1 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wanda Panfil nie wierzy w uczciwość najszybszych maratończyków


Gościem honorowym 35. PZU Maratonu Warszawskiego była Wanda Panfil. Obecność jednej z najlepszych, jeśli nie najlepszej polskiej maratonki w historii sprawiła, że można ją było poprosić o komentarz na temat nowego rekordu świata w maratonie. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że nie wierzy w to, że został on uzyskany „na czysto”.

kipsang wilson20323a berlin13
fot. SCC EVENTS/PHOTORUN

– Rekord w Berlinie jest imponujący, ale nie wierzę, że został osiągnięty tylko ciężką pracą – mówi Panfil. – Po prostu człowiek nie jest w stanie biegać tak szybko bez wspomagaczy. Elita na światowych maratonach powinna być objęta paszportami biologicznymi [więcej o paszportach przeczytasz tutaj: Paszport Biologiczny – starcie z dopingiem nową bronią], które lepiej weryfikują stosowanie dopingu niż wszelkie kontrole. Wtedy będzie można sprawdzić, jak taki zawodnik pracował na wynik w granicach 2 godzin. Jestem pewna, że niektórzy Afrykanie będą się bać tego rozwiązania.

Mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku swoje podejrzenia opiera m.in. na tym, że wpadki dopingowe wśród biegaczy długodystansowych z Afryki zdarzają się coraz częściej. Kilka z nich miało miejsce w Meksyku, gdzie na co dzień mieszka Pani Wanda. Na jednym z biegów ulicznych na 10 km doszło wówczas do niezapowiedzianej kontroli antydopingowej, w skutek której za stosowanie niedozwolonych środków zdyskwalifikowano aż ośmiu Kenijczyków.

Wanda Panfil sceptycznie podchodzi także do rekordów kobiecych. – Osiągnięcie Pauli [Radcliffe – rekordzistki świata z wynikiem 2:15:25 – przyp. red.] też jest dla mnie podejrzane. Przy tak szybkim bieganiu, powinna mieć na swoim koncie złoto olimpijskie w maratonie, a tak nie jest. To samo dotyczy Norweżki Ingrid Kristiansen. Dlaczego nigdy nie zdobyła medalu na igrzyskach, gdzie byłaby poddana kontrolom? Można się ze mną nie zgadzać, ale dla mnie te wszystkie rekordy są po prostu niewiarygodne.

Wanda Panfil to autorka najlepszego w historii wyniku uzyskanego przez reprezentantkę Polski – 2:24:18 na niecertyfikowanej trasie w Bostonie (wynik ten nie może być traktowany jako rekord Polski). Jej największym sukcesem jest tytuł mistrzyni świata wywalczony na mistrzostwach w Tokio w 1991 roku. Na swoim koncie ma także triumfy w największych maratonach komercyjnych na świecie: w Bostonie, Londynie i Nowym Jorku. Za swoje osiągnięcia dwukrotnie była nagradzana tytułem najlepszego polskiego sportowca roku (Plebiscyt Przeglądu Sportowego).

Możliwość komentowania została wyłączona.