Redakcja Bieganie.pl
Często ich talent objawiał się już młodym wieku zanim jeszcze poddani byli jakiemuś specjalistycznemu treningowi, poprostu dużo biegali.
"Dużo biegania" to nadal pewnie najlepszy środek treningowy w biegach długodystansowych. A jednak stosowanie bardziej różnorodnych środków treningowych często może być a często na pewno jest wskazane. Jednym ze środków jest trening interwałowy.
Adam Klein: Wśród biegaczy amatorów stosowanie "interwałów" w treningu uchodzi za "wyższą szkołę jazdy" choć często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że plany treningowe dla zupełnie początkujących to sa klasyczne treningi interwałowe. (np Plan 6 tygodniowy). Może nie klasyczne w rozumieniu dużej grupy biegaczy wyczynowych ale klasyczne z punktu widzenia logiki. Niestety pewne określenia, nawet sam "trening interwałowy" zostały zawłaszczone tylko dla pewnego typu treningu. Nie ma jakiegoś twardego podziału kto i jak to zawłaszczył ale dla jednej grupy są to tylko treningi o bardzo wysokiej intensywności (jak choćby dla biegaczy z powyższego zdjęcia) a dla innych (choćby wywodzących swoją wiedzę od Jacka Danielsa) tylko wysiłki bazujące na intensywności 15 minutowego wysiłku maksymalnego, choć myślę, że wielu nie zdaje sobie z tego sprawy.
Wszystkie te zawłaszczenia skutkują nielogicznymi ograniczeniami w stosowaniu i często ograniczają biegaczy nie dając możliwości wykorzystania pełnego spektrum różnorodności jakie daje trening interwałowy. Nie mówiąc o tym, że wykonywanie czy niewykonywanie pewnego typu treningu interwałowego może być w przypadku danego biegacza zupełnie bezzasadne.
Nie spotkałem się do tej pory z żadnym sensownym wydanym opracowaniem na temat stosowania treningu interwałowego. Dlatego bogactwo jakie daje ten środek treningowy będę chciał Państwu przedstawić na spotkaniu w czwartek 3 października. Przedstawienie będzie bardzo praktyczne, tydzień później ma się przerodzić w konkretny trening, który będziecie musieli Państwo sami zaprojektować (przy naszej pomocy).
To zresztą teoretyczny wstęp do ostatniego bloku treningów jakie co tydzień organizujemy w Warszawie. Ponieważ w najbliższych tygodniach będziemy chcieli skupić się na przygotowaniach do zawodów na 10 km, trening interwałowy jest tutaj znakomitą alternatywą do wykonania raz w tygodniu.
Ci z Państwa, którzy pojawią się na spotkaniu otrzymają ciekawą choć popularną publikację na temat testowania progów metabolicznych i tak zwanego naukowego podejścia do treningu dostarczoną przez "Sport Konsulting", dystrybutora pulsometrów marki Polar, partnera naszych "Treningów z Pulsometrem".
Pulsometr w planowanych przez nas treningach interwałowych będzie zresztą wreszcie mógł pełnić taką rolę jakiej nie da się zastąpić żadnym innym urządzeniem (czego nie można było zrobić w przygotowaniach do maratonu, gdzie intensywność treningu można też monitorować za pomocą tempa czy nawet samopoczucia).
Musieliśmy już zamknąć listę zgłoszeń, postaramy się pokazać materiał wideo ze spotkania.