Redakcja Bieganie.pl
Ciemne wieczory i mokre poranki mogą spowodować, że bieganie zimą staje się wyzwaniem. Jednak właściwe podejście do biegania zimą może ułatwić radzenie sobie z pogodą i przestrzeganie ustalonego, rutynowego planu biegania.
Światło dzienne?
Przede wszystkim zastanów się, czy możesz biegać zimą w ciągu dnia. Na przykład w godzinach południowych? Czy miałbyś coś przeciw bieganiu w zimie na bieżni ruchomej? O ile bieganie na zewnątrz w zimie może spowodować, że przylgnie do Ciebie miano „twardego biegacza” może także oznaczać przeziębienia i bieganie w samotności.
Mieszkający w Szwajcarii maratończyk Viktor Röthlin (Mistrz Europy w maratonie z 2010 roku z Barcelony) przyzwyczaił się do zimowej pogody, która nigdy nie zachęcała go do treningu. „No cóż, jeśli nie mogę otworzyć drzwi od domu, bo napadało tyle śniegu, to wtedy nie biegam” – mówi Victor. Jednocześnie radzi on: „Jeśli temperatura spada poniżej zera, nie biegaj zbyt intensywnie na świeżym powietrzu. Przeprowadź intensywny trening na hali lub na ruchomej bieżni. Lekkie treningi można realizować na zewnątrz, zwłaszcza kiedy pada śnieg. To wielka atrakcja być pierwszym na trasie, która nie została jeszcze przetarta, no chyba, że przez dzikie zwierzęta” — Viktor Röthlin.
Jeśli zimą nie przestajesz biegać na świeżym powietrzu, wybieraj dobrze oświetlone i bezpieczne miejsca. W zimowych miesiącach dobrze też jest mieć towarzysza. Będzie Cię to motywowało do biegania i sprawi, że czas będzie biegł szybciej w tej monotonnej porze.
Ubierz się z głową
Biegając w zimie, upewnij się, że ubrałeś się odpowiednio. Ubierz warstwę spodnią, która odciąga wilgoć z dala od skóry. Na nią możesz włożyć zimową odzież wierzchnią. Jeśli jest wietrznie lub pada deszcz, ubierz kurtkę. Cała odzież zimowa powinna umożliwiać oddychanie pozwalając zatrzymać ciepło organizmu bez przegrzewania się.
Jeśli jest wietrznie lub pada deszcz, ubierz kurtkę. Cała odzież zimowa powinna umożliwiać oddychanie, pozwalając zatrzymać ciepło organizmu bez przegrzewania się. Röthlin: „Zawsze mówię, że nigdy nie jest za zimno ani za mokro o ile ubierzesz odpowiednią odzież. Mam dwie pełne szafy odzieży, jedną do biegania w lecie, a drugą w zimie. Dzięki najnowszym technologiom w branży odzieżowej takim jak połączenia bezszwowe czy Inner-Muscle biegając w chłodne pory roku czujesz się dużo lepiej niż kiedyś. Aby ubrać się dobrze ubieraj się na cebulkę: ubierz kilka różnych warstw odzieży. Do biegania w zimie możesz także potrzebować butów z grubszą podeszwą.”
Warstwa przy ciele, stanowi pierwszą warstwę odzieży, która jest noszona blisko skóry. Odciąganie wilgoci polega na utrzymywaniu wilgoci z dala od skóry, co zapewniają niektóre tkaniny. Jest to bardzo użyteczne w odzieży sportowej, ponieważ pomaga uchronić się przed wyziębieniem i otarciami.
Widoczność
Być może najważniejszym aspektem biegania w zimie jest widoczność. Upewnij się, że jesteś widoczny dla kierowców. Noś odblaskową kurtkę lub opaskę. Przyczepiane światełka są także doskonałym pomysłem na poprawę widoczności. Bycie widocznym zapewni Ci dotrwanie do wiosny w dobrym stanie.
Dbałość o obuwie
Twoje buty mogą wymagać dodatkowej uwagi, jeśli biegasz w nich zimą. Jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, będą Ci służyć znacznie dłużej. Po bieganiu w deszczu lub śniegu wyczyść buty ściereczką i jeśli to możliwe, wyjmij z nich wkładki. Następnie wypełnij je gazetą, która wchłonie wilgoć z wnętrza buta. W końcu nie zapomnij o skarpetach. Powinny one odciągać wilgoć od stóp utrzymując je w cieple wewnątrz buta.
Jednakże w niektórych miejscach nawet mokre stopy nie stanowią przeszkody w świetnej zabawie podczas biegania zimą. Jak mówi Röthlin: „Moim ulubionym miejscem do treningu jest St. Moritz. W lecie mnóstwo sportowców przygotowuje się tu do ważnych zawodów. Od lat spędzam tam także Sylwestra. Zwykle biegamy wokół pięknych jezior. Dwa lata temu temperatura spadła do minus 25°C i jeziora zamarzły. Dlatego nie biegałem wokół jeziora, ale przez jezioro. Na jego środku zdałem sobie sprawę, że mam mokre stopy – możecie sobie wyobrazić, jak się przestraszyłem.”