9 czerwca 2016 Redakcja Bieganie.pl Trening

Czy Mo Farah robi Skip A?


Obejrzyjcie doskonały filmik PRowski Nike. Film nagrano w trakcie obozu treningowego w Etiopii. Poniżej transkrypcja tego co mówi Mo:

To nie jest magia
ból każdego dnia
trening jest trudniejszy dla mnie niż ściganie
25 okrążeń wydaje się naprawdę łatwe
Ponad 100 mil tydzień w tydzień
Możesz to zrobić, każdy może to zrobić,
Ale mentalna część tego jest najtrudniejsza

Możesz zawsze zrobić więcej niż myślisz
Nie mogąc zobaczyć rodziny, dzieci, to nie łatwe
Zrobiłem wszystko co tylko można w treningu
I zauważyłem, że i tak nikt nie wie co zrobiłem
Co mnie nakręca?
Wiedza, że mogę sprawić, że mój kraj, ludzie, będą dumni
I chcę to robić dla mojej rodziny
Pewnego dnia będę mógł zaimponować moim dzieciom
I powiedzą: „Tata był dobry”

Przy okazji, ten filmik jest niezłą okazją do rozmowy i sile biegowej. W USA mówią „drills”.
Element treningu mający dać nam trudno mierzalną przewagę. Wiemy, że bieganie da nam przewagę w uproszczeniu 1:1, jeśli tak się nie dzieje to sygnał, że coś jest źle (z nami, z treningiem). Ale z siłą biegową nie ma takich prostych zależności. Rozmawiałem kiedyś z Aberrahimem Goumrim (maraton 2:05:30), Tsegaye Kebede (maraton 2:04:38) i obydwaj potwierdzili, że w życiu nie robili Skipu A. Ale dużo biegali po górach, górkach.
Z drugiej strony w Polsce bardzo wielu zawodników robi Skip A, B, C. Są tacy, którzy robią to słabo, są tacy, którzy robią to dobrze a są i tacy, którzy Skip A robią znakomicie, i można się nawet zastanawiać czy to nadal jest Skip A (Sofia Ennaoui).
Kanon Skipu A u długodystansowców jest zupełnie inny niż to co robi Sofia Ennaoui. Skip A, w większości przypadków to „drobienie w miejscu” (powolne przesuwanie się do przodu). Sprinterzy robią to posuwając się szybko wprzód, ale długodystansowcy raczej nie. Na szybkie posuwanie się wprzód, jesteśmy w większości za słabi.Film, z Mo Farahem pokazuje przez ułamek sekundy (17-19 sekunda filmu), że on także robiąc Skip A posuwa się do przodu bardzo szybko, ktoś może powie, że to już Skip B.

Pytanie – kto z was próbuje robić Skip A w podobny sposób jak Sofia lub Mo ? Polski kanon jest tylko jednym z pomysłów na robienie siły biegowej, siła biegowa to nie tylko Skip A, B i Ci w klasycznej wersji. To może być każde ćwiczenie które jest dla naszych mięśni trudne, zmuszając nasze nogi do wykonywania ruchu w dużym zakresie.
Szukajcie ćwiczeń które są dla was odpowiednie, odpowiednie dla waszego poziomu.

Możliwość komentowania została wyłączona.