15 kwietnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Przegląd butów Kalenji z serii Kiprun [KONKURS]


Sport dla wszystkich, wszystko dla sportu – to hasło przewodnie marki Kalenji, która w zawrotnym tempie podbija Polski rynek wśród biegaczy, prezentując nam produkty dostosowane do każdej grupy biegaczy. Dla tych najbardziej wymagających przygotowano serię Kiprun, która jest najbardziej zaawansowaną technologicznie linią produktową francuskiej marki. 

Uwaga, konkurs! Wygraj buty Kalenji Kiprun SD
Szczegóły konkursu na dole artykułu

przeglad kalenji 01

Ponad dekada obecności marki Kalenji w Polsce sprawiła, iż na linii startu każdego biegu w Polsce pojawiają się biegacze prezentujący na sobie niemalże całą kolekcję francuskiej firmy. To co wyróżnia Kalenji wśród wszystkich producentów i czyni ją tak bardzo popularną wśród biegaczy to przede wszystkim cena. Marka Kalenji od lat dąży, aby być na rynku liderem w kategorii stosunku techniczności do ceny. Najważniejsze w polityce francuskiego producenta jest jednak to, że wraz z niską ceną, idą również wysokie technologie, które jakościowo stawiają Kalenji na równi z innymi producentami. Spośród trzech linii produktowych takich jak Ekiden, Elio i Kiprun, to właśnie ta ostatnia kierowana jest do osób, które oczekują od sprzętu sportowego najwyższego poziomu zaawansowania technologii. Przygotowano w niej cztery modele butów, w zależności od oczekiwań biegacza, tak więc każdy pasjonat biegania znajdzie tu coś dla siebie.
KIPRUN SD
Kiprun SD (Short Distance) przeznaczony jest dla biegaczy biegających na krótkich dystansach, dla których jednym z głównych cech jaką powinien posiadać but biegowy jest dynamika. Duży wpływ na ten element ma zastosowanie w podeszwie dodatku kauczuku, przez co nasze odbicie staje się jeszcze bardziej płynne, a także wstawki UP BAR na śródstopiu, która poprawi dynamikę buta. Kolejnym elementem, który charakteryzuje ten but to jego lekkość. W rozmiarze 43, but waży jedyne 271g. W modelu SD producenci postawili nie tylko duży nacisk na dynamikę buta, ale też na jego amortyzację. W podeszwie wykorzystano technologie K-RING, która polega na zatopieniu w podeszwie buta krążka z pianki EVA tuż pod piętą biegacza. Sprawia to, iż podczas biegu neutralizowane są wszystkie wstrząsy, co dodatkowo odciąża nam stawy i chroni przed kontuzjami. 

kiprunsd.jpg

Jak widać w modelu SD postawiono nie tylko na wysoką dynamikę, ale także nasze bezpieczeństwo. Komfortu dodaje również fakt, iż w serii Kiprun zastosowano bezszwową przednią część cholewki buta, przez co nie występuje ryzyko obtarć palców podczas biegu. Przeglądając rynek butów biegowych, w których zastosowano zbliżone technologie, ciężko znaleźć but odpowiadający cenowo marce Kalenji. Dlatego jeśli szukasz buta na krótkie dystanse, ten model z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

10

KIPRUN MD
Kiprun MD (Middle Distance) jest idealnym butem dla biegaczy startujących na dystansach półmaratonu. Jak wskazuje anglojęzyczne rozwinięcie skrótu MD, but przeznaczony jest na średnie dystanse. To co odróżnia go od modelu SD, to nieco szersza podeszwa dostosowana do dłuższych treningów, a także zwiększona stabilizacja buta poprzez zastosowanie wkładki ARKSTAB. Warto również wspomnieć, że but występuje w dwóch wersjach: dla biegaczy o stopie neutralne i pronującej. W tej drugiej, prozatorzy odnajdą plastikową wstawkę na śródstopiu BI PRON, która zapewnia lepszą stabilizację stopy i zapobiega jej skręcaniu do wewnątrz. 
  

kiprunmd.jpg

To co łączy model MD z SD to ponowne zastosowanie w bucie amortyzacji K-RING, a także bezszwowej przedniej części cholewki buta. Drop buta, czyli różnica wysokości między piętą, a palcami wynosi 10mm, czyli dokładnie tyle samo co w modelu SD. Różnica ta pozwala na zapewnienie optymalnego ułożenia stopy podczas biegu. Półmaratończycy szukając  idealnego dla siebie buta powinni zwrócić więc uwagę na model Kiprun MD i przymierzyć go na własnej nodze.

