13 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Abubaker Kaki Khamis z dedykacją dla bieganie.pl


Mistrzostwa Świata Juniorów, które w niedzielę zakończyły się w Bydgoszczy były świetną okazją do zdobycia dedykacji znanych na świecie lekkoatletów. Łowcy autografów, najczęściej ci najmłodsi fani lekkoatletyki, choć nie brakowało także zaawansowanych wiekiem kibiców, czaili się na najlepszych zawodników na każdym kroku.

a777_524_3.jpg

Abubaker Kaki Khamis, posiadacz najlepszego w tym sezonie wyniku na 800 m (1:42.69) oraz złoty medalista Halowych Mistrzostw Świata w Walencji, był jedną z największych gwiazd na tej imprezie. Po finale biegu na 800 m, świeżo upieczony Mistrz Świata Juniorów, rozdawał autografy. Nie byłoby w tej czynności nic nadzwyczajnego, gdyby nie sposób pisania Abubakera. W momencie podpisywania autografu przypominał on ucznia, który od niedawna dopiero posiadł tę umiejętność. Skrupulatnie pisał drukowanymi literami swoje imię – Kaki, kraj, z którego pochodzi – Sudan, swój koronny dystans z rekordem życiowym – 800 m 1:42.69 oraz na zakończenie – parafkę.

kaki_auto.jpg

Być może Mistrz Świata Juniorów z Bydgoszczy, podobnie jak wielu ludzi z krajów Trzeciego Świata, nie miał dostępu do normalnej edukacji i dotknął go problem analfabetyzmu? Kaki nie umie też rozmawiać po angielsku, podczas wywiadów zawsze jest z nim tłumacz.

Można pokusić się o stwierdzenie, że przykład Khamisa pokazuje, że jedyną szansą do wybicia się z małej afrykańskiej wioski, jest uprawianie sportu, który w przypadku afrykańskich biegaczy, często daje przepustkę do międzynarodowej kariery lekkoatletycznej.

a777_524.jpg

a777_5.jpg

Możliwość komentowania została wyłączona.