D. Bogacki Fot. P. Kucza
8 marca 2024 Artur Kozłowski Sprzęt

Dla kogo producenci tworzą buty biegowe i czym różni się sposób biegania zawodników z Afryki od tych z Japonii?


Rynek butów biegowych w ostatnich latach przeszedł ogromną rewolucję. Wprowadzenie do sprzedaży butów z karbonem i butów z bardzo dużą dawką amortyzacji przewróciło stolik z minimalistycznym obuwiem dla biegaczy. Co przyświeca producentom butów przy tworzeniu nowych modeli, dla kogo są one projektowane i czym różni się afrykański rynek butów biegowych od japońskiego, dowiecie się z naszego wywiadu z Danielem Bogackim – Activation Specialist w ASICS Polska.

Artur Kozłowski: Ostatnio mieliśmy okazję testować nowy model ASICS GEL-Nimbus 26. Dla kogo właściwie ASICS projektuje buty? Bardziej dla wyczynowców czy dla totalnych amatorów?

Daniel Bogacki: Dla jednych i drugich! Niezależnie od stopnia zaawansowania każdy biegacz czy biegaczka oczekują od obuwia podobnych parametrów. W przypadku butów treningowych jak np. GEL-Nimbus 26 – komfortu, wygody i niezawodności, a w obuwiu startowym – lekkości, szybkości i zwrotu energii. Zawodowców od amatorów różni kilometraż, ale cele i oczekiwania mają bardzo zbliżone – zachowując wszelkie proporcje. Ostatnio nasz ambasador – Arkadiusz Gardzielewski powiedział, że w obuwiu treningowym wykonuje 90% swojego biegowego treningu, więc jeśli weźmiemy kilometraże na poziomie nawet 700-800 kilometrów miesięcznie, to buty muszą być komfortowe.

Czy projektując buty, bierzecie pod uwagę specyfikę danego rynku? Czy rynek japoński różni się od europejskiego, czy może polski rynek czymś się wyróżnia?

ASICS to globalna marka, więc chcemy, by produkty były dostępne niezależnie od części świata. Jednak oczywiście zauważamy delikatne różnice, które występują wśród naszych klientów. Weźmy pod lupę nasze sztandarowe obuwie startowe – linię Metaspeed. Zauważyliśmy, że biegacze, by osiągnąć ten sam cel – przyspieszenie podczas biegu – używają różnych środków. Niektórzy (np. większość biegaczy z Afryki) znacząco wydłużają swój krok i dla nich zaprojektowaliśmy Metaspeed Sky Paris, inni (np. Japończycy) najczęściej zwiększają kadencję, czyli wykonują więcej kroków – dla nich mamy buty Metaspeed Edge Paris. W przypadku obuwia treningowego występują buty o różnej szerokości. Wracając do pytania – kolekcje różnią się raczej delikatnie zmienioną selekcją produktów i kolorów na dane rynki, ale dostępne są na całym świecie – z niewielkimi wyjątkami.

SS24 GN26 STATIC ON FOOT NO SOCKS DUO SUMMER

Jakie są priorytety przy tworzeniu butów? Czy bierzecie pod uwagę koszty produkcji, czy bardziej ekologię, czy może użyteczność dla biegaczy?

Zwracamy uwagę na wszystkie trzy wymienione czynniki. Omówmy je wszystkie. Użyteczność dla biegaczy – to podstawa, wiadomo, że projektujemy produkty, które mają umilić i ułatwić trening i docelowo poprawić wyniki. Koszty – również istotny czynnik. W końcu produkty muszą być w dostępnej dla użytkowników cenie. Ostatni czynnik jest również bardzo, ale to bardzo istotny. Ciężko o zdrowego ducha w zdrowym ciele bez zdrowej planety. ASICS już w 2022 roku w 90% wyprodukowanych butów wykorzystał w cholewce poliester z recyklingu. Jak wiele robimy w tej sprawie, można znaleźć na naszej korporacyjnej stronie (https://corp.asics.com/en/csr – red.).

Założyciel firmy ASICS wierzył, że aktywność przekłada się na lepszy styl życia. Czy wciąż Wam przyświeca filozofia „w zdrowym ciele, zdrowy duch”?

