hanzsmall
7 listopada 2020 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Hanzo Q Speed


Na jesieni szczególnie często musimy powtarzać sobie wyświechtane powiedzenie, że „nie ma złej pogody na aktywność”, aby przekonać samych siebie do jego prawdziwości. Co możemy jeszcze zrobić, aby w nie uwierzyć? Wyposażyć się w dobrą biegową kurtkę.

Jeżeli mielibyśmy wymienić element specjalistycznej garderoby, który jest niezbędny każdemu biegaczowi to w pierwszej kolejności wskazalibyśmy na dobre biegowe buty. Tylko dzięki odpowiednio dobranym biegówkom możemy skupić się na tym co najważniejsze i w pełni oddać aktywności. Jeśli but uwiera, wadzi lub, co gorsze,  powoduje bóle układu ruchu, to potrafi odebrać przyjemność nawet najbardziej zdeterminowanym biegaczom.

Jeśli jednak brać pod uwagę sezonowość poszczególnych elementów biegowego ubioru to właśnie teraz rozpoczął się czas, w którym równie dużą rolę w komforcie biegacza odgrywa dobra biegowa kurtka. To ona jako najważniejsza warstwa izolująca nas od wilgoci, deszczu, śniegu i wiatru, pozwoli wychodzić na treningi we względnym komforcie i uratuje nas przed zniechęceniem i sezonowym porzuceniem aktywności.

Czym naszym zdaniem powinna charakteryzować się dobra biegowa kurtka? Pokażemy wam na przykładzie New Balance Hanzo Q Speed, w której aktualnie biegamy.

hanzo1

Zacznijmy od tego, że kurtka biegowa nie ma warstwy grzewczej. To nie jest jej funkcja. Kurtkę zakładamy w zależności od temperatury i warunków jako drugą lub trzecią i zawsze zewnętrzną warstwę naszego stroju. Zadaniem tej warstwy jest izolacja od wiatru i/lub deszczu, wilgoci i śniegu. Dlatego ważnym elementem wielu kurtek, zwłaszcza mających zabezpieczyć nas przed wodą jest materiał z jakiego została zrobiona. Im większa wodoodporność przy zachowaniu względnej oddychalności, tym bardziej specjalistyczny materiał musi zostać użyty, co często determinuje wysoką cenę tych elementów biegowej garderoby.

hanzo4

Zastanówmy się, którędy najłatwiej pod kurtkę dostanie się woda, nawet jeżeli sam materiał odeprze jaj bezpośredni napór? Stanie się tak poprzez wszystkie niewystarczająco zabezpieczone szwy, suwaki i inne łączenia. Dlatego ważne jest, aby wszystkie te elementy, podobnie jak ma to miejsce w omawianej kurtce, były dodatkowo chronione oraz aby było ich w miarę możliwości jak najmniej.

Kolejnym szalenie istotnym elementem jest kaptur z możliwością dobrej regulacji. Jak powszechnie wiadomo to głowa i szyja powodują ogromne utraty ciepła, a na dodatek wyziębiając je, jednocześnie wychładzamy wiele ważnych struktur ciała. Kaptur jako integralny element kurtki często jest w stanie zabezpieczyć nas znacznie lepiej niż sama czapka.My preferujemy tu rozwiązania z wysokim kołnierzem, który w połączeniu z Buffem lub chustą zapewni ciepło szyi i uchroni przed wyziębieniem gardła, które za sprawą przyspieszonego oddechu, jest na to szczególnie wrażliwe. Przydatnym elementem jest też daszek przedłużający kaptur, który powstrzyma krople deszczu przed utrudnieniem nam widoczności jeśli złapie nas deszcz.

W Modelu Hanzo Q Speed na pochwałę zasługuje też krój o przedłużonym tyle. Takie rozwiązanie lepiej chroni nasze nerki i zabezpiecza plecy nawet przy wzmożonej pracy rąk. Kurtka do biegania nie powinna krępować naszych ruchów, a jednocześnie nie może odstawać za bardzo i być zbyt obszerna. Dobierając jej rozmiar pamiętajmy, że musimy pod nią swobodnie zmieścić jedną lub dwie warstwy ubrań, ale nie przesadźmy.

W związku z tym, że kurtek biegowych używamy zazwyczaj wtedy, gdy na zewnątrz przeważa szarówka lub ciemność, zawsze zwracamy też uwagę na odblaski i elementy mające poprawić naszą widoczność. To znacznie ważniejsze niż mnogość kieszeni, których o tej porze roku mamy wystarczająco w pozostałych elementach garderoby.

hanzo3

Przydatnym elementem, na którym nam zależy, jest też dwustronny suwak, który pozwoli na dobrą regulację ciepła bez konieczności odsłaniania klatki piersiowej. W przypadku kurtki Hanzo Q Speed jest on dodatkowo wodoszczelny o czym już wspominaliśmy.

hanzo5

Produkty widoczne na zdjęciach autorstwa Marty Gorczyńskiej

Możliwość komentowania została wyłączona.