13 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Sofia Ennaoui najlepsza w reprezentacji Europy. Porażka Bekele

Sofia Ennaoui zajęła w sobotę (11 stycznia) czwarte miejsce w wyścigu juniorek podczas prestiżowych zawodów przełajowych w Edynburgu. Gwiazdami imprezy byli dwaj mistrzowie olimpijscy i mistrzowie świata: Asbel Kiprop i Kenenisa Bekele, którzy jednak tym razem musieli uznać wyższość innych biegaczy.

sofia ennaoui

Bieg juniorek na dystansie 4 km zakończył się zwycięstwem niespełna 17-letniej Bobby Clay, która o cztery sekundy wyprzedziła swoją starszą o dwa lata siostrę Alex i o 11 sekund Lydię Turner. Sofia Ennaoui straciła do zwyciężczyni 14 sekund.

Polka w meczu przełajowym Wielka Brytania-Europa-USA mogła wystąpić dzięki dobremu występowi na grudniowych Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych, podczas których wywalczyła srebrny medal (przeczytaj artykuł: Sofia Ennaoui wicemistrzynią Europy w biegach przełajowych!).

Dzięki dobrym startom w przełajach w barwach Europy wystąpiła również Dominika Nowakowska. Polka w biegu seniorek na 6 km zajęła 19 miejsce (6 w 8-osobowym składzie Europy). Zwyciężyła Brytyjka, Gemma Steel.

Bekele i Kiprop pokonani

Dużą atrakcją dla widzów śledzących rywalizację zawodników w Edynburgu w pięknej scenerii Holyrood Park była obecność gwiazd światowej lekkoatletyki – Asbela Kipropa oraz przede wszystkim Kenenisy Bekele. Obaj jednak starty w przełajach traktują jako element przygotowań do sezonu (Bekele przygotowuje się do debiutu w maratonie; przeczytaj artykuł: Kenenisa Bekele wystartuje w Maratonie Paryskim!), dlatego też w sobotę z pewnością nie pokazali pełni swoich możliwości.

Kiprop w wyścigu seniorów na 4 km zajął trzecie, a Bekele piąte miejsce. Niespodziewanym zwycięzcą okazał się Amerykanin Garrett Heath (rekordy życiowe 1500 m – 3:34.12, 5000 m – 13:20.01).

* * *

W uzupełnieniu informacji dotyczących udziału naszych zawodników w prestiżowych biegach przełajowych warto dodać, że w ubiegłym tygodniu dobre, jedenaste miejsce w biegu przełajowym Campaccio we włoskim San Giorgio zajął Tomasz Szymkowiak.

IMG 3032

Choć wrześnianin nie przygotowywał się specjalnie do tego startu, to w mocnej stawce był blisko zajęcia miejsca w pierwszej dziesiątce. Bieg na 10 kilometrów rozgrywany był w trudnych warunkach, a Polak zanotował czas 30:55. Wygrał Albert Rop z Bahrajnu (28:19).

Ten wynik do dla mnie dobry sygnał. Na starcie pojawiło się wielu bardzo mocnych zawodników. Udało się poprawić pozycję w stosunku do zeszłorocznych zawodów. Czas był zbliżony, ale tym razem biegliśmy w znacznie trudniejszych warunkach, bo przez ostatnie trzy dni w San Giorgio padało i na trasie było straszne błoto. W następnym starcie w Luksemburgu powinno być już lepsze miejsce, ale podobnie jak tym razem nie mam zamiaru specjalnie przygotowywać się do tej imprezy. Tak jak w zeszłym roku, biegi przełajowe mają być tylko elementem przygotowań, chcę przez te starty trochę wzmocnić nogi. Forma ma przyjść dopiero w lecie – mówił po biegu Szymkowiak.
W tym roku Wielkopolanin będzie walczył o wyjazd na Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Najlepsi zawodnicy starego kontynentu w sierpniu rywalizować będą w szwajcarskim Zurychu.
Tomasz Szymkowiak 9 lutego wystartuje w biegu przełajowym ING Eurocross & Eurotrail w Luksemburgu.