Nie wszyscy wiedzą, że ASICS to akronim od łacińskiej sentencji Anima Sana In Corpore Sano, czyli właśnie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wierzymy, że aktywność fizyczna nie tylko ma dobroczynny wpływ na nasze ciało, ale także ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Skoro więc nazwa naszej marki o tym mówi, to jest to najlepszy dowód, jak ważne to jest dla nas. W 2024 roku ruszamy z kampanią Move Your Mind, by przekonać ludzi, że ruch to doskonały sposób na lepsze samopoczucie!

Jesteśmy miesiąc po premierze Nimbusa. Jaki jest jego odbiór na rynku?

To prawda, premiera odbyła się w połowie stycznia, ale biorąc pod uwagę charakterystykę naszego rynku, nasza główna komunikacja ruszyła w połowie lutego. Odbiór tego modelu jest niesamowity. Informacja zwrotna, jaką otrzymujemy od testerów i biegaczy, jest bardzo dobra.

Jakie są najmocniejsze strony Nimbusa, a gdzie widzicie pole do poprawy?

Najmocniejszą stroną jest zdecydowanie komfort! Składa się na to kilka czynników: amortyzacja, dopasowanie i przewiewność cholewki oraz bezpieczeństwo. Wszystkie te czynniki wypadają w Nimbusie znakomicie. Za amortyzację odpowiadają: pureGEL – nasza autorska technologia, która jest o 65% bardziej miękka niż standardowy GEL, pianka FlyteFoam Blast+, lekka i bardzo responsywna, która daje uczucie lekkości, miękkości i zwrotu energii. Cholewka jest bardzo wygodna i dobrze wentylowana – to zasługa dzianinowego materiału. Otula naszą stopę jak skarpeta. Podeszwa zewnętrzna – ulepszony bieżnik z ASICSGrip zapewnia jeszcze lepszą przyczepność niż w poprzedniej wersji. Nawet jakbym chciał, ciężko mi doszukać się słabych punktów w tym modelu, ale znając naszych japońskich kolegów – zgodnie z filozofią KAIZEN – znajdą sposób na ulepszenie kolejnej wersji.

SS24 GN26 DYNAMIC H2T GROUP SUMMER

Czy skupienie się na tej dużej dawce amortyzacji zostanie już na zawsze, czy jest to raczej trend i moda, która może potem wrócić do minimalizmu?

W tym roku wypuściliśmy 26. edycję Nimbusa. To znaczy, że przez ostatnie 26 lat, projektując obuwie treningowe, główny nacisk kładliśmy na amortyzację. Te buty to ikona na rynku biegowym, jeśli chodzi o ten aspekt. Ciężko mi zgodzić się z sugestią, że jest to trend. To naturalna potrzeba biegaczy, którzy oczekują amortyzacji od obuwia. Jestem przekonany, że będziemy świadkami innych „trendów”, ale moim zdaniem to nie oznacza, że wyprą one z rynku obuwie ze sporą dawką amortyzacji.

Czy Nimbus 26 jest dla każdego? Niezależnie od wagi, techniki biegu, postawienia stopy, początkującego i zaawansowanego?

Uważam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jesteśmy różni od siebie. Z pewnością jest duża grupa odbiorców tego modelu. Masa biegacza ma znaczenie – im cięższy biegacz, tym w mojej opinii powinien zastanowić się nad większą dawką amortyzacji. Nimbus to but z kategorii obuwia neutralnego, dlatego nadmiernym pronatorom sugerowałbym obuwie z większą stabilizacją np. GEL-Kayano 30 lub GT-2000 12. Jeśli chodzi o poziom zaawansowania, to poleciłbym je zarówno początkującym, jak i zawodowcom, gdyż te buty są bardzo wygodne.

ASICS razem ze sklepem Sportano.pl poszukuje „Ambasadorów Ruchu”. Na czym polega ta akcja?

Wspominaliśmy o sentencji „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – razem ze Sportano.pl szukamy osób, które mogą być inspiracją dla innych. Osób, które poprzez swój przykład pokażą, jak sport może pozytywnie wpływać na ducha. Więcej szczegółów znajduje się na kanałach mediów społecznościowych Sportano.pl. Oczywiście zachęcam wszystkich do udziału, gdyż nagrody są bardzo atrakcyjne!

Artykuł napisany we współpracy z marką ASICS.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl