P1070762
5 kwietnia 2023 Łukasz Telejko Sprzęt

Kiprun KS900 – recenzja stabilnego i amortyzującego buta treningowego


decathlon
Decathlon
Partner publikacji

Kiprun to jedna z wiodących marek biegowych sieci Decathlon. Sportowy gigant, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, stale wdraża nowe technologie i poszerza gamę swoich produktów. Całkiem niedawno francuska marka stanowczo wkroczyła do świata wielkich producentów szybkiego obuwia biegowego, prezentując topowy but z karbonową płytką – KD900X. Jednak innowacyjne podejście i nowe spojrzenie na ich dotychczasowe buty biegowe dla nieco większej publiczności zaowocowały również ciekawym modelem Kiprun KS900, który jest technicznie bardzo dojrzałym butem, stanowiącym ciekawą alternatywę dla fanów amortyzacji, stabilizacji i komfortu.

Dane techniczne Kiprun KS 900 
PrzeznaczenieAsfalt
Drop8 mm
Waga256 g w rozmiarze 42
KategoriaBut treningowy
TechnologiePianka MFOAM

Pierwsze wrażenia

Kiprun KS900, to przykuwający wzrok but, który dzięki kontrastowemu połączeniu kolorów od razu „wpada w oko”. Według producenta design buta ma jednoznacznie podkreślać jego komfort, a widoczny napis MFOAM CUSHION na podeszwie, ma za zadanie wizualnie podkreślić siłę amortyzacji.  Nie można zaprzeczyć, że projektant osiągnął swój cel. Zaokrąglone kształty, inspirowana obrazem materaca – zastosowana w podeszwie gruba pianka o strukturze plastra miodu oraz miękkie materiały, tworzą bardzo pozytywny produkt z wizualnego punktu widzenia.

P1080073
Fot. Ryzyk Fizyk Oktawia Ciesielska

Pierwsze pozytywne odczucia można była zauważyć już podczas zakładania buta na nogę.  Bardzo łatwo wsuwa się na stopę,  a miękki zapiętek nie powoduje nacisku na okolice achillesa. Natomiast, jeżeli chodzi o sznurowanie, to zastosowanie cienkich sznurowadeł z lekko ząbkowanego, przyczepnego rodzaju włókna, było bardzo dobrym posunięciem- nie luzowały się podczas treningu i nie trzeba było robić przerw na ponowne wiązanie. Po pierwszych biegowych krokach, należy docenić przede wszystkim ich miękkość.  Mając KS900 na nogach, można doświadczyć efektu, jakby stawiało się stopy na chmurze, która delikatnie rozbija się przy każdym kroku.

Amortyzacja i stabilizacja

Kiprun KS900, to dość szeroki but, w przeciwieństwie do innych modeli tej marki. Dzięki czemu oferuje większą powierzchnię kontaktu z podłożem, a co za tym idzie większą stabilność. Dzięki zastosowaniu szerokiej podeszwy można doświadczyć większej stabilności szczególnie podczas fazy odbicia w trakcie biegu.  Dodatkowo, można odczuć wsparcie po wewnętrznej stronie pięty, które szczególnie na początku użytkowania wydaje się dość mocne, a to tylko podkręca uczucie stabilności. Można odnieść wrażenie, że but jest zaprojektowany z myślą o amatorach, którzy lądują na pięcie, bo właśnie tam zastosowano doskonałą amortyzację.

P1070897 6
Fot. Ryzyk Fizyk Oktawia Ciesielska

KS900 otrzymały bardziej miękką amortyzację od swoich poprzedników, co znacznie zwiększyło komfort użytkowania buta. Właśnie ten poprawiony komfort, jest wyraźnie zauważalny podczas każdego kroku, dzięki czemu długie dystanse można pokonać bez żadnych problemów. Podeszwa środkowa została wykonana z nowej pianki MFOAM, która została stworzona wspólnie z pracownią badań technicznych nad butami Decathlon – Footwear Industrial Division. Tą ultra miękką podeszwę można łatwo wcisnąć kciukiem, po czym wraca ona do pierwotnego kształtu.  But można łatwo przekręcić i wygiąć, gdy trzyma się go w dłoniach, nie tylko dzięki zastosowaniu pianki MFOAM, ale również dzięki elastycznym rowkom biegnącym w poprzek i wzdłuż podeszwy środkowej.  I chociaż podeszwa jest super miękka, to poszczególne elementy zewnętrzne zostały stworzone z twardszej gumy, co powinno zapewnić, że odczuwalna miękkość, nie odbywa się kosztem trwałości. Co ważne, francuski producent zapewnia, że amortyzacja oparta na MFOAM, czyli bardzo miękkim i responsywnym materiale, gwarantuje trwałość aż do 1000 kilometrów. Biorąc pod uwagę przeważającą piankę EVA, jako materiał tłumiący wstrząsy, jest prawdopodobne, że poziom stłumienia spadnie, co może się zdarzyć nawet przy mniejszym przebiegu, ale dłuższym czasie użytkowania.

