19 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Suunto Amibit3 już we wrześniu


Fiński  koncern Suunto zapowiedział na wrzesień tego roku premierę kolejnej generacji swojego flagowego zegarka GPS Ambit3. Będzie to urządzenie dedykowane dla triatlonistów, ale i wielbicieli poszczególnych dyscyplin wchodzących w jego skład, w tym także biegania.
Suunto_Ambit3_sport_gruppe.jpg
W porównaniu do poprzedniej wersji w zewnętrznym wyglądzie zegarka nie zaszły żadne zmiany. Sporo za to zmieniło się w jego wnętrzu. Pierwszą z nowości jest całkowita rezygnacja z wsparcia technologii ANT+ i zastąpienie jej przez Bluetooth Smart (4.0). Takie rozwiązanie sprawia, że z „trójką” nie będą współpracowały żadne wcześniejsze akcesoria Suunto. Ta zmiana ma także swoje dobre strony – Ambit3 będzie współpracował z czujnikami (pulsometr, rowerowy licznik kadencji, rowerowy licznik kadencji i szybkości, miernik mocy, footpod) używającymi technologii Bluetooth dowolnych producentów.
Bluetooth Smart pozwoli Ambitowi3 na łączenie się ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją Suunto Movescount. Taki zestaw będzie posiadał funkcje znane chociażby z Garmin Fenix2 – automatyczne zgranie danych po treningu, konfigurowanie ustawień zegarka z poziomu telefonu, wyświetlanie na zegarku powiadomień smartfona (o przychodzących połączeniach, wiadomościach tekstowych itp.). Pojawią się także unikalne funkcje – używanie telefonu jako wyświetlacza danych z zegarka, tworzenie krótkich pokazów video  z połączonych zdjęć zrobionych przy pomocy telefonu i danych treningowych z zegarka.

Największą, choć niekoniecznie z punktu widzenia biegacza,  nowinką Amibit3 jest rejestracja tętna w czasie treningów pływackich. Ani ANT+, ani Bluetooth Smart nie są w stanie przesłać sygnału przez wodę na odległość większą niż kilka centymetrów. Konstruktorom Suunto również nie udało się tego problemu rozwiązać, ale sprytnie go obeszli. Pasek pulsometru podczas pływania przechowuje informacji o pulsie i gdy tylko odzyska kontakt z zegarkiem przesyła do niego zgromadzone dane. Takie „aktualizacje” będą odbywały się raczej w trakcie przerw, po zbliżeniu zegarka do pulsometru czy po zakończeniu treningu, ale przy odpowiednim położeniu możliwe jest także przesyłanie ich w trakcie płynięcia.

SS020676000_suunto_ambit3_peak_sapphire_1.png

Ambit3 został wyposażony w monitor całodziennej aktywności. Informacje o przebytym dystansie i spalonych kaloriach z całego dnia będą dostępne dla użytkownika. Dodatkowo w połączeniu z danymi  z treningów będą wykorzystywane przez „asystenta odpoczynku” do szacowania niezbędnego czasu potrzebnego do regeneracji przed kolejnym mocnym bodźcem treningowym. Nowy model, podobnie jak jego poprzednicy, nie został wyposażony w alarm wibracyjny. Udało się za to rozwiązać inną bolączkę znaną z wcześniejszych modeli i dwukrotnie powiększono pamięć wewnętrzną. Zegarek będzie dostępny w dwóch wariantach: Sport i Peak. Wersja Peak będzie posiadała wszystkie funkcje wersji Sport. Dodatkowo zostanie wyposażona w wysokościomierz barometryczny oraz dwukrotnie dłuższy czas pracy baterii  z włączonym GPS (maksymalnie 25h dla Sport, 50h dla Peak).

Zegarek będzie konkurował z Fenixem2 Garmina i V800 Polara (być może także z następcą Garmin FR910, którego premiera jest możliwa jeszcze w tym roku). W momencie wejścia na rynek będzie zdecydowanie najdroższy w swojej kategorii. By przekonać się czy jest wart takich pieniędzy będziemy musieli poczekać do września, gdy finalny produkt trafi na półki.
CENY Ambit3 Sport (Peak)

– podstawowy – $400 ($500)
– podstawowy z pulsometrem- $450 ($550)
– wersja Sapphire (wzmocnione szkło mineralne) – $500 ($600)
– wersja Sapphire z pulsometrem $550 (650$)

Możliwość komentowania została wyłączona.