11

KIPRUN LD
Kirpun LD (Long Distance) przeznaczony jest dla osób szukających w bucie biegowym jak największej stabilizacji i komfortu. Podobnie jak w modelach SD i MD zastosowano w nim amortyzację K-RING, a także bezszwową przednią część cholewki buta. Model LD wyróżnia jednak wysoka stabilizacja i komfort poprzez naszpikowanie go wieloma technologiami. Poza wyżej wymienionym systemem K-RING, w bucie znajdziemy również wstawkę ARKSTAB, która w tym modelu umiejscowiona jest od śródstopia i okala nam całą piętę, przez co stabilizacja stopy staje się jeszcze większa. Dodatkowo na śródstopiu znajdziemy jeszcze wstawkę CAMBRION, a w wersji dla pronatorów ponownie pojawiła się wstawka BI PRON, która chroni stopę przed skręcaniem do środka. 

kiprunld.jpg

Model LD wyróżnia także wyższe trzymanie pięty, niż w przypadku modelu SD. Patrząc na zawarte w bucie technologie, trudno szukać buta o podobnym zaawansowaniu technologicznym w tej cenie na polskim rynku. Zatem wybór modelu LD sprawi, że dostaniemy produkt, który spełni nasze wszystkie oczekiwania.

12

KIPRACE
Ostatnim modelem serii Kiprun jest startówka Kiprace. Jeśli nastawiamy się na start w zawodach i bicie życiówek, zdecydowanie warto założyć ten but na swoje nogi. To co wyróżnia go z całej serii już w pierwszym momencie, to niesamowita lekkość. Biorąc but do ręki, od razu da się wyczuć jego niską wagę. W podeszwie buta zastosowano symetryczną wstawkę UP BAR, a także piankę o podwójnej gęstości co sprawia, że odbicie jest jeszcze bardziej dynamiczne.

kiprace

Warto również wspomnieć, że producent w nowym modelu całkowicie zrezygnował z amortyzacji CS, na rzecz pianki EVA, co jeszcze bardziej poprawiło jakość buta. Dlatego model Kiprace, jest z pewnością doskonałym wyborem jeśli szykujesz się na pokonanie własnych słabości i zmierzenie się ze swoim rekordem życiowym.

13

Jak widać marka Kalenji to nie tylko najniższe ceny na rynku, ale również zastosowanie najwyżej klasy technologii. Ceny butów Kiprun w sieci Decathlon rozpoczynają się już od 249,99 PLN (SD, MD, KIPRACE). Dlatego przy wyborze kolejnej pary butów warto wziąć pod uwagę serię Kiprun marki Kalenji i baczniej się jej przyjrzeć, tym bardziej że z roku na rok czyni to coraz więcej miłośników biegania.
Paweł Bejnarowicz
Ekspert Techniczny Kalenji
Decathlon Targówek
pawel.bejnarowicz@decathlon.com

Konkurs

W najbliższy weekend odbędą się w Polsce dwa duże i prestiżowe biegi maratońskie. Na dystansie 42,195 km kilka tysięcy osób pobiegnie w Krakowie i Łodzi. Wśród nich znajdzie się z pewnością kilku zawodników z Kenii. Ze względu na ścisłe powiązanie nazwy marki Kalenji z Kenią zachęcamy was do udziału w konkursie, w którym należy oszacować sumę dwóch najlepszych czasów uzyskanych przez najlepszego Kenijczyka, który ukończy bieg maratoński w Krakowie i najlepszego Kenijczyka, który ukończy bieg w Łodzi.

Autorzy dwóch najlepszych odpowiedzi otrzymają w nagrodę buty Kalenji Kiprun SD (do wyboru model męski lub damski).

konkurs_kalenji.jpg

W przypadku gdy więcej niż dwie osoby udzielą poprawnej odpowiedzi decydująca będzie zasada – kto pierwszy ten lepszy.

Na wasze odpowiedzi czekamy do soboty (18 kwietnia), do godziny 23:59. Swoje typy prosimy podawać w poniższym formularzu. Każda osoba może oddać tylko jeden głos.

Wyniki

Konkurs zakończony. Suma czasów uzyskanych przez najlepszych Kenijczyków, którzy ukończyli maratony w Krakowie i Łodzi wyniosła 4:30:45. Najbliższa oszacowania tego wyniku była Agnieszka Brzozowska-Kubaś, która podała czas 4:31:15. Drugi najbliższy typ to 4:31:16  Konrada Wesołowskiego. W nagrodę oboje otrzymają nagrodę- buty Kalenji Kiprun SD.

Zwycięzcom gratulujemy, skontaktujemy się z wami przez e-mail. Pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za wspólną zabawę.

Możliwość komentowania została wyłączona.