GHK7S paoAAkPU
26 marca 2024 Aleksandra Bazułka Trening

Czy niska waga zapewnia sukces w bieganiu? 44 kilogramy zwycięzcy Osaka Maratonu


W lutym w Osace 21-letni Kiyoto Hirabayashi zwyciężył w maratońskim debiucie z czasem 2:06.19. Wynik młodego maratończyka i sposób jego podejścia do treningu zaciekawił biegowych ekspertów. Pod dyskusję poddano przede wszystkim jego masę ciała. O podejściu do przygotowań maratońskich swojego podopiecznego opowiedział trener – Yasuhiro Maeda.

Najlepszy wynik japońskiego debiutanta, rekord uczelni i  zwycięstwo w maratonie w Osace z wynikiem 2:06.19. Zaledwie 21-letni Kiyoto Hirabayashi już zapisał się w historii japońskiego maratonu. 25 lutego na trasie królewskiego dystansu rywalizował wraz z bardziej doświadczonymi rywalami, ale ostatecznie na finiszu żaden z nich nie dotrzymał mu kroku.

Niska masa ciała kluczem do maratońskiego sukcesu?

Niemal tuż po zwycięstwie w przestrzeni wirtualnej zaczęto przyglądać się metodom treningowym młodego biegacza. Wśród licznych komentarzy najczęściej pojawiał się wątek bardzo szczupłej postury Japończyka. „Czy kiedykolwiek widziałeś tak chudego biegacza?” – dyskutowano pod tak zatytułowanym wątkiem na popularnym forum biegowym LetsRun.com.

Hirabayashi przy wzroście 168 cm waży 44 kilogramy, co faktycznie stawia go w gronie bardzo szczupłych biegaczy. Dla porównania masa ciała Eliuda Kipchoge oscyluje w granicach 52 kilogramów przy niemal identycznym wzroście (167 cm).

Yasuhiro Maeda – trener 21-latka twierdzi, że sekretem szybkości jego zawodnika jest lekkie ciało oraz elastyczność i zakres ruchu. Zamiast zwiększać masę mięśniową, skupiają się zatem na zwiększeniu zakresów ruchu między innymi w biodrach, aby każdy krok był długi i dynamiczny na wzór afrykańskich biegaczy.

Hirabayashi dużo je, ale po prostu nie przybiera na wadze (…) Ma silne serce. Nie rozpraszają go pokusy” – powiedział trener maratończyka, cytowany przez Japan Running News.

1200 kilometrów w miesiącu

Do tej pory biegacz może pochwalić się życiówkami na poziomie 14:00.52 na dystansie 5000 metrów oraz złamaniem granicy 28 minut w dwa razy dłuższym biegu (27:55.15). Okazuje się, że miał chrapkę na start w maratonie w Osace już w ubiegłym roku, ale wówczas na przeszkodzie stanęła mu kontuzja. Jego trener szacuje, że wówczas był gotowy na bieg w granicach 2:10. Tylko w sierpniu ubiegłego roku podczas treningów Hirabayashi miał przebiec 1200 kilometrów w ramach treningów.

Od tego czasu poprawił się o jeden lub dwa poziomy. Do tego maratonu przygotowywał się od zeszłego lata” – wyznał Maeda.

W tym roku na liście startowej młodego maratończyka jest jeszcze półmaraton w Szanghaju pod koniec kwietnia. Za rok zgodnie z planem ma znów pojawić się w Osace lub w Tokio. Celem jest złamanie granicy 2:04 oraz przygotowania do igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Driver
Driver
1 miesiąc temu

Kalkulatory oceniające wpływ wagi opierają się na fałszywych wyliczeniach szacunkowych.U mnie BMI 25.2 i połówka w 1.22 a kalkulator podpowiada że zrzucając 8 kg polecę w 1.12. Niemożliwe!

Konrad
Konrad
1 miesiąc temu
Reply to  Driver

Wszystko jest mozliwe!

Ireneusz
Ireneusz
30 dni temu
Reply to  Driver

BMI 25 to dla dlugasa za dużo. Im niższa masa tym możesz więcej tlenu zrobić bez kontuzji

Janek
Janek
30 dni temu
Reply to  Driver

A jaki masz % tkanki tluszczowej? Od tego najwiecej zalezy w tym kontekscie.

Fabio
Fabio
29 dni temu
Reply to  Driver

A jaka to aplikacja?

Kmicic
Kmicic
28 dni temu
Reply to  Fabio

Może ten: https://fellrnr.com/wiki/Running_Calculator Zwykle w zakresie ok. 6-12kg sprawdza się wynikowo, czasem nawet bardziej, jesli biega się z nadwagą. W 2022 roku już miałem 7. sezon biegania, z tego ok. 3 lata mocnego trenowania. na początku września 2022 po raz I zszedłem sub19/5km. W listopadzie tego samego roku zrobiłem 35/10km. W międzyczasie (2 miesiące z hakiem) pocierpiałem, szacujac wydatek kaloryczny, spacerujac duzo poza bieganiem i jedząc regularnie podroby (+ owoce, bo z wit. C lepsze wchłanianie), żeby żelazo się zgadzało przy deficycie kcal. Szybko i zdrowo schudniesz – przede wszystkim z tłuszczu – tylko, jeśli zamienisz na pewien czas życie w cyrk (z odstepstwami raz na 7-10 dni) skupiony na deficycie kcal i zachowaniu zdrowej diety, regularnosci posilkow oraz niskim ich indeksie glikemicznym, gestosci energetycznej, podziale makroskladnikow, przy tym najlepiej śpiąc regularnie 7,5h i więcej, bo deficyt snu zaburza gospodarke hormonalna i jest wieksze ssanie = apetyt. Czy warto się tak poświęcać – myślę, że czasem tak. Chcę to powtórzyć w 2024 roku, ale juz na 32 min, rzecz jasna cały czas mocno i mocniej, więcej trenując, rotując butami itd. Pozdro.

Piotr
Piotr
24 dni temu
Reply to  Kmicic

Toż mi kilka rzeczy uświadomiłeś Kmicic. Mogę jakoś z Tobą się skontaktować?
Może jesteś na forum?

Avatar photo
Aleksandra Bazułka

Biegaczka górska HOKA Garmin Team, romansująca z biegami asfaltowymi. Z zawodu dziennikarka i specjalistka od komunikacji. Przed biegiem progowym zwykle pozwala sobie na czipsy.