NB 1080v12
 
5 lutego 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Under Armour kupił Endomondo


Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że UnderArmour przejął MapMyRun (PRZECZYTAJ). Okazuje się, że nie był to koniec zakupów. Bardzo popularny wśród biegaczy serwis Endomondo zmienił właściciela. Nowym posiadaczem aplikacji został właśnie Under Armour – znany, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, producent sprzętu sportowego. 

uarecord

Mette Lykke, szefowa Endomondo i jedna z założycielek powiedziała:

– Kevin Plank, założyciel i dyrektor generalny Under Armour i Ja, mamy wspólną wizję czynienia zawodników lepszymi. Misja Endomondo pozostanie taka sama jak wtedy, kiedy je zakładaliśmy w 2007 – motywować ludzi do aktywności poprzez większe zaangażowanie, uspołecznienie i lepszą zabawę.

endo lykke
Mette Lykke, źródło: endomondo.com


– Kiedy zaczynaliśmy, nie było prawie telefonów z GPS, nie mówiąc już o Aplikacjach. Dziś, z 20 mln zarejestrowanych użytkowników i dedykowanymi aplikacjami na wiele urządzeń, przebyliśmy długą drogę. Zamierzamy nadal rozwijać Endomondo pod naszą obecną marką
(nie wiadomo, czy użycie słowa: "Current brand" oznacza Under Armour czy Endomondo – przyp. red.), ale jesteśmy bardzo podekscytowani nowymi możliwościami jakie się przed nami pojawiają. – napisała Lykke.

Kevin Plank, wg Forbes wyceniany na ponad 3 mld dolarów USA, ma 42 lata,  biznes rozpoczął w 1996 roku od produkcji i sprzedaży sportowej odzieży technicznej. Wartość UnderArmour wzrosła w ostatnim roku znacznie, kiedy okazało się, że firma jest w tej chwili drugim producentem sprzętu sportowego w USA i wydaje się, że ma ambicje by być numerem jeden. Dowodem tego są ich ostatnie działania, czyli zakup dwóch popularnych serwisów i aplikacji sportowych: Endomondo i MyFitnessPal. Podobno Plank unika wymawiania słowa Nike.

Jak informują media za oba serwisy Under Armour zapłacił ich dotychczasowym właścicielom ponad pół miliarda dolarów (475 milionów za MyFitnessPal i 85 za Endomondo).

UA Record – cztery w jednym?

Zakup Endomondo i MyFitnessPal to krok w celu stworzenia największej społeczności fitnessowej Under Armour Connected Fitness. To także bardzo wyraźny sygnał dla Nike, że jego pozycja na rynku fitness jest zagrożona.

Dzięki zakupowi MyFitnessPal i Endomondo, Under Armour zyskał wielu nowych użytkowników. W tej chwili, wraz z użytkownikami kupionego w 2013 roku serwisu MapMyFitness, Under Armour może pochwalić się społecznością liczącą 120 milionów członków. 

Narazie, wszystkie serwisy (Endomondo, MapMyFitness, MyFitnessPal i działający także przy Under Armour UA Record), działać będą tak jak dotychczas. Niewykluczone jednak, że w przyszłości doczekamy się ich połączenia i Under Armour oferować będzie jedną kompleksową aplikację pod nazwą UA Record.

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl