1 listopada 2016 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Nike Design Challenge – wyzwanie dla projektantów i nie tylko


Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że adidas zaprosił ulicznych twórców do współtworzenia nowych modeli [LINK], nowych koncepcji butów, a tymczasem Nike ogłosił właśnie swoje Nike Design Challenge.

O co chodzi? Nike szuka projektantów, inżynierów, twórców, wynalazców, którzy stworzyliby but, który będzie bardziej „hands-free” – czyli, żeby dało się go szybko zakładać, mocować i zdejmować bez użycia rąk. Chodzi o to, żeby być zgodnym z tym co powiedział kiedyś Bill Bowerman, że: „Jeśli masz ciało to jesteś sportowcem” i umożliwiać uprawianie sportu także ludziom o obniżonej sprawności.

Pożądane cechy projektu:
– zoptymalizowany pod katem łatwego zakładania, mocowania i wyjmowania
– zaprojektowany pod kątem: 1) rzeczywistego użycia w sporcie, 2) wygody
– łatwy do zbudowania dla wszystkich rozmiarów i styli
– łatwy w prototypowaniu

Powyższe punkty mówią także o tym, że chodzi o but naprawdę użytkowy, konstrukcyjnie stosunkowo łatwy do zrobienia, powtarzalny, a nie jakieś butowe „haute couture” w TYM STYLU>>>.

Nike podkreśla, że mniej jest zainteresowany:
– projektami bazującymi na jakichś zasilanych systemach, czy jakichś dodatkowych urządzeniach
– które bazują na zastosowaniu suwaków

Kalendarz jest następujący:

– do 15 grudnia można nadsyłać swoje projekty, zaczynając od specjalnego formularza >>>, Nike zastrzega, że w wypadku ogromnej liczby zgłoszeń rozpatrzy tylko 500 pierwszych projektów
– w styczniu 2017 zostanie wybranych maksymalnie 15 twórców, którzy zostaną zaproszeni do stworzenia swoich prototypów.
– w marcu 2017 do Beaverton w Oregonie zostanie zaproszona finałowa trójka, aby zaprezentować o dokończyć swoje projekty
– w kwietniu 2017 zostanie ogłoszony zwycięzca

nikechallenge

Zwycięzca otrzyma nagrodę 50000 USD oraz możliwość pracy razem z innowacyjnym zespołem Nike. Pracownicy Nike nie mogą startować w konkursie.

pegasus easyin

Nike robił w swojej historii buty z teoretycznie łatwiejszym wkładaniem lub mocowaniem (na zdjęciu powyżej Pegasus w wersji specjalnej) ale widać, żaden z nich nie był wystarczająco satysfakcjonujący, dla użytkowników i dla twórców. Dlatego tym razem postanowił otworzyć się na projekty ze świata.

Szczegóły na stronie: www.nikeeasechallenge.com/

Możliwość komentowania została wyłączona.