portrait happy elderly couple doing workout together caucasian man woman sportswear half sitting stretching legs smiling looking camera free time sport activity when retired concept
14 lutego 2024 Artur Kozłowski Zdrowie

Bieganie bez partnera jest efektywniejsze według badań


Jednym z elementów zdrowego i długowiecznego życia jest z pewnością aktywność fizyczna. Niedawne badanie opublikowane w International Journal of Human-Computer Interaction ujawniło nieoczekiwane wnioski na temat wpływu wspólnych ćwiczeń w parach. Okazuje się, że efektywniejsze może okazać się bieganie bez partnera.

Badania przeprowadzone w Singapurze na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang trwały 3 miesiące i objęły 240 osób w wieku od 54 do 72 lat. Początkowo badacze chcieli zbadać wpływ urządzeń do monitorowania ilości spalonych kalorii i ilości kroków, które pokonujemy dziennie. Część uczestników miała zasłonięty wyświetlacz, który pokazywał dane, a druga część widziała dane na bieżąco. Okazało się, że uczestnicy, którzy otrzymywali informację zwrotną, osiągali dzienny cel częściej niż osoby, które miały zakryte wyświetlacze.

Ostatecznie wniosków z badań było jednak dużo więcej, ponieważ w badaniach brały udział zarówno małżeństwa, jak i osoby solo. Przede wszystkim wykazano, że pary, które ćwiczyły razem, wykazywały średnią liczbę kroków mniejszą niż ich rówieśnicy solo. Pary miały również problem z osiągnięciem dziennych celów w postaci 10000 i 15000 kroków, co wstępnie zinterpretowano tak, że wspólne ćwiczenia mogą stanowić potencjalną przeszkodę do osiągania odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej.

Badacze powyższy fakt powiązali z pewnymi nawykami i rutynami, w które wpadają pary, szczególnie po wielu latach małżeństwa. Działając samotnie, można dostosowywać swój dzienny harmonogram, tak aby osiągnąć swój cel związany z aktywnością fizyczną. Takie dostosowywanie dziennego planu jest bardziej złożone, jeśli obejmuje wspólne czynności wśród partnerów.

W miarę starzenia się światowej populacji coraz bardziej istotne staje się znaczenie pozostawania aktywnym. Podczas gdy wiele badań mówi o korzyściach płynących z ćwiczeń w grupie, to nowe badania sugerują, że czasem warto również wyjść pobiegać samemu. Ważne, żeby spędzać czas aktywnie.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl