asics foto
5 lutego 2023 Artur Kozłowski Sprzęt

Recenzja ASICS GEL-NIMBUS 25, czyli najbardziej komfortowej wersji biegania


Przez ostatnie tygodnie ASICS przedstawiał „tajemniczym but”, który zupełnie nie przypominał żadnego z poprzednich modeli. Okazało się, że jest to całkowicie odmieniona wersja GEL-NIMBUS. Aktualizacja tego klasyka ma na celu kontynuowanie jego istoty jako stabilnego, dobrze amortyzowanego, neutralnego, codziennego modelu klasy premium. Czy faktycznie komfort, który był myślą przewodnią przy tworzeniu ASICS GEL-NIMBUS 25, jest tak bardzo rewolucyjny?

ASICS GEL-NIMBUS 25

Data premiery: 1 lutego 2023
Przeznaczenie: trening/stabilne podłoże
Waga: 290g (US 9)
Drop: 8mm
Wysokość pięty/palców: 41,5 mm / 33,5 mm
Stopa: neutralna

Pierwsze wrażenie

Jakie zmiany zaszły w ASICS GEL-NIMBUS 25 w porównaniu do poprzedniej wersji tego flagowego modelu? Najważniejsze i najbardziej zauważalne gołym okiem różnice obejmują dużo więcej pianki amortyzującej bieg – FF BLAST™ PLUS ECO. Mamy 6mm więcej w przedniej części stopy i 4mm więcej w pięcie. Aż 20% pianki tworzona jest ze źródeł odnawialnych pochodzenia biologicznego. Zmienił się również drop – teraz wynosi on 8mm, co jest zmianą odpowiednio z 10mm i 13mm w porównaniu do poprzedniej wersji.

nimbus25

Wydaje się, że ASICS zaczyna wyznaczać nowe trendy. Po erze minimalistycznego obuwia modele z maksymalną amortyzacją stają się już podstawowymi modelami butów do codziennych treningów. Wydaje się, że powoli wkraczamy w erę butów super-amortyzowanych, ponieważ nowa kolekcja skupia się właśnie na komforcie i wygodzie biegu przez dobrą amortyzację. Pomimo, że podeszwa ma ponad 40mm grubości, to zakładając but czujemy się bardzo stabilnie, a sam but fajnie dopasowuje się do stopy.

Podeszwa

Jeśli chodzi o podeszwę środkową to wciąż w centralnej części mamy żelową podkładkę PureGEL, która nie jest już widoczna na zewnątrz buta. Żel jest teraz rozprowadzany w warstwie, która znajduje się między pianką FF BLAST™ PLUS ECO, a cholewką. Zapewnia to większą absorpcję uderzeń, bardziej miękkie lądowanie i sprężystość – dokładnie to, czego szukamy w bucie na treningu.

AAA07135

Po przebiegnięciu kilkudziesięciu kilometrów na mojej parze nie zrobiło się żadne wgniecenie w podeszwie. Wygląda na to, że ten but będzie znacznie trwalszy niż większość codziennych butów treningowych. Biorąc pod uwagę gładszą podeszwę zewnętrzną wydaje się, że może być jedynie problem z bieganiem w trudniejszym terenie. W większości jednak nie miałem problemów na mokrej nawierzchni, a przyczepność była doskonała. But poradzi sobie z łagodnymi szlakami, szutrówkami i asfaltem, ale wszystko, co jest bardziej agresywne, będzie wymagało bardziej agresywnej podeszwy zewnętrznej.

Cholewka

But po założeniu dopasowuje się bardzo dobrze, szczególnie w przedniej części stopy. Zaprojektowana dzianinowa siateczka jest nieco rozciągliwa, ale otula stopę jak skarpeta. Przednia część buta jest dopasowana i zwężana, więc ci, którzy tego chcą lub mają wąskie stopy, polubią ułożenie buta. Dla tych, którzy mają szeroką stopę ASICS przygotował specjalną wersję WIDE.

AAA07104

Język w bucie jest dzianinowy i klinowy. Nie miałem problemów z ześlizgiwaniem się języka, chociaż musiałem upewnić się, że but jest dobrze zawiązany. W tylnej części stopy znajduje się sztywny zapiętek, ale nie jest to odczuwalne ze względu na mocno wyściełany kołnierz pięty. Pięta jest dobrze amortyzowana, podobnie jak reszta buta, więc osoby z wrażliwością mogą być zadowoleni. Czuć, że cholewka jest jakości premium, grubsza i bardzo bezpieczna. Nie miałem żadnych problemów z poślizgiem ani poruszaniem się stopy w bucie.

Dla kogo jest ten but

ASICS GEL-NIMBUS 25 dzięki swojej amortyzacji może być idealnym rozwiązaniem dla osób z lekką nadwagą i to nie tylko na trening, ale również na start. Jeśli nie osiągamy standardowo prędkości wyższych niż 4min/km to spokojnie w tych butach możemy również wyruszyć na półmaraton czy maraton.

Jak już wspomniałem ASICS GEL-NIMBUS 25 nie jest butem na każdy bieg, w pełni uniwersalnym. Nie przyda się w mocno trailowym terenie czy na bardzo szybkim treningu z krótkimi i dynamicznymi przyspieszeniami. Jest to natomiast idealny but na wszelkie treningi na spokojnych prędkościach czy długie rozbiegania w stabilnym terenie. Biegając w nich 10, 20 czy 30 kilometrów możemy świetnie się bawić i cieszyć niesamowitym komfortem biegu. Dzięki temu butowi będziemy mieli świetną przyczepność, nawet jeśli są trudniejsze warunki, a but będzie sprężysty nawet po kilkudziesięciu minutach biegu.

Komfort jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, na który zwracają uwagę biegacze przy zakupie nowych butów do biegania, więc ten innowacyjny projekt to najwygodniejszy jak dotąd model. ASICS GEL-NIMBUS 25 to prawdziwie maksymalistyczna propozycja firmy ASICS z półki premium do codziennych treningów, ukazująca prawdziwą ewolucję procesu projektowania firmy.

Ocena redakcji: 9,5/10

Buty ASICS GEL-NIMBUS 25 są dostępne w sprzedaży na ASICS.com, SklepBiegacza.pl, Eobuwie.pl i ButyJana.pl

Zapraszamy do obejrzenia recenzji ASICS GEL-NIMBUS 25

Recenzja zlecona przez markę ASICS, jednak treść recenzji jest w pełni obiektywną oceną redakcji.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl