentowania została wyłączona.