Przyczepność  i cholewka

Buty miałem okazję testować w różnych warunkach pogodowych (od słonecznej pogody, przez deszcz, a nawet śnieg). Co warto zaznaczyć, to dobrą przyczepność do podłoża na mokrej nawierzchni. Podeszwa posiada dość głębokie kanały oraz rowki, które poprawiają elastyczność buta. Zastosowana guma jest strategicznie umieszczona w obszarach najbardziej narażonych na zużycie czyli w przedniej części stopy,  gdzie wraz ze wzorem podeszwy , poprawia przyczepność. Pozostała część gumy znajduje się w najbardziej zewnętrznej części śródstopia i pięty. Reszta buta to sama podeszwa środkowa, która styka się z podłożem. Tekstura i geometria podeszwy zewnętrznej dobrze sprawdzają się na ostrych zakrętach, nie powodując utraty przyczepności.

P1070819
Fot. Ryzyk Fizyk Oktawia Ciesielska

Plusem jest również jednolita konstrukcja cholewki. But dobrze dopasowuje się do stopy, jednak ze względu na grubość języka, może on powodować dyskomfort u osób z wysokim podbiciem. Zastosowana siateczka nie jest elastyczna, jednak dobrze oddychająca. Na jej obrzeżach, w przedniej części buta zastosowano elastyczną nakładkę, która powinna mieć pozytywny wpływ na trwałość buta, ponieważ  obszar dużego palca jest szczególnie narażony na przetarcia.

Dla kogo są przeznaczone Kiprun KS 900?

Kiprun KS900 wychodzi  naprzeciw oczekiwaniom sportowców, którzy chcą wykonać swój trening w  wizualnie ciekawym, stabilnym bucie z odpowiednią dawką amortyzacji. Jest to but treningowy przeznaczony na dłuższe dystanse, pokonywane w relatywnie spokojnym tempie. Trzeba zwrócić uwagę, że dynamika w tym bucie jest nieco mniejsza, dlatego nie polecałbym go osobom rozwijającym szybkie prędkości i szukających towarzysza na krótkie dystanse. Choć producent zapewnia, że są one przeznaczone na dystanse od 10km do maratonu włącznie, to warto zaznaczyć, że KS900 zyskują lepsze uznanie podczas długiego wybiegania.

P1070799

Podsumowując, ten model jest wart poważnego rozważenia przez biegaczy, którzy szukają spokojnego buta do codziennego biegania, który będzie z łatwością pochłaniał  kolejne kilometry. Powinien zadowolić szerokie grono biegaczy.  Początkujący amatorzy znajdą w nich głównego towarzysza do biegania, natomiast bardziej zaawansowani długodystansowcy, przebiegną w nich setki kilometrów podczas treningu objętościowego i docenią  jego amortyzację i stabilność.

Podsumowanie Kiprun KS 900

ZaletyWady
Duża stabilność nawet na mokrej nawierzchniNieelastyczny materiał cholewki
Duża stabilność nawet na mokrej nawierzchniMało dynamiczny
Stosunkowo lekkieDuża ilość wyściółki na języku (szczególnie ważne dla osób z wysokim podbiciem)
Dobry stosunek jakości do ceny

O butach Kuprun KS900 rozmawialiśmy również podczas specjalnego LIVE, w którym wzięli udział znakomici goście: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski oraz Karol Zalewski. Dodatkowo do 7 kwietnia 2023 Decathlon przygotował specjalną 20-procentową zniżkę na model Kiprun KS900. Wystarczy przy zakupie wpisać kod: KS900_20.

kiprun

Możliwość komentowania została wyłączona.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.