DSC07333 1
2 lutego 2024 Dariusz Korzeniowski Trening

Projekt Hipoksja. Jak korzystać z wysokich gór w mieście i cieszyć się szybkim bieganiem


Jak wpływa trening w warunkach w hipoksji na wydolność sportową? Jak należy trenować w hipoksji, aby cieszyć się rekordami życiowymi? Między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy naszego biegowego eksperymentu – „Projekt Hipoksja”.

Wielu ambitnych sportowców analizując swoje postępy, wciąż szuka udoskonaleń w treningu i dróg przyspieszenia progresu. Swoista „burza mózgów” związana z planowaniem szkolenia, motywuje biegaczy do szukania nowych rozwiązań treningowych, przygotowujących do sezonu startowego. Szukając nowych metod, rozpoczynamy dla Was projekt związany z wykorzystaniem treningu w warunkach hipoksji.

W Projekcie Hipoksja będziemy chcieli w praktyce zbadać wpływ hipoksji na wydolność zawodnika. Wszyscy znamy pozytywne aspekty hipoksji, jednak mając nawet dostępne narzędzia, nie zawsze wiemy, jak z nich korzystać w praktyce. Czterech śmiałków podjęło się zbadania różnych konfiguracji treningowych, które na końcu mają odpowiedzieć na pytanie – jak trenować w hipoksji, aby cieszyć się biegowymi rekordami?

Nasz projekt już ruszył i będzie trwał przez 9 tygodni, a jego zakończenie planujemy na koniec marca. Dzięki naszym partnerom:

  • Alab Sport, które będzie nas wspierało poprzez wykonywanie pełnych pakietów laboratoryjnych badań parametrów krwi – Alab Sport przygotowało dla czytelników bieganie.pl specjalne pakiety badań dostępne na stronie www.alabsport.pl,
  • 4 Sport Lab (który na podstawie badań wytrzymałościowych pomoże nam zobrazować postępy naszego treningu),
  • AirZone Zamienie – centrum wysokościowe znajdujące się pod Warszawą, które da nam możliwość przeprowadzania treningu w warunkach sztucznej hipoksji – czyli w warunkach wysokościowych. Do naszej dyspozycji dostępne są 2 niezależne siłownie w hipoksji oraz 5 pokoi treningowo/sypialnych w symulacji wysokogórskiej.

To właśnie trening w hipoksji będziemy traktować jako główny bodziec do poprawy wydolności biegaczy, trenujących w tych warunkach. Nasz projekt zaczynamy od badań wstępnych. Oczywiście poszczególne etapy realizacji projektu będziemy prezentować Wam na łamach bieganie.pl.

Założenia projektu

Do badań przyjmujemy dwie grupy biegaczy. Zawodnicy przypisani są do grupy w zależności od ich poziomu zaawansowania. Do projektu przyjęliśmy grupę PRO, zawodników spędzających na treningach 7 razy w tygodniu i legitymujących się wynikami na zawodach 5 kilometrów – poniżej 16 minut, półmaraton – poniżej 1:15 i maraton – poniżej 2:30. Drugą grupę stanowią zawodnicy AM – amatorzy. Amatorzy, którzy są już na pewnym poziomie zaawansowania – trenujący 4-5 razy w tygodniu i mający w swoim dorobku wyniki w zawodach na poziomie: 5 kilometrów – poniżej 18 minut, półmaraton – poniżej 1:30 i maraton poniżej 3:00.

Metodyka

W obu grupach (PRO i AM), badania będą zawierały pełny okres przygotowawczy 10-12 tygodni, w których zawodnicy będą się przygotowywali do startu docelowego, jakim będzie Półmaraton Warszawski.  Przygotowania odbywać się będą w podziale na treningi odbyte w AirZone Hipoksja – Centrum Wysokościowe oraz w naturalnych warunkach (stosunek treningu to dla PRO – 2/7 a dla AM 2/5). Czyli biorąc pod uwagę PRO – zawodnicy 2 z 7 treningów wykonają na bieżni mechanicznej w warunkach sztucznej hipoksji (czyli w warunkach sztucznego obniżeni procentowego stężenia tlenu w zamkniętym pomieszczeniu).

DSC07289

Miejscówka – AirZone Zamienie

AirZone Zamienie oferuje innowacyjną przestrzeń do ćwiczeń, rehabilitacji i adaptacji przed wyprawami w wysokie góry. W pomieszczeniach wykorzystywana jest technologia AirZone, dzięki której możliwe jest uzyskanie warunków wysokościowych oraz wysokości nawet do 8 000 m n.p.m. Znajdziemy tu sprzęt treningowy renomowanych marek, krystalicznie czyste powietrze medyczne, a także walory i zalety treningu wysokogórskiego bez konieczności wyjazdu z Warszawy! Więcej o centrum wysokościowym AirZone Zamienie znajdziecie na stronie www.airzone-zamienie.pl.

IMG 6436
Bądź na bieżąco
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
11 miesięcy temu

Na jakiej zasadzie był robiony nabór osób do projektu? Oczywiście poza wspomnianymi wynikami z ilością treningów..

dareko korzeniowski
Dariusz Korzeniowski

Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.