Biegi górskie
5 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Athletics Integrity Unit podejrzewa systemowe wsparcie ukrywania dopingu w Kenii


Antydopingowy trybunał dyscyplinarny zwołany przez Athletics Integrity Unit (AIU) doszedł do wniosku, że istnieje „medycznie zorganizowana operacja, pomagająca sportowcom z Kenii w próbie zatuszowania przestępstw dopingowych”. Do takiego wniosku doszli urzędnicy, którzy znaleźli niemal identyczne wyjaśnienia kenijskich biegaczek złapanych na dopingu, które dodatkowo były poparte identycznie spreparowaną „dokumentacją medyczną”.

Podejrzenia pojawiły się w następstwie sprawy z 26-letnią Eglayą Nafuna Nalyanya, zdyskwalifikowaną przez AIU na osiem lat za trzy naruszenia przepisów antydopingowych. Biegaczka, która była ósma w biegu na 800 metrów podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów 2018 w Gold Coast, została uznana winną obecności substancji zabronionej, używania substancji zabronionej oraz manipulowania lub usiłowania manipulowania jakąkolwiek częścią kontroli antydopingowej.

Oceniając fakty w sprawie Nalyanyi, trzyosobowa komisja zauważyła niemal identyczny schemat zeznań, który wystąpił u jej rodaczki Betty Lempus. 31-letnia Lempus, która osiągnęła rekord życiowy w maratonie 2 godziny 23 minuty i 40 sekund, została w styczniu zdyskwalifikowana na pięć lat za dwa naruszenia przepisów antydopingowych. Zarówno Nalyanya, jak i Lempus twierdziły podczas postępowania przed AIU, że otrzymywały zastrzyki domięśniowe podczas leczenia w tym samym kenijskim szpitalu, a jednocześnie przedstawiły niemal identyczne dokumenty medyczne na poparcie swoich twierdzeń. W obu przypadkach AIU odkryło, że dokumenty były fałszywe, lekarze zostali wymyśleni, a że żaden ze sportowców nie otrzymał zastrzyku. Dochodzenie pokazało, że niemal identyczne sformułowania w liście rzekomego lekarza w sprawie Lempus pokazują, że został on napisany przez tę samą osobę.

Dokumentacja Lempus została napisana miesiąc przed listem w sprawie Nalyanyy. Wzorzec zachowania jest niezwykle podobny w obu przypadkach, a urzędnicy twierdzą, że nie ma możliwości, aby biegaczki w niniejszych sprawach miały wyrafinowaną wiedzę medyczną. Ostatecznie panel doszedł do wniosku, że elitarnym kenijskim sportowcom pomaga ktoś „posiadający znaczną wiedzę medyczną”.

Doping stał się powszechny w Kenii, a obecnie na liście zdyskwalifikowanych przez AIU znajduje się łącznie 66 sportowców z tego kraju. Doprowadziło to do tego, że rząd Kenii przeznaczył 25 milionów dolarów na walkę z dopingiem w lekkiej atletyce w ciągu najbliższych pięciu lat.

Możliwość komentowania została wyłączona.