18 grudnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Startują zapisy do Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego


Startują zapisy do Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Bieg odbędzie się 8 marca 2014 roku. Trasa liczy 50 km i przebiegać będzie przez cały grzbiet Karkonoszy. Skąd pomysł, aby tak długie zawody organizować w ekstremalnych, zimowych warunkach? Chodzi o uczczenie pierwszej rocznicy śmierci wielkiego miłośnika Karkonoszy – Tomasza Kowalskiego, który 6 marca 2013 zginął podczas schodzenia ze szczytu Broad Peek w Karakorum.

grafika1

– Bieg będzie upamiętnieniem życia i dokonań Tomka Kowalskiego, który był nie tylko alpinistą ale również ultramaratończykiem. Będą to zawody trudne i wymagające, tak jak cele, które stawiał sobie Tomek. Kochał wyzwania, to one napędzały jego życie i pozwalały mu dokonywać rzeczy wyjątkowych. Ten bieg to także szansa dla zawodników na pokonanie własnych słabości – piszą organizatorzy.

Trasa

150 zawodników (bo taki jest limit uczestników) wyruszy z Karpacza i w ekstremalnych, zimowych warunkach wbiegnie na Śnieżkę, przebiegnie przez Śnieżne Kotły, Szrenicę. Meta zawodów ulokowana jest na Polanie Jakuszyckiej.

Nie każdy może wziąć udział

Zimowy Ultramaraton Karkonoski ze względu na porę roku, w której jest organizowany nie będzie zwyczajnym długodystansowym biegiem. Nie będzie także biegiem dla każdego zawodnika.

grafika3

Jego uczestnikami mogą stać się tylko ci, którzy mają już doświadczenie w długotrwałych biegach górskich, a także wiedzą z czym związane jest poruszanie się zimą w górach. Każdy biegacz biorący udział w zawodach powinien bardzo dobrze znać swój organizm, mieć pewność swoich umiejętności oraz być przygotowanym na walkę w trudnych warunkach, gdzie poza świetną kondycją i przygotowaniem sprzętowym jak nigdzie indziej potrzebna jest wola walki. 

grafika4

Ze względu na dystans i na ciężkie warunki, z którymi będą musieli zmierzyć się zawodnicy kryteria kwalifikacyjne są wysokie. W biegu będą mogły wziąć udział tylko osoby doświadczone, wymagane jest ukończenie minimum dwóch biegów górskich na dystansie nie krótszym od maratońskiego. Zalecane jest także doświadczenie w zimowej turystyce górskiej. 
Patronat nad imprezą objęły m.in. KW Warszawa, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. 

grafika2

Jesteście zainteresowani?

Nie zwlekajcie, zapiszcie się już dzisiaj.