Bieganie z implantem
16 sierpnia 2022 Columna Medica Zdrowie

Bieganie z implantami biustu – czy jest to bezpieczne?


Z roku na rok rośnie liczba kobiet poddających się operacji implantacji biustu. Szacuje się, że z powodów estetycznych, rocznie około 7 tysięcy kobiet w Polsce podejmuje decyzję o powiększeniu lub korekcji piersi. Jednakże z powodu wzrastającej z roku na rok zachorowalności na raka piersi (20 tys.rocznie), kobiety coraz częściej decydują się na rekonstrukcje po mastektomii, która jest całkowicie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Po przebytych zabiegach nasuwa się wiele pytań dotyczących aktywności fizycznej. Czy i kiedy mogę wrócić do poziomu aktywności z przed zabiegu? Czy mogę zacząć biegać? Czy nic się nie stanie z implantami? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Anatomia gruczołu piersiowego:

implant2
Ilustracja: źródło: valeen.pl

Kosmetyczny zabieg powiększania piersi jest dość mało inwazyjny. Istnieje kilka technik nacięć tkanek, aby włożyć implant – drobne nacięcie pod biustem lub okolicy pachy. Implant jest umieszczany pod gruczołem piersiowym bezpośrednio lub pod mięśniem piersiowym większym. Nie dochodzi do przecięcia mięśni, ale powięzi mięśnia piersiowego już tak. A każda przecięta warstwa naszych tkanek, gojąc się wytwarza bliznę, która może mieć ograniczenia w ruchomości. Okres 6-8 tygodni to czas, w którym dochodzi do pełnego wygojenia tkanek, jeśli nie ma powikłań. Jeżeli po tym czasie nie odczuwasz żadnego dyskomfortu podczas aktywności dnia codziennego, możesz powoli wracać do treningów fizycznych.

Jeśli chodzi o implantację piersi po zabiegu mastektomii okres rekonwalescencji się wydłuża, nawet do 6 miesięcy. Sam zabieg jest bardziej skomplikowany. W zależności od rodzaju i zaawansowania nowotworu chirurdzy mogą usunąć gruczoł piersiowy i najbliższe węzły chłonne lub wszystkie zajęte węzły pachowe oraz mięsień piersiowy większy i mniejszy. Po takim zabiegu wskazana jest specjalistyczna rehabilitacja przywracająca naturalną sprawność fizyczną.

Ryzyko powikłań po implancie piersi

Nie ma przeciwwskazań do biegania z implantami piersi, jednakże niektóre są bardziej rekomendowane dla aktywnych kobiet. Istnieje kilka rodzajów implantów i ich wypełnień. Najbardziej popularne, wypełnione są sylikonem lub solą fizjologiczną. Mogą mieć anatomiczny – stożkowy kształt lub okrągły. Należy jednak pamiętać, że każdy zbieg chirurgiczny, również ten, wiąże się z ryzykiem powikłań.

Do najczęstszych zaliczane są:

  • przykurcze torebki włóknistej, czyli naturalnej, wewnętrznej blizny otaczającej implant powodując uczucie sztywniejącej piersi. Z wydłużającym się czasem posiadania implantu to ryzyko wrasta (33% wszystkich reoperacji)
  • wyciekanie soli fizjologicznej przy intensywnej pracy klatki piersiowej
  • rotacje i przesunięcie implantu przy wyczynowym biegu
  • pęknięcie implantu
  • seroma czyli pojawienie się płynu wokół implantu z powodu urazu lub nadmiernej aktywności fizycznej, wdrożonej za szybko

Dlatego lekarz przeprowadzający zabieg musi zawsze wydać opinię czy dane implanty nadają się do podejmowania wzmożonej aktywności fizycznej.

Czy ciało nie ma deficytów po operacji?

Jeśli jest zielone światło od chirurga musimy upewnić się, przed pełnym powrotem do treningów biegowych czy nasza klatka piersiowa i kończyny górne pracują w swoim pełnym zakresie ruchu, aby posiadać prawidłową sylwetkę podczas biegu.

Dlaczego? Ponieważ zła postawa biegacza zwiększa przeciążenia stawów obwodowych oraz kręgosłupa co prowadzi do kontuzji. Kończyny górne muszą być zgięte w łokciach do 90 stopni i pracować w stawach barkowych w przód i w tył, aby wytwarzać ruchy rotacyjne tułowia i napędzać koniczyny dolne.

