29 września 2015 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Najszybsi w Warszawie biegają w adidas!


W ostatni weekend odbył się 37. PZU Maraton Warszawski i towarzyszący mu Bieg na Piątkę. Większość zawodników i zawodniczek z czołówki obu biegów startowała w butach adidas. Pod tym względem Warszawa nie odbiega od największych imprez na świecie, gdzie startówki tej marki wybiera najwięcej sportowców z elity.
 
Maraton wygrał Kenijczyk Ezekiel Omullo, który jako jedyny w stawce pokonał dystans 42,195 km poniżej 2 godzin i 10 minut – na metę dotarł po 2 godzinach, 9 minutach i 19 sekundach. Kolejne siedem miejsc również zajęli zawodnicy z Afryki – czterech kolejnych Kenijczyków, dwóch Etiopczyków i Marokańczyk. Pierwszą dziesiątkę zamknęło dwóch Polaków – Dariusz Nożyński i Bartosz Olszewski. 

ADIOS EZEKIEL VICTOR

Cała pierwsza dziesiątka startowała w butach adidas, głównie w modelach adios boost 2, takumi ren 3 lub adizero boston boost 5

– To mój trzeci maraton w ciągu pięciu tygodni. Podobnie jak w poprzednich, tym razem też postawiłem na adios boost. Te buty to dla mnie idealne połączenie dynamiki z niezbędną ilością amortyzacji. To but stworzony do szybkiego biegania. W dodatku wytrzymały – biegam w nich nawet 1500 km. – powiedział Bartosz Olszewski, drugi Polak na mecie Maratonu Warszawskiego i tegoroczny zwycięzca Wings for Life.

Bardzo podobnie wyglądała sytuacja wśród czołówki kobiet. Poza zwyciężczynią Kenijką Ruth Wanjiru i drugą Mołdawianką Lilią Fiskowicz na buty adidas postawiły także najszybsze Polki ‒ Iza Trzaskalska, trzecia na mecie, oraz Ania Szyszka, która zajęła piąte miejsce w swoim debiucie maratońskim z budzącym podziw rezultatem 2:37:47. 

ADIOS TRZASKALSKA fot. Dorota widerska marato czyk.pl

Start w Warszawie to mój debiut maratoński. Założenia były ambitne, dlatego nie mogłam niczego pozostawić przypadkowi. Na mistrzostwach Polski w Pile biegłam w modelu takumi ren, na maraton wybrałam jednak adios boost, głównie ze względu na nieznacznie większy poziom amortyzacji. Od roku zrobiłam naprawdę duży postęp w wynikach. To oczywiście zasługa przede wszystkim treningu, lecz nie udałoby mi się osiągać coraz lepszych wyników bez odpowiedniego sprzętu. ‒ Ania tłumaczy, dlaczego postawiła na modele adidas.  
Na czołowych miejscach w towarzyszącym maratonowi Biegu na Piątkę także zameldowali się zawodnicy w butach adidas. Wśród nich znaleźli się Łukasz Parszczyński, zwycięzca wśród mężczyzn, oraz Iza Parszczyńska, trzecia wśród kobiet. Oboje w adidas adios boost 2.

Preferencje najszybszych zawodników biegnących w Warszawie to nie przypadek. Wielu czołowych zawodników startuje w butach adidas, w tym aktualny rekordzista świata w maratonie, Kenijczyk Dennis Kimetto. Widać to też na największych imprezach na świecie, np. maratonie nowojorskim, gdzie z pierwszej setki mężczyzn na mecie prawie jedna piąta wybrała buty z trzema paskami, głównie model adios boost.
 
adizero adios boost 2 to flagowy model startowy w ofercie adidas. Jest to lekki i niski but dedykowany szybkim treningom oraz zawodom na dystansie do maratońskiego włącznie. adizero takumi ren 3 to jeszcze lżejsza startówka zaprojektowana przez japońskich mistrzów Omori i Mimura. Przeznaczone są do startów na krótszych dystansach, ale wybierane również przez maratończyków. adizero boston boost 5 to szybki but treningowy, który ze względu na swoją lekkość i dynamikę równie często wybierany jest na starty na królewskim dystansie. Wszystkie trzy modele posiadają podeszwę środkową z systemem boost™ zapewniającym nieustanny zwrot energii podczas wykonywania każdego kroku. 

Możliwość komentowania została wyłączona.