philips
 
8 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Treningi są dla mnie męczarnią


Pytanie od fana adidas Running:
Witam,
biegam od prawie dwóch miesięcy regularnie co 2 dni. Na początku biegałem ok. 5-7 km, po 2 tyg. większe dystanse ok. 10-13 km. Na ostatnim treningu bardzo ciężko mi się biegło, z trudem przebiegłem 5 km. Sytuacja wygląda podobnie już od 3-4 biegów.
Czy to jest wina diety (staram się zdrowo odżywiać, dużo warzyw i owoców, ograniczam zbędne tłuszcze i węglowodany) czy może braku dodatkowych ćwiczeń.
Bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam Rafał
Odpowiedź Julity Koteckiej, trenera: 
Po Twoim krótkim opisie, pierwsze co mi się nasuwa na myśl, to przetrenowanie. Być może brzmi zbyt groźnie jak na ten stan, ale prawdopodobnie ma sens. Przyjrzyj się temu – nagle zacząłeś wykonywać sporą pracę, zapewne nie dając sobie zbytnio odpocząć, bo jak to mężczyzna, uparcie, choć lepiej będzie brzmiało wytrwale, dążyłeś do celu. To dobrze, ale tylko z jednej strony, bo zawsze jest druga strona medalu. W tym przypadku może nią być po prostu Twój organizm, który nie wytrzymał takiego szoku i zaczął odmawiać posłuszeństwa.
Trudno stwierdzić po kilku zdaniach co poszło nie tak, ale radziłabym Ci raz biegać mniej, innym razem troszkę więcej. Teraz powinieneś zrobić sobie trochę przerwy, zregenerować się. Zamiast biegania możesz iść na basen i zrobić odnowę biologiczną. Może raz na jakiś czas powinieneś zrobić 2 dni odstępu między treningami. Nie walcz z organizmem, on zawsze Ci powie prawdę.
W tak zdrowej diecie nie powinieneś doszukiwać się winy, aczkolwiek zastanów się, czy dostarczasz organizmowi wystarczająco dużo kalorii biorąc pod uwagę ich utratę. Węglowodany i tłuszcze są również potrzebne jeżeli organizm jest narażony na duży wydatek energetyczny, dlatego nie pozbawiaj go energii, jaka płynie z tych składników. Dieta powinna być zbilansowana, zawsze. Przyczyną Twojego osłabienia może być także zbyt słabe nawodnienie. Czy dbasz o to, aby uzupełniać elektrolity? To bardzo ważna sprawa, zważając na to ile wypacasz.
Ćwiczenia zawsze się przydadzą! Tego akurat nigdy nie za wiele, oczywiście jeśli nie przybierasz za bardzo na wadze poprzez wzrost masy mięśniowej. Biegacze muszą być sprawni, zdrowi i silni, ale nie nabici, bo po pierwsze mięśnie bardzo dużo ważą, a po drugie każdą komórkę mięśniową trzeba utlenić, a to oznacza, że im większa masa mięśniowa, tym rozbiegania powinny być dłuższe.
Pozdrawiam!