18 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

SILIC – samoczyszczący się materiał


Wszystkie nasze ubrania, także (a może przede wszystkim) te biegowe, narażone są przy każdym użyciu na uszkodzenia i zabrudzenia. Może się to jednak zmienić, gdyż 20-latek z San Francisco stworzył koszulkę z samoczyszczącego się materiału. 

Właściwości koszulek można zobaczyć na powyższym filmie. Na pierwszy rzut oka widać, że to bardzo ciekawy projekt i – jak mówi pomysłodawca, Aamir Patel – może mieć zastosowanie również w sporcie. Nie wiadomo jednak, czy oddychalność użytego materiału byłaby na tyle zadowalająca by stosować go do produkcji odzieży dla biegaczy. Być może wkrótce się o tym przekonamy, gdyż niedługo koszulki powinny trafić do zwykłych użytkowników.

Cechy koszulek SILIC

Poniżej kilka informacji na temat samych koszulek i zastosowanego materiału.

  • Projekt. Autor koszulek postawił na prostotę. Podkreślające sylwetkę koszulki będą dostępne w kolorach białym i czarnym.

  • Hydrofobowy materiał (hydrofobowość to skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody). Ze względu na swoją budowę większość ciekłych cząsteczek nie zetknie się z tkaniną ze względu na mikroskopijną przestrzeń, która powstanie między cieczą a koszulką. Dziać się tak będzie ze względu na materiał przekładany miliardami cząsteczek krzemionki. 

  • Bezpieczeństwo. Materiał nie jest rakotwórczy.

  • Możliwość prania. W przeciwieństwie do innych technologii hydrofobowych, które często tracą swoje właściwości po pierwszym praniu, omawiane koszulki można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie bez szkody dla materiału. Twórca twierdzi, że koszulka powinna zachować swoje właściwości przez ok. 80 cyklów prania (wydaje się to długim okresem zważywszy na to, że hydrofobowej koszulki nie trzeba będzie prać tak często jak zwykłe t-shirty).

silic

Projekt jest w fazie realizacji. Prototypy koszulek zostały przetestowane, wstępne wzory przygotowane, pozostaje tylko zebrać odpowiednie środki na zamówienie odpowiedniej liczby materiałów produkcyjnych. W tym celu autor rozpoczął zbiórkę pieniędzy za pośrednictwem serwisu Kickstarter (strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia).

Jeżeli chcesz wspomóc młodego amerykańskiego przedsiębiorcę odwiedź stronę: http://www.kickstarter.com/projects/741186545/a-shirt-that-cleans-itself

Możliwość komentowania została wyłączona.