Nested Sequence 01.00 01 27 24.Still008
24 października 2023 Redakcja Bieganie.pl Trening

Jakie elementy warto włączyć do swojej rozgrzewki? Podejmij wyzwanie!

Skip A to jedno z podstawowych ćwiczeń lekkoatletycznych wchodzących w skład treningu siły biegowej. Mimo jego prostoty daje ono wiele korzyści dla siły i techniki biegu, szczególnie poprzez szybkie i dynamiczne odbicie się ze stopy oraz wysokie unoszenie kolan. Krótszy czas kontaktu stopy z podłożem pozwala na szybsze bieganie, co pozwoli wam osiągnąć lepszą ekonomię biegu, wydłużenie kroku biegowego, a tym samym lepsze wyniki na mecie. Skip A wzmacnia mięśnie, poprawia sylwetkę podczas biegu i kształtuje wyższe unoszenie kolan, co jest ważną cechą poprawnej techniki biegu. Dziś prawidłowe wykonanie Skipu A zaprezentuje Joanna Jóźwik.

Wykonanie Skipu A

Zacznij od marszu z wysoko unoszonymi kolanami. Staraj się unosić kolana w sposób rytmiczny i dynamicznie. Prowadź stopy do wysokości stawu biodrowego, ustawiając stopę zadartą na siebie. Pilnuj pracy rąk i prawidłowej sylwetki, dbając o pracę stopy. Kolejnym ćwiczeniem jest wykonanie półskipu A, czyli unoszenie kolan do połowy wysokości biodra, ale zwiększając dynamikę i prędkość pracy ramion i nóg w odniesieniu do marszu. Kolejna wersja to już pełny Skip A, wykonywany z pełną dynamiką i w całkowitym zakresie.

Nested Sequence 01.00 00 10 24.Still002
Słuchawki do biegania Philips A7607

Sylwetka powinna być wyprostowana, podobnie jak podczas biegu. Ramiona pracują w dużym zakresie, tak jak w trakcie biegu, pomagając wykonać ćwiczenie. Skip A uczy nas także właściwej pracy ramion i odpowiedniej sylwetki. Ręce są ugięte w stawie łokciowym, który powinien wędrować daleko do tyłu i z dużą dynamiką wracać w przód.

Trudniejsze wersje Skipu A

Jeśli nauczycie się poprawnej techniki, można stopniowo zwiększać dystans. Docelowo skip A możecie wykonywać nawet na odcinku 100 metrów w kilku seriach, jednak osobom początkującym w zupełności wystarczy odcinek 30–50 metrowy. Wraz z wytrenowaniem można wprowadzać przerwę w truchcie i dokładać kolejne elementy siły biegowej. Można też oczywiście łączyć marsz A, półskip A i pełen skip A, zarówno jako trening, jak i element rozgrzewki. Trudniejszą wersją wykonywania Skipu A będzie wybranie się na delikatne wzniesienie, które wymusi odpowiednią pracę stopy i będzie wymagało użycia większej siły. Październik to doskonały czas, aby zacząć wykonywać siłę biegową. Podejmiecie się wyzwania?

Partnerem wyzwania jest marka Philips Sports Headphones, która posiada w swojej ofercie otwarte słuchawki sportowe Philips A7607 zaprojektowane dla biegaczy. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że nie spadną z głowy nie tylko podczas wykonywania skipu A, ale też innych dynamicznych ćwiczeń. Zastosowana technologia przewodnictwa kostnego pozwala słyszeć dźwięki najbliższego otoczenia, dzięki czemu podczas biegania jesteśmy świadomi, co się dzieje wokoło. My oczywiście polecamy, aby podczas treningów słuchać naszych podcastów 😉

Bądź na bieżąco
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
10 miesięcy temu

A bez tych wspaniałych słuchawek da się ten skip poprawnie wykonać?

Tomasz
Tomasz
10 miesięcy temu
Reply to  olo

Olo, to wyszło co wyniosłeś dla siebie z artykułu? Trochę mało.

Maciej
Maciej
10 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

To wszystko co skomentował. Bez przesady

Marek
Marek
10 miesięcy temu

Rozumiem, że cała rozgrywka powinna opierać się na wykonywaniu tylko i wyłącznie skip A?