13 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Trening

Plażobieganie dla początkujących i zaawansowanych


Nadszedł upragniony okres wakacji, na który wielu z nas tak długo czekało. Jest to czas kiedy wyjeżdżamy na urlop. W góry, nad jeziora oraz nad morze, które jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku. Jest to także czas, w którym jesteśmy bardziej podatni na lenistwo i obżarstwo. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że pełny wypoczynek nie może się składać tylko z leżenia na plaży i sączenia zimnego piwka, ale bardzo ważna jest nasza aktywność ruchowa. Ten tekst skierowany jest zarówno do biegaczy zupełnie początkujących lub dopiero planujących rozpocząć bieganie oraz dla biegaczy zaawansowanych.

Najpierw – dla poczatkujących.

Urlop jest rewelacyjnym momentem, żeby zacząć biegać. Jesteśmy z dala od miejsca zamieszkania, nikt nas nie zna, mamy dużo wolnego czasu. W takich warunkach, możemy zadbać o nasze zdrowie i kondycje fizyczną.

Biegnąc po plaży nie potrzebujesz żadnego sprzętu, możesz biegać boso i w samym stroju kąpielowym. Piasek działa jako naturalny amortyzator, szczególnie przy samej wodzie, gdzie fale w sposób ciągły przemywają brzeg. Bieganie po plaży ma dodatkowy aspekt zdrowotny , powietrze nad morzem jest wysycone jodem. Bieganie w takich warunkach działa jak inhalator. Jod, w sposób leczniczy wpływa na drogi oddechowe i pokarmowe twojego organizmu. Biegając po plaży wzmacniasz mięśnie poprzeczne i podłużne stóp, co zapobiega płaskostopiu, a także bardzo dobrze rozwija wszystkie mięśnie podudzi i ud.

Pierwszy wakacyjny marszobieg po plaży może być wspaniałym początkiem twojej przygody z bieganiem. Zachęć swoich przyjaciół albo rodzinę do wspólnego wyjścia na biegowy spacer. Jeden wypad joggingowy, może spowodować, że rodzina połknie bakcyla i już zawsze będziecie aktywnie spędzać wolny czas.

Początkujący biegacz aby wykorzystać w pełni możliwości plaży, może bieg lub marszobieg przeplatać około 30 sekundowym biegiem po miękkim piachu. Można zacząć od 10 minut marszobiegu przeplatanego co 3 minuty wspomnianymi przyspieszeniami. Można biegać codziennie dodając po 2-3 minuty do każdego treningu oraz jedno przyspieszenie. Jeżeli nie chcesz biegać codziennie biegaj co drugi dzień, ale wtedy wydłużaj swój bieg od 3-5 minut, ale nie biegaj dłużej niż 30-40 minut. Na koniec każdego treningu, jeżeli siły pozwolą, możesz wykonać po jednym powtórzeniu ćwiczeń numer 3,4,7, które są opisane poniżej. Obowiązkowo na koniec treningu wejdź do wody aby schłodzić nogi. Będzie to działało jak swego rodzaju odnowa biologiczna, gdyż jak wiadomo zimna woda wpływa kojąco i regenerująco na zmęczone nogi.

Kilka rad dla biegaczy początkujących i zaawansowanych:

  • bieganie po sypkim piasku jest bardziej męczące dla twoich nóg, niż po twardym podłożu, staraj się biegać przy wodzie gdzie piasek jest ubity;
  • jeśli chcesz biegać naprawdę dużo i codziennie biegaj w butach, a nie boso, pomoże
    ci to uniknąć odparzeń oraz niemiłych odcisków;
  • staraj się biegać rano lub wieczorem, gdy temperatura jeszcze nie jest wysoka, a powietrze jest chłodne, zapobiegniesz odwodnieniu organizmu, nie będziesz miał także problemów z tłumami turystów;
  • gdy jest bardzo ciepło zabieraj ze sobą wodę do picia;
  • ubieraj się przewiewnie, odpowiednio do panującej temperatury, tak aby nie było ci ciepło zanim zaczniesz biegać;
  • nie zapomnij czapki z daszkiem, która będzie chronić twoją głowę przed słońcem i okularów, które zapobiegną wpadnięciu piachu do oczu i ochronią prze promieniami UV;

Dla zaawansowanych

Plaża, jest także wspaniałym polem treningowym dla wytrawnego biegacza, który szuka urozmaicenia lub akurat jest na urlopie. Takie warunki możesz, a nawet musisz wykorzystać do podbudowy swojej formy.

Kilka przykładowych ćwiczeń, jakie można wykonywać na plaży:

Ćwiczenia:

Większość ćwiczeń jest znana wszystkim biegaczom, ale na plaży mają one inny charakter i będą bardziej oddziaływać na twój organizm, należy o tym pamiętać planując trening. Wszystkie ćwiczenia są ukierunkowane na wyrabianie naturalnej siły, wzmacnianie mięśni oraz poprawienie wytrzymałości i szybkości

ĆWICZENIE OPIS I ODZIAŁYWANIE
1) Wyskoki z wysokim unoszeniem kolan z przejściem w przebieżkę

Zwracaj uwagę, żeby podczas podskoków nie pochylać się, uda z tułowiem powinny tworzyć kąt 90 stopni.

Wzmacnia przednie mięśnie ud, a przyspieszenie powoduje poprawę szybkości.

2) Podskoki z kopnięciem o pośladki z przejściem w przebieżkę

Zwracaj uwagę, żeby podczas podskoków się nie pochylać. Uda powinny być przedłużeniem tułowia

Wzmacnia tylnych mięśni ud, a przyspieszenie powoduję poprawę szybkości.

3) Wyskoki na śródstopiu z przejściem w przebieżkę

Po odbiciu staraj się jak najbardziej zginać stopy grzbietowo, ciągnij palce stóp do góry.

Wzmacniania mięśnie podudzi i stopy, przyspieszenie powoduję poprawę szybkości.

 

4) Skipy

Wykonywane w naturalny sposób lub wbiegając do wody, która
stanowi dodatkowy opór.

Poprzez wymuszone podnoszenie kolan wzmacniasz mięśnie zginające staw biodrowy:
czworogłowy uda, biodrowo lędźwiowy oraz mięśnie pośladkowe.

5) Wieloskoki

Staraj się wykonywać długie przeskoki oraz lądować na pięcie lub całej stopie. Nie na śródstopiu.

Wzmacniają mięśnie zginacze stawu biodrowego oraz mięśnie stopy.

6) Wielorytmy jednonóż

Jest to ćwiczenie trudne, powoduje duże przeciążenia. Polecamy je zaawansowanym biegaczom.

Są to ćwiczenia zwiększające dynamikę odbicia stopy,  wzmacniają mięśnie piszczelowe.

7) Krótkie podbiegi

Wykonywane z wysokim unoszeniem kolan w sypkim piachu, na krótkich przerwach. Zwiększają siłę nóg, a także poprawiają
wytrzymałość siłową.

 

 

Wszystkie ćwiczenia wykonuj na boso, żeby skupić się na wzmacnianiu wszystkich mięśni stóp oraz dynamice odbicia. Elementy treningu wykonywane na plaży są bardzo silnym bodźcem działającym na twoje nogi, dlatego należy podchodzić do nich z umiarem. Nie wykonywać ich zbyt dużo, żeby kolejny dzień biegania był dla nas przyjemnością, a nie katorgą. Pamiętaj także, aby na koniec treningu wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, ponieważ mięśnie będą bardzo napięte. Po wszystkim, możesz wejść na regenerującą kąpiel.

Możliwość komentowania została wyłączona.