Dlatego zwróć uwagę na:

  • bliznę pooperacyjną, czy jest przesuwalna i ruchoma. Złap palcami i kciukiem swoją bliznę wzdłuż, spróbuj ją lekko podnieść i przesunąć w dół, górę, lewo i prawo. Czy we wszystkich kierunkach przesuwa się symetrycznie?
  • zakres ruchu w barkach, czy obie ręce możesz podnieść tak samo wysoko? Czy nie ma uczucia ciągnięcia podczas tego ruchu?
  • ból kręgosłupa piersiowego. Jeśli zabieg implantacji znacząco powiększył piersi, należy wzmocnić mięśnie grzbietu (m.prostownik grzbietu, m.czworoboczny, mm.równoległoboczne) aby mogły zrównoważyć zwiększony ciężar z przodu ciała i zachować statykę.
  • jakiekolwiek dolegliwości bólowe operowanej okolicy
  • obrzęki, nadwrażliwość na dotyk, ucieplenie tkanek

Jeśli, któryś z powyższych elementów Cię niepokoi, należy udać się do fizjoterapeuty, aby sprawdził mobilność Twoich tkanek i stawów. Jeśli jednak czujesz się  sprawna, podajemy przykładowe ćwiczenia angażujące górne partie ciała, które przygotują Cię do biegania po operacji. Stosuj je 2-3 razy w tygodniu przeplatając je treningiem kończyn dolnych i treningiem aerobowym np. marszobiegiem.

Przykładowe ćwiczenia

  • Rozciąganie mięśni piersiowych

Oprzyj dłonie symetryczne (róg ściany, framuga drzwi), delikatnie wyjdź klatką piersiową w przód do uczucia rozciągania, bez przeprostu w odcinku lędźwiowym.  Wytrzymaj minimum 5 powolnych wdechów i wydechów. Powtórz ćwiczenie z wyższym ułożeniem dłoni aby rozciągnąć niższe włókna mięśniowe.

Bieganie z implantem piersi
Bieganie z implantem piersi
  • Mobilizowanie odcinka piersiowego do rotacji z oporem

Jedną rękę ustaw blisko stopy, drugą rozciągnij gumę i skręć się maksymalnie ( utrzymaj cofniętą głowę i łopatki w dole) – wytrzymaj 3 sekundy. Wykonaj 15 powtórzeń w prawą i lewą stronę następnie zamień nogi.

Bieganie z implantem piersi
Bieganie z implantem piersi
  • Wzmacnianie mięśni grzbietu

Cofnij głowę, ściągnij łopatki lekko w dół a następnie łokcie w tył. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń.

Bieganie z implantem piersi
Bieganie z implantem piersi
  • Wzmacnianie kończyny górnej

OHP – over head press. Globalne ćwiczenie wzmacniające mięśnień naramienny, piersiowy większy, podgrzebieniowy oraz trójgłowy ramienia.. Ustabilizuj sylwetkę, cofnij głowę do tyłu i wyciągnij gumę maksymalnie nad głowę. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń na każdą rękę.

Bieganie z implantem piersi
Bieganie z implantem piersi

Dobry stanik to podstawa!

Każde kobiece piersi podczas aktywności fizycznej wymagają odpowiedniego biustonosza a te z implantami w szczególności! Aby nie narazić się na powikłania po operacji należy dobrać stanik tak aby:

  • ściśle przylegał do piersi, nie pozwalając im na przemieszczanie się w miseczce, jednak nie może być za ciasny!
  • nie może zawierać fiszbin, które mogłyby uciskać implant narażając na uszkodzenie,
  • musi być wykonany z miękkich materiałów, aby nie podrażniał skóry,
  • powinien posiadać grubsze ramiączka, aby nie uciskał ramion.

Pomijając medyczne aspekty, dobrze dobrany biustonosz przeciwdziała rozciąganiu więzadeł Coopera, które utrzymują kształt piersi. Bieganie bez odpowiedniego podtrzymania piersi w miseczce spowoduje bezpowrotne ich rozciągnięcie i utratę wizualnego efektu, oczekiwanego po operacji.

Wracając do biegania można użyć medycznego biustonosza, który był konieczny zaraz po operacji, spełnia on wszystkie wyżej wymienione kryteria oraz łatwo się dostosowuje do wymiarów ciała.


Autorką tekstu jest mgr Karolina Hajdukiewicz – neuroterapeutka COLUMNA MEDICA. Na co dzień pracuje z dorosłymi metodą IBITA Bobath oraz PNF, prywatnie stara się utrzymać kondycję biegając i jeżdżąc na rowerze.

Możliwość komentowania została wyłączona.

columna medica
Columna Medica

Columna Medica - nowoczesna klinika rehabilitacji połączona z 4-gwiazdkowym hotelem oraz strefą Medical SPA & Wellness, położona w otoczeniu 100-letniego lasu, w pobliżu Łodzi. To miejsce, w którym Goście jednocześnie mogą zadbać o swoje zdrowie pod okiem profesjonalistów, jak i wypocząć dzięki dedykowanym zabiegom SPA