13 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szósty dzień Mistrzostw Świata JuniorówOsiem finałów, w tym sześć biegowych odbyło się szóstego i zarazem ostatniego dnia 12. Mistrzostw Świata Juniorów. Polscy kibice cieszyli się dziś ze srebrnego medalu wywalczonego przez Sylwestra Bednarka w konkursie skoku wzwyż. W sumie Polacy na tych zawodach zdobyli 3 medale.
Nasz najlepszy skoczek młodego pokolenia uległ w dzisiejszym finale jedynie reprezentantowi Ukrainy – Bohdanowi Bondarenko, który w pierwszej próbie pokonał wysokość 2 metrów i 26 centymetrów. Bednarek skoczył uzyskał wynik 2.24, co jest jego najlepszym rezultatem tego sezonu. Rekord życiowy naszego zawodnika wynosi 2.26 i został ustanowiony w Warszawie dwa lata temu.

dz6_1.jpg
Sylwester Bednarek – wicemistrz świata juniorów

Pierwszym biegiem w dniu dzisiejszym był finałowy pojedynek przeszkodowców na dystansie 3000 metrów. Po awansie uzyskanym w czwartkowych eliminacjach na bieżni stadionu razem z jedenastką pozostałych zawodników zobaczyliśmy Krystiana Zalewskiego. Podopieczny trenera Jacka Kostrzeby spisał się dziś bardzo dobrze. Wynikiem 8:45.64 poprawił rekord życiowy ustanowiony w eliminacjach, co dało mu siódme miejsce. Zwycięstwo odniósł Kenijczyk Jonathan Muia Ndiku (8:17.28). Srebrny medal przypadł prowadzącemu od startu Benjaminowi Kiplagat z Ugandy (8:19.24), posiadaczowi najlepszego wyniku w tym roku wśród juniorów. Trzeci był drugi z Kenijczyków – Patrick Kipyegon Terer (8:25.14).

dz6_6.jpg
Krystian Zalewski był siódmy w finale biegu przeszkodowego
Z najlepszym wynikiem w tym roku zakończył się finałowy bieg na 110 metrów przez płotki. Zwycięstwo z czasem 13.27 (+1.1) zapewnił sobie bezkonkurencyjny w tym roku Rosjanin Konstantin Shabanov. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęli Booker Nunley (13.45) z USA i Keiron Stewart (13.51) z Jamajki. Przypomnijmy, że na ostatnich mistrzostwach świata juniorów, rozegranych dwa lata temu w Pekinie, na tym dystansie zwyciężył Artur Noga. Nasz reprezentant jest rekordzistą mistrzostw z wynikiem 13.23 (+1.5).

Szybki i ciekawy, zakończony zwycięstwem faworyzowanego Etiopczyka Abrehama Cherkosa, był finał biegu na dystansie 5000 metrów juniorów. Tegoroczny brązowy medalista Halowych Mistrzostw Świata z Walencji zwyciężył z czasem 13:08.57, będącym najlepszym wynikiem w historii mistrzostw. Drugie miejsce z czasem 13:11.57 zajął Kenijczyk Mathew Kipkoech Kisorio, który o 0.4 s wyprzedził Etiopczyka Dejena Gebremeskela (13:11.97).

Indywidualne zmagania lekkoatletów zakończył finałowy bieg na 1500 metrów juniorek. Fenomenalnie spisały się w nim Brytyjki, które zajęły pierwsze i trzecie miejsce. Złoty medal z czasem 4:15.09 wywalczyła Stephanie Twell. Nazywana następczynią Pauli Radcliffe zawodniczka udowodniła tym samym, że nie ma sobie równych nie tylko w Europie, ale także i na świecie. Drugą z Brytyjek na podium była Emma Pallant (4:17.06). Druga na mecie zameldowała się Etiopka Kalkidan Gezahegne (4:16.58).

dz6_4.jpg
Zacięta walka w finałowym biegu na 1500 metrów

Dwunaste Mistrzostwa Świata Juniorów w lekkoatletyce tradycyjnie zakończyły biegi sztafetowe 4x 400 metrów. Podobnie jak wczoraj w sztafecie krótkiej najlepsi byli Amerykanie. Okazali się bezkonkurencyjni zarówno w rywalizacji kobiet, jak i mężczyzn, gdzie dodatkowo uzyskali najlepszy tegoroczny rezultat na świecie 3:03.86. Wśród kobiet grono medalistek uzupełniły drugie na mecie Ukrainki i trzecie Australijki. W gronie Panów natomiast na podium zobaczyliśmy Brytyjczyków i na najniższym stopniu – Niemców.

dz6_2.jpg
Polska sztafeta 4x 400 metrów juniorów zajęła 6 miejsce
dz6_3.jpg
Złoci medaliści sztafety 4x 400 metrów
Oficjalną część zawodów zakończyło przekazanie flagi IAAF przez tego stowarzyszenia prezydenta Lamine Diacka prezydentowi miasta Moncton w Kanadzie – organizatorowi kolejnych Mistrzostw Świata Juniorów.
dz6_5.jpg
Przekazanie flagi IAAF organizatorom kolejnych mistrzostw

Możliwość komentowania została wyłączona.