12 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Garmin vivofit


10 stycznia, podczas tegorocznej edycji targów CES, Garmin zaprezentował swój najnowszy produkt – Garmin vívofit — lekką opaskę fitness, która została zaprojektowana, aby pomagać przekształcać dobre intencje w zdrowe nawyki. Inaczej mówiąc urządzenie, które pozwoli monitorować naszą aktywność przez cały czas, nawet z uwzględnieniem snu.

garmin vivofit

W ostatnim czasie firmy znane z produkcji monitorów pracy serca zaczynają tworzyć także urządzenia do całodobowego monitorowania aktywności. Najbardziej znaną opaską tego typu jest chyba Nike Fuel Band (przy okazji premiery tego urządzenia opublikowaliśmy ciekawe opowiadanie Eugeniusza Dębskiego Życie w rytmie negatywnym, które warto sobie przypomnieć przy okazji lektury dzisiejszego artykułu), która – jak podaje producent – jest urządzeniem, którego zadaniem jest motywowanie oraz inspirowanie ludzi do utrzymywania stałej, wysokiej formy. 
Urządzenie pozwalające monitorować naszą aktywność 24 godziny na dobę posiada także Polar – Loop Activity Tracker, a 10 stycznia do tego grona dołączył Garmin. Produkt tej ostatniej firmy prezentujemy poniżej.

Garmin vivofit

Vívofit to opaska fitness, która wita użytkownika spersonalizowanym celem wyznaczonym na dany dzień, śledzi postępy oraz przypomina, że nadszedł czas, aby zażyć trochę ruchu. Na zaokrąglonym, nieustannie aktywnym ekranie opaski widoczne są takie dane jak liczba kroków, odliczanie do osiągnięcia założonego celu, spalone kalorie, przebyty dystans i uzyskany w danym dniu czas.

vivofit 1

Zaletą urządzenia jest bateria, która pozwala na nieprzerwane korzystanie z urządzenia przez ponad rok bez konieczności jej wymiany (po aktywowaniu trybu snu przed położeniem się do łóżka, vívofit monitoruje jakość wypoczynku, więc nie trzeba jej zdejmować nawet podczas wypoczynku). Ponadto opaskę cechuję wodoodporność (można ją mieć na sobie pod prysznicem czy podczas biegania przy deszczowej pogodzie) i kompatybilność z czujnikami tętna ANT+.

Osiągalne cele każdego dnia

Vívofit dostosowuje się do aktualnego poziomu aktywności użytkownika i na tej podstawie wyznacza możliwy do osiągnięcia, spersonalizowany cel na dany dzień. Opaska rejestruje również statystyki dotyczące spalonych w ciągu dnia kalorii. Po osiągnięciu założonego progu vívofit dostosowuje odpowiednio dobowe cele, stopniowo nakierowując użytkownika na zdrowszy tryb życia. 

Za pomocą specjalnego wskaźnika aktywności w postaci czerwonego paska pojawiającego się na wyświetlaczu po każdej biernie spędzonej godzinie urządzenie ma przypominać o ruchu. Wskaźnik podświetla się dodatkowo po każdych kolejnych 15 minutach braku aktywności. Po kilkuminutowym spacerze dane wskaźnika aktywności zostaną zresetowane.

garmin

Śledzenie postępów

Kliknięcie jednego przycisku pozwala użytkownikowi bezprzewodowo zsynchronizować vívofit z Garmin Connect, otwartym serwisem społecznościowym Garmina, gdzie można monitorować swoje postępy, korzystając z raportów i analiz, zawierających informacje m.in. o całkowitej liczbie godzin snu, regenerującego snu czy ruchu. Aby jeszcze bardziej zmotywować się do aktywności, użytkownicy mogą także podejmować wyzwania rozstrzygane online i zdobywać wirtualne odznaki. 
Opaska vívofit dostępna będzie w małym i dużym rozmiarze w kolorach: czarny, fioletowy, turkusowy, niebieski, grafitowy w pierwszym kwartale bieżącego roku. Planowana cena detaliczna wyniesie 119 euro i 149 euro w zestawie z czujnikiem tętna. 

Podsumowanie

Zaprezentowana opaska Garmina, podobnie jak inne urządzenia tego typu, które zakładają nieprzerwane monitorowanie naszej aktywności oraz snu, mogą niedługo stać się nieodłączną częścią naszego wyposażenia i ubioru. W czasach, kiedy wszyscy stajemy się mniej aktywni funkcja motywowania do wysiłku za pomocą wskazań z opaski może być traktowana dla wielu osób nawet jako bodziec do zmiany stylu życia. 

Możliwość komentowania została wyłączona.