30 września 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

1 października startują zapisy do Wings for Life World Run


Już jutro, 1 października rozpoczną się zapisy do polskiej edycji przyszłorocznej odsłony Wings for Life World Run – nietypowego biegu charytatywnego, w którym to meta goni zawodników. Bieg odbędzie się 8 maja w 34 lokalizacjach na całym świecie. W naszym kraju gospodarzem zawodów będzie Poznań.
Wings for Life World Run to bieg inny niż wszystkie. Co sprawia, że ten bieg jest tak wyjątkowy? Po pierwsze to, że uczestnicy nie biegną do mety a przed nią uciekają i po drugie to, że jest organizowany równocześnie w ponad 30 różnych lokalizacjach na całym świecie.

Formuła imprezy jest prosta. Dziesiątki tysięcy osób, niezależnie od szerokości geograficznej, startują dokładnie w tym samym czasie, a trzydzieści minut po starcie uczestników na trasę wyjeżdża Samochód Pościgowy. Początkowo porusza się za biegaczami z niewielką prędkością, jednak w miarę upływu czasu nabiera tempa, stając się ruchomą metą. Samochód Pościgowy wyposażony jest w elektroniczne czujniki, dzięki którym w momencie mijania zawodników rejestruje dane z ich cyfrowych czipów i wyznacza moment, kiedy uczestnik kończy bieg. Osoba, która zostanie wyprzedzona jako ostatnia zdobędzie tytuł światowego zwycięzcy.

Celem Wings for Life World Run jest wsparcie fundacji Wings for Life. Jest to organizacja typu non-profit, która finansuje badania nad urazami rdzenia kręgowego prowadzone na całym świecie. Sto procent opłat startowych z Wings for Life World Run oraz wszelkie fundusze od sponsorów zostają przekazane właśnie na ten cel. 

worldrun1

Generalnie wsparcie fundacji Wings for Life kierowane jest na: projekty badawcze, badania i testy kliniczne oraz publikacje wyników badań, sympozja dla naukowców zajmujących się tematyką, by obieg informacji na temat postępów w dziedzinie badań w świecie był jak najbardziej efektywny. Listę projektów naukowych i badań klinicznych finansowanych i dofinansowywanych w 2016 roku, w dużej części z funduszy zebranych przez bieg można zobaczyć tutaj: http://www.wingsforlife.com/en/research/#research-projects

Zapisy do Wing for Life World Run 2016

Zapisy do przyszłorocznej polskiej edycji ruszają już 1 października, sam bieg odbędzie się natomiast 8 maja w Poznaniu. Podobnie jak podczas dwóch poprzednich odsłon tego biegu start i baza imprezy znajdować się będzie nad Maltą. Wpisowe przez cały okres rejestracji wynosi 120 złotych. 100% opłat startowych zostanie przekazane na rzecz Fundacji Wings for Life. Liczba miejsc startowych w biegu jest ograniczona do 5000.
Poniżej lista lokalizacji wraz z informacją o dacie rozpoczęcia zapisów. Wraz z polską edycją przyjmowanie zapisów rozpoczną biegi w Peru, Chile, Chorwacji, Gruzji, Turcji i Słowenii.

Lokalizacja Planowany początek zapisów
1 Francja Poniedziałek 7. września
2 Szwajcaria Poniedziałek 7. września
3 Portugalia Poniedziałek 7. września
4 USA (Floryda) Poniedziałek 28. września
5 Kanada Środa 30. września
6 Niemcy (Monachium) Środa 30. września
7 Japonia Środa 30. września
8 Rosja Środa 30. września
9 Peru Czwartek 1. października
10 Polska Czwartek 1. października
11 Chile Czwartek 1. października
12 Chorwacja Czwartek 1. października
13 Gruzja Czwartek 1. października
14 Turcja Czwartek 1. października
15 Słowenia Czwartek 1. października
16 Dania Środa 7. października
17 Norwegia Czwartek 8. października
18 Holandia Niedziela 11. października
19 Włochy Czwartek 15. października
20 Słowacja Czwartek 15. października
21 Wielka Brytania Piątek 16. października
22 Belgia Piątek 16. października
23 Zjednoczone Emiraty Arabskie Niedziela 18. października
24 Austria Wtorek 20. października
25 Meksyk Piątek 30. października
26 Szwecja Piątek 30. października
27 Indie Piątek 30. października
28 Republika Południowej Afryki Piątek 30. października
29 Hiszpania Piątek 30. października
30 Tajwan Piątek 30. października
31 USA (Kalifornia) Piątek 30. października
32 Australia Piątek 30. października
33 Brazylia Piątek 30. października
34 Irlandia Piątek 30. października

Wings for Life World Run Bartek Olszewski fot.Marcin Kin 1

Tegoroczna edycja

W tegorocznej edycji biegu najlepszy (podobnie jak w 2014 r.) okazał się Lemawork Ketema, który w Austrii pokonał dystans 78,57 km. W Polsce najlepszy był Bartosz Olszewski, którego samochód dogonił po 73,4 km. Najlepiej z kobiet pobiegła Yuko Watanabe z Japonii (56 km), zaś w naszym kraju Dominika Stelmach, która zakończyła rywalizację po niecałych 42 kilometrach. Zawodniczce zabrakło zaledwie 355 metrów do wyniku maratońskiego. 

– To był wyjątkowy, niezapomniany dzień dla Fundacji Wings for Life i dla badań nad urazami rdzenia kręgowego. Udało nam się zebrać 4,2 milionów euro i nadal spływają kolejne datki, co przekroczyło nasze oczekiwania – mówiła w dniu biegu Anita Gerhardter, CEO Fundacji Wings for Life. 

Więcej informacji o biegu znajdziecie na: http://www.wingsforlifeworldrun.com/pl/

Możliwość komentowania została wyłączona.